Ocenění

Ediční plán nakladatelství Argo pro rok 2015

Autor | Aktuality | Pondělí 19 ledna 2015 10.15

Nakladatelství Argo si v posledních letech rychle vydobylo postavení jednoho z nejdůležitějších zdrojů fantastické literatury na českém trhu, což dokládá i řada cen Akademie SFFH sesbíraných v hlavních knižních kategoriích. V minulém roce se Argo vůbec poprvé dočkalo rovněž ceny pro nejlepší nakladatelství a v roce 2015 plánuje přinést čtenářům žánru nebývale bohatou nabídku pozoruhodných titulů. Následující ediční plán navíc není úplný a pravděpodobně do něj přibudou další tituly – kupříkladu bestselerová dystopie Emily St. John Mandelové, fascinující vize budoucnosti Ryana Boudinota, zombie apokalypsa z pera španělského spisovatele Manela Loureira či ve spolupráci s Tritonem nová vydání objemných sbírek Isaaka Asimova…

Edice Fantastika

MARTIN H. GREENBERG sest.

Přátelé Nadace

(antologie povídek)

překlad Zdeněk Uherčík a Veronika Volhejnová

Snad žádné dílo science fiction dvacátého století neovlivnilo představivost tak obrovského množství čtenářů jako epický popis budoucnosti, který ve svých povídkách a románech po mnoho let předkládal Isaac Asimov.

Jako mimořádný hold jeho dílu přijalo sedmnáct významných spisovatelů výzvu ponořit se do jeho rozsáhlého díla a vytvořit nové vzrušující povídky nejslavnějšího science fiction vesmíru dvacátého století. Povídka Badatel Orsona Scotta Carda vrhá nové světlo na vznik Druhé nadace a na cesty, jimiž se lidské srdce ubírá v jakékoli budoucnosti. V rozpustilé povídce George Aleca Effingera Maureen Birnbaumová po setmění je klasická Asimovova povídka Příchod noci převyprávěna z jiného, výrazně odlišného úhlu. A s velice komickými důsledky. Mistři science fiction Poul Anderson, Hal Clement a Harry Harrison věnují své povídky Asimovovým třem zákonům robotiky, zatímco spisovatel detektivek Edward Wellen a Edward D. Hoch pokračují ve fantastických dobrodružstvích Černých vdovců a Wendella Urtha. Jako další přispěli do této knihy autoři zvučných jmen jako Robert Silverberg, Frederik Pohl, Harry Turtledove, Mike Resnick či Connie Willisová.

Asimovova ohromující vize galaktické budoucnosti lidstva přiváděla v úžas miliony čtenářů na celém světě. Od povídek z blízké budoucnosti, přes povídky o téměř lidských, pozitronických robotech, až k rozsáhlé sáze o Galaktické Říši a Nadaci. A nyní skupina spřízněných spisovatelů využívá příležitost probádat toto úžasné dílo z vlastního úhlu pohledu.

IAN TREGILLIS

Hořká setba

překlad Pavel Bakič

Píše se rok 1939. Na straně nacistů se k boji chystají nadlidé, na straně Britů démoni. Co čeká obyčejného člověka, který se mezi ně připlete?

Britského tajného agenta Rayboulda Marshe pronásleduje vzpomínka na Němku, kterou těsně před koncem španělské občanské války letmo zahlédl v barcelonském přístavu. Mrkala na něho jako stará známá. A do otvorů v lebce jí vedly dráty.

Krátce po vypuknutí druhé světové války nasadí Třetí říše na zvláštní mise vojáky s nadpřirozenými schopnostmi. Je právě na Marshovi, aby svoji vlast uchránil před ženou, která se umí učinit neviditelnou, před mužem procházejícím zdmi a před onou neznámou z Barcelony, které její schopnost nahlížet do budoucnosti umožňuje přetvářet přítomnost. Aby odvrátil bezprostředně hrozící invazi, vystopuje Marsh britské čaroděje, hrstku podivínů tajících svoji existenci před světem. Každé kouzlo si ovšem žádá oběť, a Británie možná za svou obranu zaplatí stejně strašlivou daň jako za opravdovou bitvu…

Nadpřirozený příběh z alternativního dvacátého století, přes veškerou podobnost tak nepodobného tomu našemu, je prvním dílem triptychu, ve kterém si Otčina Roberta Harrise podává ruku s Alanem Moorem.

