Ocenění

Američtí upíři v hazardní hře o život (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 8 října 2013 7.45

„Vždycky musím být poslední chlap, co zůstane na nohou.“ (Skinner Sweet) A to je asi dobře. Minimálně v tom smyslu, že nám je díky Skinneru Sweetovi předložena zajímavá a neotřele napsaná komiksová série Americký upír. Scott Snyder, uznávaný komiksový scenárista a oddaný fanoušek Elvise Presleyho, přináší na tuzemský trh druhý díl své pozoruhodné ságy. Tentokrát bere osudy hlavních hrdinů do vlastních rukou, aniž by si ke spolupráci znovu pozval krále hororové literatury Stephena Kinga, jako učinil ve svazku prvním. To ovšem vůbec neubírá obsahu na kvalitě, a pokud se vám rozjezd série líbil, pak vás pokračování zcela pohltí.

Píše se rok 1936 a ve státě Nevada se staví úchvatná a gigantická Hooverova přehrada. Nejbližší město v okolí je jakýsi zapadákov jménem Las Vegas. Na této velkolepé stavbě se podílí na tři tisíce dělníků a ty je třeba po práci nějak zabavit. Lid potřebuje chléb a hry, jak praví klasik. Díky tomu město objevuje dosud nepoznané ekonomické aktivity jako je hazard, prostituce a organizovaný zločin. Začíná se psát kronika Města hříchu. Ne každému ze starousedlíků jsou však nově přicházející časy po chuti a je s to se s nimi smířit. A co s tím má teprve dělat muž zákona, kterému se počet zločinů v jeho revíru zvýšil tak, že i kdyby každý den objasnil jeden případ, stejně to bude jen zlomek toho, co se na zločinecké půdě v jeho městě děje. A chytat velké ryby je skoro neřešitelným úkolem. Zvláště, když projekt přehrady je podporován z těch nejvyšších míst a jak známo, politika není zrovna hra s čistýma rukama.

Cash McCogan je sice houževnatým šerifem, ale nestačí na všechno, i kdyby se… Svůj úřad zdědil po nevlastním otci, který ho jako malého chlapce kdysi adoptoval. Navíc tatík byl šerifovým předchůdcem v úřadu a zemřel právě díky vzrůstající vlně kriminality v tomto městě. Není se tedy co divit, že Cash je zahořklý a zcela odhodlaný zlé mravy z města vymýtit. Krom velkých firem a jejich majitelů, které mu díky státní zakázce stojí v cestě, se musí utkávat i s rádoby podnikateli, kteří vycítili potenciál a přišli si do Vegas pořádně namastit kapsu. Jedním z největších padouchů nových časů je jakýsi Smoke. Šerif ví, že tenhle týpek stojí za vraždou jeho otce, ale bez důkazů jednoduše není obviněných. Onen parchant, který si říká Smoke, není nikdo jiný, než první a nejnebezpečnější americký upír Skinner Sweet. A šerif McCogan má doma těhotnou ženu…

Ve druhé knize Amerického upíra potkáme i pár starých známých, a to nejen upíry původem ze staré dobré Anglie, jimž není po chuti nová americká upírská rasa. Ale třeba i Pearl (Prestonovou) Jonesovou, z níž Skinner udělal dalšího amerického upíra. Člena nově vzniklé rasy, která si musí poradit nejen s přistěhovaleckými kolegy, ale i s nebezpečnými lovci krvesajů. V tomto světě není místo pro pokoru a často ani pro slitování. Skinner Sweet nikdy nedržel slovo a díky tomu zanikla pravidla, podle kterých by se mělo hrát. Nikdo není v bezpečí a každý musí být neustále ve střehu. Je rozehrána velká hra, na jejímž konci se bude smát ten, kdo zůstane stát na nohou!

Scott Snyder vypráví svůj příběh naprosto úchvatným způsobem a jeho dílo působí v dnešní záplavě komiksů až nečekaně osvěžujícím dojmem. Občasným klišé se samozřejmě nevyhne, ale na druhou stranu pracuje s jevy a fakty, které jsou díky všeobecné upírské profláklosti v podstatě standardizované. Vše podporuje neurotizující a temnou atmosférou podmanivá kresba, kterou mají na svědomí Rafael Albuquerque a Mateus Santolouco. V záplavě tupých romantických upírských telenovel působí Snyderův komiks jako krvavě zářící artefakt z dávno zapomenutých časů, kdy upíři ještě nebyli zženštělými metrosexuály se sklony zamilovat se do nejsmutnější dívky ze střední školy. Tady opravdu ucítíte závan hniloby z hrobky samotného Brama Stokera. Pach krve probouzí v upírech hlad a jejich podstata jim velí zabíjet a nedělat ústupky. Dovedou se rozlítit tak, že zdi jsou plné krevních cákanců a kolem létají cáry masa. S úctou vzhlížím k tomuto dílu, jež se po dvou vydaných svazcích jeví na výbornou a není důvod k obavám, že by tomu v budoucnu mohlo být jinak…

Scott Snyder & Rafael Albuquerque: Americký upír 2

vázaná, překlad Viktor Janiš, 160 stran, 498 Kč, vydalo nakladatelství BB/art

667 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.