Ocenění

Rodinné zápisky tří – Alisik 2 (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 23 dubna 2019 8.30

Alisik je celkem normální dospívající dívka s obvyklými problémy. Až na to, že je mrtvá. Stane-li se z vás totiž náhle postmortální bytost a proberete se na hřbitově bez možnosti další cesty, rozhodně se vám vaše existence nijak nelíbí. A to zejména v období, kdy takový problém řešit nechcete. Podruhé jsme otevřely komiks autorské dvojice Vogt-Rufledt a začetly se do příběhu postmortální dívky, jejíž problémy sice vypadají na první pohled banálně, ovšem ve stavu, v jakém se nachází, rozhodně banální nejsou. A ač to vypadá neuvěřitelně, i ty nejjednodušší věci se najednou stávají obtížnými. Tetralogii autoři pojmenovali dle ročních období a stejně tak ji i nakladatelství Crew u nás vydává. Zimní atmosféru druhé části nám nijak nepokazil ani fakt, že jsme se dostaly k četbě na přelomu jara…

Alisik-Zima-obalka

Podzimní, tedy první díl komiksu Alisik, jehož hlavní hrdinkou je dívka uvězněná na půl cesty mezi světem mrtvých a živých, nám představil nejen hlavní hrdinku, ale i obyvatele starého hřbitova a bytosti, které živý člověk nezná. Zdánlivě jednoduchá pravidla mají pevný řád a opodstatnění. Co ale s nimi, když se uprostřed takového světa objeví dívka uvyklá na úplně něco jiného? Alisik je nejen mladá a řeší problémy, které k jejímu věku patří, je také z jiné doby. Pomalu se seznamuje s obyvateli hřbitova a odkrývá čtenáři nejen jejich příběhy, ale i příběh svůj. Zároveň se učí existenci v novém světě a poznává i věci živým neviditelné, i když, jak už to tak bývá, mezi živými se přece jen objeví výjimka – slepý chlapec Ruben, se kterým se spřátelí.

Autorská dvojice Vogt a Rufledt uchopila téma – v žánrovém světě celkem obvyklé – ryze po svém. Sympatická kresba i uvěřitelné charaktery se prolínají s vyprávěním nebo útržky z příručky pro postmortální bytosti a čtenáře nechávají ponořit se do příběhu nenásilně, ba dokonce i vtipně. Téma stokrát ohrané má příjemný, svěží nádech a originální styl baví. Zimní, tedy druhé pokračování, pak příběh Alisik i Rubena rozvádí, odkrývá osudy dalšího z obyvatel hřbitova a nechává ústřední dvojici pátrat v minulosti. Patrně největší slabinou příběhu je tak určitá předvídatelnost, která ovšem vzbuzuje zvláštní a neklidný pocit zdánlivosti. Co na to cílová skupina?

Petra Kubátová jr. aka Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Alisik, mladá patnáctiletá dívka bydlící na hřbitově, se snaží najít kamaráda svého věku. Jediný kamarád, kterého má, je slepý chlapec Ruben, do něhož se později zamiluje. Společně pátrají po minulosti a objevují věci, na které si potřebují vzpomenout. První díl se mi tedy líbil mnohem víc. Nejen v tom, že je tam víc akce nebo řešení různých problémů. Dvojka je unylejší a nudnější. Hlavní hrdinka je zasněná, v průběhu příběhu všichni všeho litují a veškeré věci se nechávají na Sichl-Michlovi. Víceméně se tak nedočkáme žádných překvapení ani rozuzlení, a to i přes to, že je přiblížen příběh Hořislava. Doufám, že třetí pokračování nabídne víc.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Tenhle díl se mi tolik nelíbil. Děje se tam sice opět mnoho podivných věcí, ale odpovědi se čtenář nedočká. Každopádně je prostě zima. Nejlepší postavou je pro mě tentokrát Hořislav, jehož smutný, ale hezký příběh zaujme. Celkově je ale tento díl komiksové tetralogie víc vyprávěcí a vysvětlovací než dějový. Alisik pátrá po minulosti, dozvíme se něco o zmiňovaném Hořislavovi a Ruben dál pátrá po Conradim. I když má tedy v celkovém vyznění určitě své místo, první mi přišel zajímavější. Doporučila bych ho od dvanácti let.

Alisik-Zima-ukazka

Alisik je počin, který bychom rozhodně mohli nazvat zajímavým, přitažlivým a netradičním. Přestože druhý díl neobsahuje tolik originálních prvků, překvapí vás máloco a víceméně se jedná jen o opakování a rozvinutí už naznačených témat, atmosféru si rozhodně uchovává. Zajímavé je, jak působí příběh jako takový, patří totiž mezi ty, o nichž člověk přemýšlí spíše o samotě. Koneckonců rozjímání nad osudy postmortálních bytostí či pravidly, která pro ně platí, je vskutku tématem individuálním. Pokud se tedy mezi čtenáři rozvine debata, spíše se věnuje osudům jednotlivých postav či celkové atmosféře. Dominantním prvkem zůstává určitá tísnivost zajetí na půli cesty a snaha přiblížit se živým lidem. Druhý díl však v mnoha aspektech za prvním zaostává, a tak nezbývá než doufat, že následující svazek nabídne více originality, žádoucích rozuzlení a uspokojivých odpovědí.

Alisik 2: Zima

scénář Hubertus Rufledt, kresba Helge Vogt

vázaná, překlad Petr Jan Vinš, 92 stran, 249 Kč

Související odkazy:

Jedné noci se Alisik probudí na hřbitově… (ukázka)

Zápisky žánrového rodiče – Alisik (komiks)

crew-logo

1 306 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.