MICHAEL J. SULLIVAN

Zimní slavnost

překlad Jana Rečková

Nová říše se chystá oslavit vítězství nad Lidovým hnutím v den, jenž by neměl být nikdy zapomenut. Ve svátek Zimní slavnosti budou nejen popraveni dva významní zrádci (Degan Gaunt a Arista, čarodějka z Melengaru), ale uskuteční se rovněž svatba císařovny Modiny. Ovšem tajní vládci ve své samolibosti nepočítají s odhodláním Royce a Hadriana, jimž se konečně podařilo nalézt Dědice Novronova a netouží po ničem jiném, než zničit jejich pečlivě připravované plány.

Zimní slavnost je pátou knihou šestidílné série, která se snaží vyhnout současným trendům v žánru fantasy, jež tíhnou ke zdlouhavým a temným vyprávěním. Představuje návrat ke kořenům v podobě čirého dobrodružství, jež se odehrává ve věrohodném, ovšem nikterak přespříliš složitém světě. Jde o výtažek z nejlepších prvků tradiční fantasy – má báječné hrdiny, napínavou zápletku, humor i patřičný spád a potěší tak čtenáře jakéhokoli věku.

BEN AARONOVITCH

Londýnské řeky

překlad Milan Žáček

Jmenuji se Peter Grant. Do ledna jsem byl jen obyčejný četnický elév působící v řadách oné mocné armády bojovníků za spravedlnost, kterou všichni rozumně uvažující lidé znají pod označením Metropolitní policie, a všichni ostatní jako Pendrekáři. Jenže pak, jedné noci, při vyšetřování jisté vraždy, jsem se pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl mrtvý, ale také znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy, jak se říká, začíná můj příběh.

Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není tak jednoduchý, jak býval. Zabývám se upírskými doupaty v Purley, sjednávám smír mezi znepřátelenými božstvy řeky Temže a vykopávám hroby v Covent Garden – a to jsou jen rutinní operace. Při tom všem něco hlodá v srdci mého milovaného města; jakýsi zlomyslný, pomstychtivý duch unáší obyčejné Londýňany a přetavuje je v groteskní figuríny, které mají inscenovat jeho drama plné násilí a zoufalství. Ve městě se probouzí duch nepokojů a vzpoury a na mně je, abych z chaosu opět vykřesal pořádek, třeba i za cenu vlastního života.

GARDNER DOZOIS & GEORGE R. R. MARTIN sest.

Darebáci 

(antologie povídek)

překlad kolektiv

Pokud jste si oblíbili fantastiku, která není pouze černobílá, pak vás antologie veleúspěšného spisovatele George R. R. Martina a uznávaného editora Gardnera Dozoise odmění množstvím jemných odstínů šedi. Jedenadvacet zcela nových povídek od autorských hvězd vás potěší i ohromí záludnými zvraty, dobrodružstvím i napětím. Sám George R. R. Martin nabídne zbrusu nový příběh, mapující osudy jednoho z největších ničemů z historie jeho Písně ledu a ohně, a Patrick Rothfuss nám odkryje tajemství jedné z oblíbených postav své Kroniky Královraha.

Ovšem dočkáme se i u nás dosud nevydaných příběhů z pera mnoha dalších mistrů fantastického žánru, mezi něž bezesporu patří kupříkladu Neil Gaiman, Joe Abercrombie, Scott Lynch, Cherie Priestová, Garth Nix, Daniel Abraham, Michael Swanwick či Connie Willisová. Každý, kdo v dobrodružných příbězích z fantastických světů občas držel palce sympatickým darebákům, si rozhodně přijde na své…

