Ocenění

Objevujte bájná stvoření (ukazka)

Autor | Aktuality | Středa 30 listopadu 2016 18.25

Vlado Ríša se vedle šéfování našemu časopisu věnuje nejen reprezentačnímu basketballu a vlastní tvorbě, ale také sestavování antologií domácí fantastiky. Stačí zmínit tituly Sorry, vole, error (2007), Časovír (2008), Roboti a lidi (2009), Zabij/zachraň svého mimozemšťana (2010), Mrtvý v parovodu (2012) či Zpěv kovových velryb (2014). Ve své nové antologii chystané na začátek prosince si vybral téma bájných stvoření a ponechal vybraným autorům naprostou volnost, takže se můžeme těšit na opravdu neobvyklé tvory. Vedle samotného editora a žánrového matadora Josefa Pecinovského se můžeme těšit na povídky našich předních autorek. Obsah antologie najdete v závěru naší obsáhlé ukázky…

bajna-stvoreni

Vlado Ríša: Bájná stvoření

vázaná, obálka Marianna Alferova, 272 stran, 299 Kč

Editor sborníku nabídl významným českým autorům námět, který je nesevřel v příliš úzkých mantinelech. Proto jsou povídky ve sborníku skutečně různorodé. Podle tvůrců mohou být mezi bájná stvoření počítáni jednorožec, žraločí božstvo, šamanka v apokalyptické společnosti, různé typy duchů, krvavý bazilišek a mladičká čarodějka žijící v dnešní Praze, indické hadí božstvo, leviatan či dokonce jedna z autorek této knihy. Jak vyplývá z tohoto výčtu, příběhy se odehrávají i na velmi exotických místech naší planety a v různých obdobích lidské civilizace. Ze seznamu autorů je vidno, že k danému tématu mají blíže ženy, ale to neznamená, že by šlo o nějaké růžové dámské čtení. České spisovatelky fantastiky jsou schopné napsat pěkně drsné příběhy, které se těm mužským určitě vyrovnají. Důkazem například je, že i v povídce s velmi něžným názvem Klub na ochranu jednorožců není o mrtvoly nouze.

Ukázka z knihy:

xb-1_logo

1 490 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Ivaška — 14.5.2017 @ 18.07

    Sbírka povídek šesti českých spisovatelek a tří českých spisovatelů (nebo možná 7 + 2) na daný námět nadpřirozených stvoření obsahuje příběhy z nejrůznějších míst naší planety. Nejvíc mě zaujala povídka Lucie Lukačovičové Sůl a krev z havajského ostrova Maui, kde je bájným stvořením žraločí božstvo a povídka Františky Vrbenské Hadí srdce z thajské Pattaye s bájnou bílou a černou kobrou. Exotické prostředí je vylíčeno tak věrně, že člověk, který v těchto oblastech nebyl, je má zřetelně před očima – a ten, kdo je zná, se může ponořit do proudu vlastních atmosférických vzpomínek. Žralok a kobra – dvě stvoření, která fascinovala staré národy, neztrácejí svou bájnou magii až do našich dnů. Napínavé čtení.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.