Ocenění

Pavel Fritz kormidluje Archu zrůd (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 17 ledna 2017 19.40

Spisovatel Pavel Fritz se poprvé dostal do povědomí čtenářů před pěti lety svým military SF románem Letka 307. Jeho další kniha, hard science fiction Přístav u řeky Styx, se dokonce dočkala nominace na cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha za rok 2015. Jak si ovšem autor vede na poli povídek? V tomto směru se s ním prvně setkáváme až v jeho nedávno vydané povídkové sbírce Archa zrůd, nepočítáme-li předchozí časopisecké otištění jediné povídky Druh ve zbrani. Vydat povídkovou sbírku pouze s jednou dosud publikovanou kratší prací je bezesporu odvaha jak od autora, tak i od nakladatele…

archa-zrud

Žánrově sbírka Archa zrůd kombinuje sci-fi a horor (někdy spíše s přesahy do fantasy), občas i v rámci jediného textu. Z celé knihy je patrná autorova řemeslná zručnost a šíře nápadů. Každá zahrnutá povídka stojí především na finální pointě a liší se zejména tím, nakolik silný je i zbytek textu a nakolik (ne)předvídatelná, zajímavá a uvěřitelná daná pointa je. Úvodní Bestie je variací na klasické téma „vojensko-vědecký výsadek zkoumá mimozemský artefakt“. Pointa nepřekvapila, ale díky svižnému tempu povídky to nijak zvlášť nevadilo. Obdobné téma se objeví i v závěrečné povídce Zahrada slepců, jejíž pointa mne naopak potěšila a pobavila. Třetí prací, kde lidé zkoumají dávné pozůstatky mimozemských technologií, je titulní Archa zrůd. Prostředí je velmi pěkně nastíněné, položené otázky zajímavé a přestože se podobný námět už porůznu vyskytl zpracovaný odlišnými způsoby, Fritz ho zde dokázal využít pěkně a napsal opravdu povedený konec.

Povídky Hotel nekonečno, Smrt tančila mezi hvězdami, Druh ve zbrani, Pod hladinou a Operace Orleáns představují klasické, solidní vypointované příběhy, přičemž podobných už jsme viděli hodně. Pobaví či zaujmou, i když dlouho v paměti asi nezůstanou. Hororový Odkaz mistra Rodrigueze je o něco silnější díky většímu pohledu do mysli jeho protagonisty, mnicha Barbozy, snažícího se dostát odkazu svého mistra a přemoci démona v kobce bavorského kláštera. Poklad Černého Lombarďana je moderní výpravou za pirátským pokladem. Stálo by za to už na začátku víc naznačit, že se příběh odehrává v současnosti, jasné je to až po několika stránkách. Jeho pointa se sice dá předvídat, jakmile duch piráta vyřkne svou hádanku, nicméně to nevadí a nadále jde o příjemně zábavné čtení.

Otázkou posmrtného života se každá po svém zabývají povídky Konkurz na Boha a Klenba ticha. V prvně jmenované dostane stoický sebevrah „druhou šanci“, když má pomoci zvítězit kandidátovi na nového pána světa, aby si s touto výzvou poradil po svém. Klenba ticha má možná poněkud neoriginální námět, avšak dostatečně to vyvažuje úsporným rozsahem a vtipnou pointou. Vrcholem sbírky je nepochybně povídka To, co milovalo Arthura Brookse. Tato rozsáhlejší práce může čtenáři připomenout například Druhý stupeň osamění od George R. R. Martina, námětem a pointou pak jinou, slavnější práci jiného autora, jejíž zmínka by ovšem už představovala spoiler. Povídka nás přivádí na palubu kosmického majáku na periferii galaxie, jehož správce se snaží navázat smysluplnou komunikaci s mimozemskou entitou oplývající neobvyklými schopnostmi. Autor v ní dokázal dosti povedeně vykreslit atmosféru i myšlenky a pocity titulní postavy.

Dá se shrnout, že v povídkách Pavel Fritz nestaví na postavách; kromě Arthura Brookse a jeho známé Ruby Hooperové, sebevraha z Konkurzu na Boha a možná mladého Antonia z Pokladu Černého Lombarďana či mnicha z Odkazu mistra Rodrigueze si nejspíš žádné postavy nezapamatujete. Valná většina prací natolik staví na pointě, že postavy jsou i mezi povídkami snadno zaměnitelné. Pět rozlišitelných postav na třináct povídek se nezdá mnoho, ale kupodivu to nevadí právě díky tomu, že Fritz zvládá řemeslnou stránku příběhů a vybrané náměty umí zpracovat. Většině povídek se dá máloco vytknout a jde o příjemné čtení. Zároveň ale nedosahují zajímavosti autorových románů. Zdá se, že románová forma Fritzovi sluší víc. Nicméně i kdyby jen kvůli Tomu, co milovalo Arthura Brookse, jeho sbírka určitě stojí za přečtení.

Pavel Fritz: Archa hrůz

brožovaná, obálka Žaneta Kortusová, 312 stran, 255 Kč

fantasticka_epocha_logo

1 102 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 17.1.2017 @ 21.10

    pořídím

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.