Ocenění

Jedenáct Doktorů? A to se vyplatí! (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 25 ledna 2016 7.30

Pardon, přeslechl jsem se, doktor Kdo? Ano! Sbírka 11 Doktorů, 11 příběhů vyšla k padesátému výročí odvysílání první epizody kultovního britského seriálu Doctor Who a naše malebná zemička v samotném srdci Evropy se jí dočkala pouze s dvouletým zpožděním. Už jen obálka naznačuje, že se nám dostává něčeho zvláštního – stříbrný podklad v kombinaci s modrou policejní budkou TARDIS (jedinečným strojem pro cestování časem i vesmírem) vypadá v regále knihkupectví jako mercedes mezi trabanty. Blyští se a volá na vás – jsem tady, kup si mě! Své odvede i pohled na autory mnohdy zvučných jmen. A jak to tedy dopadne, když se pustíte do čtení?

11_doktoru_11_pribehu

Sbírka je už dle svého názvu věnována prvním jedenácti inkarnacím slovutného Doktora, humanoidního mimozemšťana s mesiášským komplexem, jenž ovládá obě jeho srdce. Každá povídka je jiná, stejně jako charakter toho či onoho Pána času. Dnes už můžeme podotknout, že chybí prolínající se Já Válečného Doktora a hnidopišská Dvanáctka, která právě ukončila devátou sérii vánočním speciálem. Přestože musíme oželet tyto dva nezanedbatelné charaktery z Doktorova universa, je téměř jistojisté, že čtenář nebude o nic ochuzen. Navrch ale rozhodně bude mít znalec nejen obnovených řad seriálu, ale i těch ikonických klasických, které se v Čechách prakticky nevysílaly, neboť autoři si dali záležet, abychom v jejich dílech své oblíbence poznali napříč věkovými kategoriemi.

Hned úvodní příběh Doktorova velká ruka je zřejmě nejslabší povídkou v této knize, přesto nám stařík předvede důstojný souboj při zachraňování své vnučky (ano, Doktor má vnučku!) a Eoin Colfer si vyslouží kladné body přinejmenším za výbornou pointu skýtající možnost zavzpomínat na skvělého dramatika, jenž potleskem dokázal oživit víly. Věčně ušmudlaný druhý Doktor se záplatou na koleni a neodmyslitelnou flétnou se objevuje ve skvělém příběhu z pera Michaela Scotta, jehož povídka Bezejmenné město připomene mýtus Cthulhu. Na doktorově cestě ho přirozeně doprovází oblíbený skotský válečník Jamie McCrimmon. V roztomilém žlutém veteránu zvaném Bessie se projedeme spolu s uhlazeným třetím Doktorem, jenž v povídce Kopí osudu Marcuse Sedgwicka poměří síly se samotným Vládcem. Prim bude tentokrát hrát doktorův důvtip a autorův nesporný vypravěčský um, přestože zápletka není nikterak objevná.

Snad nejoblíbenější postavou z klasických řad seriálu je Čtyřka s charakteristickou pruhovanou šálou. Povahově nemá daleko k Doktorům vládnoucím televizním obrazovkám současnosti. Philip Reeve staví Pána času do nezáviděníhodné situace, kterou si ovšem zavinil sám, respektive jeho jedenácté Já o stovky let později. Povídka Kořeny zla totiž nápaditě pracuje s problémy spojenými s dlouhověkostí a cestováním v čase, přičemž v ní není nouze ani o akci a originální nápady. Patrick Ness předvedl bravurní kousek v příběhu nazvaném Na špičce jazyka, jenž formou vyprávění připomene televizní epizodu Ani mrk. Zatímco většina knižních příhod sleduje Doktora a jeho společníky, zde se na Pětku dostane jen sporadicky, i tak se ale jedná o jeden z nejlepších kusů. Nejde o nic jiného než o invazi na Zemi, ale vpravdě v jedinečném a nevídaném provedení. Hlavní postavou je obyčejný kluk, který se s Pětkou setká až v samotném závěru…

doctor-who-jota

V povídce Něco půjčeného od Richelle Meadové není Šestka ústřední postavou, hlavní slovo Doktor pro tentokrát přenechal své společnici Peri Brownové, se kterou navštíví vesmírnou veselku. V jednoduchém a přímočarém, nostalgicky laděném příběhu však půjdou veškeré žerty stranou, vždyť na scénu se vrací známá záporačka, která už jednou donutila Doktora regenerovat. Ani čtivý Dominový efekt od Malorie Blackmanové se vedle Pána času neopomene věnovat ženské postavě v podání rebelské Ace. Tardis zase zlobí a při pokusu o opravu se stane nečekaná věc – Doktor obdařený neodmyslitelným slamákem zjišťuje, že při něm omylem vytvořil alternativní vesmír a poblázněná loď zaparkovala přímo na planetě Skaro, tedy místě, kde byly stvořeni Dalekové. Osmého Doktora si diváci ani neměli čas oblíbit, objevil se jen v hraném filmu z roku 1996 a později už jen ve skvělé miniepizodě Night of the Doctor. V povídce Spóra tak dostává další šanci a Alex Scarrow se mu odvděčil skutečně vydařeným příběhem, v němž ho zavede na Zemi, kde lidé v důsledku pomalu se šířící vesmírné nákazy umírají po desítkách.

Charlie Higson bez obav zařadil povídku Stvůra babylonská hned na závěr úvodního dílu první řady seriálu, a tím daroval televizní epizodě Rose zcela nový rozměr. Tardis nám opět dokazuje, co vše lze v seriálu stihnout za jedinou sekundu, a autor navíc osvětluje, proč si Doktor vybírá společníky především z řad lidí. Zřejmě nejoblíbenějším Doktorem obnovených sérií je Desítka v podání charismatického Davida Tennanta. A epizodka Záhada strašidelného domu vskutku je vrcholem sbírky. Dereku Landymu se podařilo vdechnout do příběhu všechno, co definuje Doctora Who. Jde o zábavné, akční a chytré dílo s tou správnou špetkou britského humoru, v němž má pouhá myšlenka sílu změnit svět. Charakteristického motýlka si v povídce Ne-čas nasadí jedenáctý Doktor, a jestli byla předchozí povídka nejlepší, pak příběh Neila Gaimana je za ní v těsném závěsu. Některé detaily ve vás můžou vyvolat vzpomínku na snímek Donnie Darko a jak je u Pána času zvykem, opět půjde o invazi, které je třeba zabránit.

Suma sumárum nabízí kniha 11 Doktorů, 11 příběhů přesně to, po čem cílová skupina fanoušků touží. Některé příběhy si sice užije i čtenář, který o Pánu času dosud ani neslyšel, ovšem kniha je samozřejmě věnována především fanouškům. Kvalita navíc hravě překonává veškeré Jotou doposud vydané romány a ukazuje, že Doktorovi jednoduše sedí víc svižná, krátká historka než jakýkoli obsáhlejší příběh. Pokud jste snad nad knihami s oblíbeným Doktorem v hlavní roli dosud váhali, tentokrát k tomu opravdu nemáte žádný důvod.

11 doktorů, 11 příběhů

vázaná, překlad Věra Kovářová, 416 stran, 398 Kč

Související odkazy:

Závoj smutku: Román jako televizní epizoda (recenze)

Doktor Who opět v boji s Daleky (ukázka)

Doktor ve viktoriánském Londýně (recenze)

Jota_logo

1 125 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.