Ocenění

Dívka, které v krvi koluje magie (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 7 února 2018 12.40

Jméno americké spisovatelky Kelly Barnhillové mohli čeští čtenáři dosud zaznamenat pouze díky jedné z jejích vzácně publikovaných povídek, která u nás vyšla v drobné antologii Plameňák na konci léta. Mimo to je však především autorkou pěti fantasy knih pro děti a mládež. Přestože se i první čtyři setkaly s vřelým přijetím kritiků a získaly několik ocenění, teprve pátá – Dívka, která upíjela měsíc – přinesla Barnhillové doslova famózní úspěch. Byla za ni mimo jiné odměněna význačnou Cenou Johna Newberyho, čímž ovšem výčet cen a chvály zdaleka nekončí. Překladová práva byla za pouhý rok od vydání románu prodána do dvaatřiceti zemí, u nás knihu co nevidět vydá nakladatelství Argo a my vám přinášíme drobnou ukázku…

Barnhillova_Divka-prebal

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

vázaná, překlad Barbora Punge Puchalská, obálka Yuta Onoda, 336 stran, 298 Kč

Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích. Odnepaměti slýchali, že jen tak ochrání město před jejími zlými čáry. Jenže čarodějnice Xan není krutá. Naopak, o opuštěné dítě se postará, nakrmí je výživnou hvězdnou září a najde mu novou, milující rodinu na druhé straně lesa. Ale jednou dá novorozené holčičce omylem napít svitu měsíce a té začne v krvi kolovat magie. Xan se rozhodne děvčátko vychovat sama, pojmenuje je Luna a jeho kouzelné schopnosti zapečetí do doby, než bude Luně třináct a zmoudří. Jenže jak se blíží dívčiny třinácté narozeniny, kouzla začínají vyplouvat na povrch. Nad lesem se shlukují obrovská hejna hrozivých ptáků, pod zemským povrchem se probouzí sopka a kolem obchází žena s tygřím srdcem. A z Protektorátu míří k lesu muž odhodlaný Xanu zabít. Brzy bude muset Luna bránit ty, kdo dosud chránili ji. A postavit se skutečnému zlu.

Dívka, která upíjela měsíc získala Cenu Johna Newberyho za nejvýznamnější knihu pro mládež a řada význačných časopisů a předních světových knihoven ji vyhlásilo nejlepší knihou roku 2016.

Ukázka z knihy:

argo-logo

2 192 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.