PATRICK ROTHFUSS

Hudba ticha

překlad Jana Rečková

Hluboko pod Univerzitou existuje temné místo, o němž ví jen málokdo. Jde o zborcené bludiště prastarých chodeb, průchodů a dávno opuštěných místností. V rozlehlé spleti tunelů zvané Podvěcí se skrývá křehká dívka, schoulená v samotném srdci tohoto zapomenutého místa. Jmenuje se Auri a sama je plná tajemství. Hudba ticha je letmý, hořkosladký pohled do jejího života, do jejího malého, ale poutavého dobrodružství, příběh současně radostný i ponurý, nabízející čtenáři příležitost spatřit svět jejíma očima. A dozvědět se skutečnosti, o nichž ví pouze Auri…

V této knize nás Patrick Rothfuss zavede do kouzelného světa jedné z nejzajímavějších postav úspěšné Kroniky královraha. V Hudbě ticha zazní tajemství a záhady tragického příběhu zlomené dívky, která se pokouší přežít ve světě, jenž se jí rozpadl pod rukama…

PAOLO BACIGALUPI

Vodní nůž

překlad Richard Podaný

V budoucím světě deptaném změnami klimatu a suchem se i sníh z hor mění v déšť a déšť se vypařuje dřív, než dopadne na zem. V rozpadajících se Spojených státech spolu města Phoenix a Las Vegas vedou boj o tenčící se podíl na vodě z řeky Colorado. Ve Vegas působí legendární bojovníci, kterým se říká „vodní nože“ – asasíni, teroristé a špehové starající se o ochranu lasvegaských zásob vody a taky o to, aby to s Phoenixem dopadlo bídně.

Když se vynoří zprávy o zdroji vody, který by zcela změnil situaci, vyšle Las Vegas svého elitního vodního nože Angela Velasqueze do Phoenixu, aby vše prošetřil. Angel se setká se zkušenou novinářkou Lucy Monroeovou, která hledané tajemství zná. Jenže Angel nepátrá jen po vodě, Lucy sebou nenechá jen tak orat – a smrt jednoho nenáviděného vodního nože by byla jen nízkou cenou, kdyby šlo o to, jak si zajistit životadárný říční tok.

JEFF VANDERMEER

Anihilace

překlad Petr Kotrle

Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice  se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině; všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu; třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě; účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá dvanáctá expedice.

Skupinu tvoří čtyři ženy: antropoložka; geodetka; psycholožka a faktická vůdkyně; a naše vypravěčka, bioložka. Jejich úkolem je zmapovat terén a nasbírat vzorky; zaznamenat všechna pozorování, vědecká i jiná, svého okolí a sebe navzájem; a především se nenechat kontaminovat Oblastí X jako takovou. Na místo dorazí s tím, že očekávají neočekávané, a Oblast X skutečně dostojí své pověsti – brzy objeví obrovskou topografickou anomálii a formy života, které se vymykají veškerému chápání. Avšak tím, co všechno změní, jsou především tajemství, která si do Oblasti X přinesli sami účastníci expedice…

MIMO EDICI FANTASTIKA:

 

GEORGE R. R. MARTIN sest.

Divoké karty

(antologie povídek)

překlad kolektiv

Odhalte tajné dějiny světa – dějiny, v nichž Zemi roku 1946 postihne mimozemský virus, jenž hrstku přeživších obdaří podivuhodnými silami. Z některých se tak stanou esa – bytosti duševně i tělesně přesahující lidský potenciál. Jiní se stávají žolíky – tvory stiženými podivnými duševními a tělesnými vadami. Zatímco jedni propůjčí své síly do služeb lidstva, jiní se stanou jeho nepřáteli. Divoké karty vyprávějí jejich podivuhodné příběhy.

V úvodním svazku legendárního cyklu antologií editora George R. R. Martina se nám v sérii skvělých příběhů představí mistři fantastické literatury Roger Zelazny, Howard Waldrop, Lewis Shiner a samozřejmě sám George R. R. Martin. Nové rozšířené vydání, jež vám nabízíme, pak obsahuje také příběhy současných talentovaných spisovatelů Davida Levina, Michaela Cassutta a Carrie Vaughnové. Slavné příběhy Divokých karet začínají, a pokud jste příznivci barvitých fantastických příběhů, měli byste přinejmenším zpozornět…

VILMA KADLEČKOVÁ

Mycelium V: Hlasy a Hvězdy

Bájná Fomalhiwa. Svět zázraků a blahobytu. Ale také Zakázaný směr.

