Ocenění

Všechno začíná jiskrou… (ukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 4 Září 2018 9.00

Vzhledem k zaměření našeho časopisu vám jen málokdy nabízíme ukázky knih z young adult titulů, obzvláště těch zaměřených na dívčí cílovou skupinu. A stejně tak se ani edice Fantastika nakladatelství Argo tímto směrem ještě nevydala, ačkoli kupříkladu série Řeky Londýna britského romanopisce Bena Aaronovitche slaví u čtenářek young adult ohromné úspěchy. Nepsaná pravidla jsou ovšem leckdy od toho, aby se porušovala, a tak si vás dovolíme upozornit na chystané Napětí anglické spisovatelky Naomi Aldermanové, knihu, v níž si autorka položila otázky: Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy?

Napeti-obalka

Naomi Aldermanová: Napětí

vázaná, překlad Barbora Punge Puchalská, 368 stran, 348 Kč

Všechno začíná jiskrou – dospívající dívky mezi 14 a 15 lety v sobě objevují schopnost vytvářet v těle elektrickou energii a výboji z prstů si vynucovat poslušnost, v horším případě i mučit nebo zabíjet. Chlapci jsou kvůli bezpečnosti izolováni v chlapeckých školách. V některých částech světa propukají krvavé revoluce. Dívky se v používání elektrického napětí zdokonalují a probouzejí tuto schopnost i ve starších ženách.

Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy? Odpovědi na tyto otázky dává Naomi Aldermanová ve svém posledním románu Napětí, mnohoznačném a barvitě psaném textu na pomezí sci-fi, dystopie a thrilleru, v němž je výchozí situace promyšlena do důsledků: ženy zneužívají své sexuality, muži se stávají oběťmi a radikálně se mění celkové paradigma a fungování společnosti.

Ukázka z knihy:

argo-logo

983 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment by Jana Dvořáčková — 4.9.2018 @ 16.23

  A kdo říká, že pánové někdy byli u moci :) :) :) ?
  „Hezká pohádka, milé čarodějnice. A teď si v notýscích zaškrtněte tyto, ehm… muže, naše příští oběti…“

  Námět ovšem vypadá sympaticky.

 2. Comment by Jiří Kelbl — 5.9.2018 @ 12.27

  Mě by spíš zajímalo, zda je to opravdu YA, jak chápu z toho redakčního úvodu. Podle jiných zdrojů se mi totiž uplně jako zaměřené „na dívčí cílovou skupinu“ nepřijde, spíš něco dospělejšího, tak vlastně sám netuším, co tady čekat.

 3. Comment by Martin Šust — 6.9.2018 @ 14.13

  Je to román na rozhraní, respektivě lze ho doporučit jak young adult cílové skupině, tak i běžnému dospělému čtenáři, přestože u nás dost možná zaujme především tu první skupinu…

 4. Comment by Jana Dvořáčková — 9.9.2018 @ 15.33

  A hele:
  https://www.databazeknih.cz/knihy/muzi-pod-ochranou-18906
  starší kniha s podobným námětem, tedy nadvlády žen, okolnosti se liší. Chystám se na ni.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.