Ocenění

Kniha, kterou budete milovat nebo nenávidět (ukázka)

Autor | Aktuality | Sobota 6 září 2014 10.35

Jen málokterá kniha je skutečně kultovní, aniž by to byla jen rádoby komerční nálepka. Jen málokterá kniha takového významu se i po téměř šedesáti letech od svého vzniku stále nedočkala českého vydání. Dystopický román, filozofická úvaha, morální manifest, sžíravá kritika náboženství i politiky, óda na rozum, oslava člověka, to jsou jen některá z četných označení, která knihu popisují. Stěžejní dílo proslulé americké filozofky Ayn Randové, které se vymyká žánrům i srovnáním, už šedesát let vyvolává vášně a kontroverzi, nekritický obdiv i nevraživost. Kniha, kterou čtenáři buď milují, nebo nenávidí, ale kterou málokdo odloží dočtenou jen z poloviny. Vstup na vlastní nebezpečí.

Ayn Randová: Atlasova vzpoura

vázaná, překlad Aleš Drobek, obálka Pavel Růt, počet stran 1100, cena 998 Kč

Rozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou. Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance. Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky – vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci… –, kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat? Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti.

Ukázka z knihy:

O autorce:

Ayn Randová (1905-1982) se narodila jako Alisa Zinovjevna Rosenbaumová v Rusku. Studovala v Petrohradě, jejím oborem byla historie. V SSSR jí vyšla i její první kniha, biografie slavné herečky polského původu jménem Pola Negri. V roce 1926 přesídlila do USA. V roce 1931 získala díky sňatku s hollywoodským hercem americké občanství, ve 40. letech se začala politicky angažovat. Roku 1943 vydala knihu The Fountainhead, ve které románové i romantické prvky mísí s politicko-filozofickým poselstvím. Kniha jí přinesla celosvětový úspěch a množství oddaných příznivců, v roce 1949 vznikl film z Garym Cooperem v hlavní roli. Za její opus magnum se považuje Atlas Shrugged z roku 1957. Vliv této knihy daleko přesáhl hranice literatury.

2 074 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 10 »

 1. Komentáře by BorgDog — 6.9.2014 @ 11.06

  No, kolem toho bude opravdu veselo – už jsem potkal nejmíň dva šťavnaté flamy, kde padaly výrazy jako „traktát psychopatky,“ „brak“ a „kdysi slušné nakladatelství Argo.“ 🙂

 2. Komentáře by Martin Sust — 6.9.2014 @ 11.09

  Jak je vidět, titulek nelhal a já myslím, že je dobře, že si vlastní názor můžou udělat i čeští čtenáři a nespoléhat se na podobné výkřiky 🙂

 3. Komentáře by Toolshed — 6.9.2014 @ 11.35

  Tak na to sa naozaj dosť teším.

 4. Komentáře by johnnydoe — 7.9.2014 @ 9.53

  Četl jsem v originálu a za přečtení určitě stoj. Mnozí jí vyčítají příliš černobílý a zjednodušený pohled na svět. Mimochodem jejíjiný román Fountainhead již v češtině vyšel a to pod názvem Zdroj.

 5. Komentáře by Dilvermoon — 8.9.2014 @ 10.34

  „racionální sledování vlastního zájmu“, „když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti“.
  Vzhledem k tomu, že na tomto stojí kapitalismus, tak se asi dá odhadnout, jakým způsobem smýšlející část čtenářů je proti a knihu odmítá. Určitě si ji přečtu. Už jen proto, že výše uvedené citace z anotace bych i podepsal. Nicméně uvidíme, třeba budu taky zhrozen 🙂

 6. Komentáře by Dilvermoon — 8.9.2014 @ 10.45

  No pozor. 998 korun?? Tak to teda fakt nevím…..

 7. Komentáře by idle — 8.9.2014 @ 10.53

  Asi si ji před vydáním přečetli a když jinak nedá, tak teda začali usilovat o ten vlastní zisk. 🙂

 8. Komentáře by Dilvermoon — 8.9.2014 @ 11.02

  To je v pořádku, ale nabídka vs poptávka je základ. Ale máš pravdu, taky mě to napadlo v souvislosti s tím, co jsem psal výše 🙂

 9. Komentáře by Martin Sust — 8.9.2014 @ 11.32

  Řekl bych, že to bude mít i jiné vysvětlení, např. vysokou cenu práv v kombinaci s rozumně zvoleným nákladem, ale žádné zákulisní informace v tomto směru nemám.

 10. Komentáře by hseiner — 8.9.2014 @ 12.04

  Ač rozhodně nejsem příznivcem Libertariánů, Boston Tea Party, nebo vůbec této části světonázorového spektra, tak absolutně nechápu, proč by měl Argo někdo plísnit za vydání Atlas Shrugged. Přinejmenším jako náhled do mainstreamového smýšlení americké společnosti na sklonku McCarthismu (která knihu vřele přijala přes kritické prskání literárních kruhů) to může být zajímavé čtení, ať si udělá každý názor sám.
   

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.