To, co se vynořilo z vesmíru, už brzy odřízne cestu všem Lodím; a od té chvíle zůstane pravlast argenitu nepoznaná a nepoznatelná. Hrstka Pozemšťanů má poslední šanci, pokud ji chce navštívit.

Lucas si začíná uvědomovat, že právě Fomalhiwa je místem, ke kterému se sbíhají nitky staletých plánů Gerdánců i Össeanů. Ale není právě to dobrým důvodem, proč se Fomalhiwě vyhnout? Vždycky byl skeptický vůči všemu, co slibuje Nirvánu, blahobyt nebo libovolný druh utopie. Naslouchá tomu, o čem Aš~šád z Fomalhiwy mluví – i tomu, o čem mlčí. A jeho podezření dostává zřetelný tvar. Pokud je Fomalhiwa vesmírným rájem… proč odtamtud Aš~šád vůbec odešel?

Jenže nejsou to jen lidská slova, co k němu promlouvá. Ještě je tu räwë – Hlasy a Hvězdy, droga Osvícení, poslední z Pětice össenských hub. A on se ještě jednou musí rozhodnout, naposled a navždy – kolik procent ze své dávno už ne stoprocentně lidské duše může obětovat šílenství.

SHIRLEY JACKSONOVÁ

Dům na kopci

překlad Anna Urbanová

Do starého domu zvaného Hill House přijíždí čtveřice pátračů: odborník v okultních vědách doktor Montague, jeho asistentka Theodora, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o níž se téměř nic neví. Společně se rozhodnou přijít na kloub podivným úkazům, jimiž je dům proslulý. Ten však má s těmito nebohými tvory své vlastní plány.

Oldschoolová hororová klasika patří k nejznámějším dílům Shirley Jacksonové. Na tento román se odvolávají i takové hvězdy temných žánrů, jako jsou Neil Gaiman nebo Stephen King. Už několikrát se o jeho adaptaci pokusili filmaři, ale vystihnout obrazem hrůzu, jak ji slovně vylíčila autorka, se jim většinou nedaří.

A. G. RIDDLE

Atlantský gen

překlad Daniela Orlando

Lidstvo před 70 000 lety málem vymřelo. Přežili jsme, ale nikdo netušil jak. Až do této chvíle. Schyluje se k odpočítávání do další fáze vývoje člověka – a lidstvo už tentokrát přežít nemusí.

Immariové umějí zachovat tajemství. Dva tisíce let zatajovali pravdu o evoluci lidstva a pátrali po odvěkém nepříteli – hrozbě schopné lidstvo vyhladit. Teď je jejich pátrání u konce. Výzkumná loď objeví u pobřeží Antarktidy tajemnou stavbu vězící hluboko v ledovci. Je tam už tisíce let a něco ji hlídá. Zatímco immariové se k ní sbíhají, aby uskutečnili svůj plán, brilantní genetička učiní objev, který by mohl vše změnit.

Doktorka Kate Warnerová se odstěhovala do hlavního indonéského města Jakarty, aby unikla své minulosti. Ještě se ani nevzpamatovala z toho, co ji postihlo, a už se jí podařil průlomový objev neuvěřitelného významu – lék na autismus. Nebo si to alespoň myslí. Ve skutečnosti objevila něco mnohem nebezpečnějšího – pro ni i celé lidstvo. Její práce by mohla být klíčem k další fázi vývoje člověka. V rukou immariů by znamenala konec lidstva, jak je známe.

Agent David Vale se deset let snaží immarie zastavit. Už mu dochází čas. Jeho informátor je mrtvý. Jeho organizace byla infiltrována. Jeho nepřátelé jdou po jeho stopě. Když však David obdrží šifrovanou zprávu týkající se immarijského útoku, riskuje vše, aby zachránil člověka, který mu může pomoci ji rozluštit – doktorku Kate Warnerovou.

