Ocenění

Všechno začíná jiskrou… (ukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 4 Září 2018 9.00

Vzhledem k zaměření našeho časopisu vám jen málokdy nabízíme ukázky knih z young adult titulů, obzvláště těch zaměřených na dívčí cílovou skupinu. A stejně tak se ani edice Fantastika nakladatelství Argo tímto směrem ještě nevydala, ačkoli kupříkladu série Řeky Londýna britského romanopisce Bena Aaronovitche slaví u čtenářek young adult ohromné úspěchy. Nepsaná pravidla jsou ovšem leckdy od toho, aby se porušovala, a tak si vás dovolíme upozornit na chystané Napětí anglické spisovatelky Naomi Aldermanové, knihu, v níž si autorka položila otázky: Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy?

Napeti-obalka

Naomi Aldermanová: Napětí

vázaná, překlad Barbora Punge Puchalská, 368 stran, 348 Kč

Všechno začíná jiskrou – dospívající dívky mezi 14 a 15 lety v sobě objevují schopnost vytvářet v těle elektrickou energii a výboji z prstů si vynucovat poslušnost, v horším případě i mučit nebo zabíjet. Chlapci jsou kvůli bezpečnosti izolováni v chlapeckých školách. V některých částech světa propukají krvavé revoluce. Dívky se v používání elektrického napětí zdokonalují a probouzejí tuto schopnost i ve starších ženách.

Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy? Odpovědi na tyto otázky dává Naomi Aldermanová ve svém posledním románu Napětí, mnohoznačném a barvitě psaném textu na pomezí sci-fi, dystopie a thrilleru, v němž je výchozí situace promyšlena do důsledků: ženy zneužívají své sexuality, muži se stávají oběťmi a radikálně se mění celkové paradigma a fungování společnosti.

Ukázka z knihy:

argo-logo

817 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment by Jana Dvořáčková — 4.9.2018 @ 16.23

  A kdo říká, že pánové někdy byli u moci :) :) :) ?
  „Hezká pohádka, milé čarodějnice. A teď si v notýscích zaškrtněte tyto, ehm… muže, naše příští oběti…“

  Námět ovšem vypadá sympaticky.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 1 Thumb down 1

 2. Comment by Jiří Kelbl — 5.9.2018 @ 12.27

  Mě by spíš zajímalo, zda je to opravdu YA, jak chápu z toho redakčního úvodu. Podle jiných zdrojů se mi totiž uplně jako zaměřené „na dívčí cílovou skupinu“ nepřijde, spíš něco dospělejšího, tak vlastně sám netuším, co tady čekat.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 1 Thumb down 0

 3. Comment by Martin Šust — 6.9.2018 @ 14.13

  Je to román na rozhraní, respektivě lze ho doporučit jak young adult cílové skupině, tak i běžnému dospělému čtenáři, přestože u nás dost možná zaujme především tu první skupinu…

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Comment by Jana Dvořáčková — 9.9.2018 @ 15.33

  A hele:
  https://www.databazeknih.cz/knihy/muzi-pod-ochranou-18906
  starší kniha s podobným námětem, tedy nadvlády žen, okolnosti se liší. Chystám se na ni.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.