Kate s Davidem musejí narychlo odhalit celosvětové spiknutí a zjistit pravdu o atlantském genu… a původu lidstva. Jejich pouť je zavede do nejodlehlejších koutů zeměkoule i na tajná místa jejich minulostí. Immariové jsou jim v patách a nezastaví se před ničím, jen aby získali výsledky Katina výzkumu a nastolili další fázi vývoje lidstva – i za cenu vyvraždění 99,9 % světové populace. David a Kate je mohou zastavit… pokud dokážou důvěřovat jeden druhému. A zůstat naživu.

PHILIP K. DICK

Dokážeme vás stvořit

překlad Filip Krajník

Román o Louisi Rosenovi, který dříve prodával spinety, ale teď prodává věrné repliky slavných lidí, simulakra tak dokonalá, že jsou k nerozeznání od své předlohy. Jedním z nejpovedenějších je Abraham Lincoln. O drahé zboží má zájem miliardář, jenž s ním má nekalé úmysly. Ale jak se ukáže, elektronická kopie Abrahama Lincolna si nemusí nechat líbit, že je pouze zbožím na prodej.

PHILIP K. DICK

Minority Report

překlad Bob Hýsek

Čtvrtý soubor povídek P. K. Dicka, nekorunovaného krále sci-fi, obsahující slavnou povídku Minority Report, podle níž vznikl film Stevena Spielberga s Tomem Cruisem v hlavní roli.

4 192 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 19 »

 1. Komentáře by Jan Peregrin — 19.1.2015 @ 15.05

  Též se těším na většinu věcí. Bitter seeds jsem četl, ale jak vypadala premisa slibně, tak mě kniha samotná nakonec až tolik nezaujala – rozhodně ne tak, abych si kupoval i pokračování (které se navíc odehrává s víceletým odstupem..)

 2. Komentáře by Martin Sust — 19.1.2015 @ 22.09

  U Iana Tregillise se sluší říct, že s onou tajemnou dámou z anotace k jeho knize se už brzy setkáte v povídce na stránkách časopisu XB-1…

 3. Komentáře by standa.e — 20.1.2015 @ 7.43

  Jsem vděčný za Dicka, že nad ním nezlomili hůl. Zrovna tuhle knihu mám doma x let k přečtení, že na ní potrénuji svou angličtinu.
  Mimochodem, jsem také zvědavý, jak a zda se uchytí seriál Muž z vysokého zámku, který nedávno vypustil v pilotu Amazon (a jak moc bude/nebude své předloze blízký).

 4. Komentáře by Julianne — 20.1.2015 @ 19.52

  Už vím, co si z tohohle výběru budu chtít přečíst… všechno! 🙂

 5. Komentáře by Martin Sust — 20.1.2015 @ 20.13

  To budou zase v redakci bitky o recenzáky…

 6. Komentáře by Milann — 20.1.2015 @ 21.01

  Postrádám nějakou informaci, jak to vypadá s vydáním knihy Hráč od Iaina Bankse. Už několik let se stále posunuje plánované datum vydání. Naposledy mělo Argo na webu uvedeno plánované vydání 2014, to už se zřejmě nestihne a teď už u knihy není žádná informace o tom kdy by mohla vyjít.

 7. Komentáře by PMarek — 21.1.2015 @ 13.29

  Na počátku Komentářů píšu, že se Triton ještě nepochlubil, co chystá. A ejhle – už se chlubit začíná. A má čím. O této knížce už tedy díky spolupráci s Argem víme: http://www.tridistri.cz/pratelenadacepovidkykpocteisaacaasimova?ItemIdx=2, ale skvělá zpráva je, že brzy má být na pultech také Brin: http://www.tridistri.cz/existence?ItemIdx=7. V únoru u Talpressu Sandersonův Steelheart, máme se na co těšit. Ještě najít toho sponzora… 🙂
   

 8. Komentáře by Martin Sust — 21.1.2015 @ 13.38

  Dobrá zpráva, o chystaném vydání Existence jsme čtenáře informovali v autorově medailonku v čísle 2/2013, takže to zase tak dlouho netrvalo. Těšíme se 🙂 

 9. Komentáře by Martin Sust — 21.1.2015 @ 19.07

  Pokud jde o Bankse, tak Viktor Janiš byl doposud zaměstnán monumentálním Kvítkem, ale ten už vyšel, což znamená, že Hráč je zřejmě opět ve hře…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.