Ocenění

Batman znovu na začátku?! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 21 července 2016 19.45

Američan Scott Snyder proslul jako nejtalentovanější současný tvůrce komiksového Batmana a v rámci obsáhlého restartu DC univerza známého pod označením New 52 se mimo jiné znovu vrátil na samotný začátek legendy o netopýřím muži, aby nám vykreslil pochmurné okolnosti jejího zrodu. Ve dvou rozsáhlých knihách nazvaných Rok nula: Tajné město a Temné město představuje Batmanův superhrdinský původ po svém. Dostáváme se tak už poněkolikáté k událostem, které už důvěrně známe nejen z komiksového, ale i z filmového zpracování. Snyder navíc v rámci lásky k tradici často poukazuje na klasické příběhy vytvořené jeho scenáristickými předchůdci, jež následně transformuje do moderního hávu.

Obálka - Marketing.indd

Tým ve složení Scott Snyder, kreslíř Greg Capullo a inker Danny Miki už ve třech předchozích batmanovských knihách (Soví tribunál, Soví město, Smrt rodiny) dokázal, že jim příběhy Bruce Wayna sedí a dokážou je přizpůsobit nejmodernějším komiksovým postupům. Batman se stal v jejich péči skutečně temnou městskou legendou, která si příliš nezadá s dosud nejznámějšími příběhy, jež vznikly za více než sedmdesát let od jeho zrodu. Přinejmenším úvodní dvě knihy fanoušky městského ochránce nadmíru zaujaly a zapsaly se do neustále se prohlubující batmanovské tradice. Ovšem zpracovat důvěrně známý počátek, aniž by komiks vynechal neopominutelné a podstatné události a přitom vše pojal dostatečně novátorsky, nebyl lehký úkol ani pro osvědčenou skupinu tvůrců.

Snyder tak v Tajném městě znovu oživil padoucha jménem Red Hood, kterého nechal formovat Wayneův smysl pro spravedlnost a rozdmýchat jeho odhodlanost k boji proti zločinu ve špinavých ulicích Gothamu. S individuem v rudé masce jsme se u nás mohli mimo jiné setkat v Jokerově povídkové antologii vydané k jeho sedmdesátým narozeninám, kde nám byl předložen segment původního příběhu. Ve Snyderově verzi je vše pojato mnohem moderněji a Red Hood se zde představuje jako inteligentní mistr organizovaného zločinu. Bruce Wayne je zpočátku jen ztraceným synem, jenž se do svého domova vrátil, aby sjednal nápravu nejen v rodném městě, ale především sám v sobě. V nemilosrdném zúčtování s minulostí se zrodí Batman takový, jakého známe: nezlomný a bezmezně oddaný svému cíli.

Temné město je pokračováním, ve kterém se Waynova minulost prolíná s přítomností. Red Hooda sice dokázal zastavit, ovšem jeho místo zaujal ďábelsky prohnaný Riddler. Muž, jenž mluví v hádankách a zná odpověď na jakýkoli rébus. Navíc je často sám jejich strůjcem. Batman je teprve na počátku své ochranitelské dráhy a hned je vystaven nepříteli, jehož inteligence a vnitřní zlo nezná hranic. Gotham se ocitá pod hrůzovládou a takřka jako vždy je hlavní hrdina nejprve sražen na kolena, aby se v temnotách netopýří jeskyně připravil k odvetě, při níž bude v sázce budoucnost všech obyvatel jím střeženého města. Situace je však mnohem komplikovanější, než by se na první pohled zdálo, a metropole se utápí v mrazivé postapokalyptické kráse, která vyhřezla na povrch během velmi krátké doby.

batman-temné-mesto

Bruce Wayne se musí postavit své minulosti a položit si zásadní otázku, kdo je vlastně na jeho straně, protože jinak Riddlerovu rozhodující hádanku nerozlouskne. Kresba Grega Capulla dává všemu, co se v panelech obou knih odehrává, skutečně podmanivý rozměr, ovšem jeho styl se bohužel stále více noří do vod kreslířského mainstreamu tak, jak je dnes v americkém komiksu standardizován. Nejen Snyder, ale i Capullo odkazuje k nejrůznějším batmanovským příběhům. Narazíte dokonce i na panel, jenž zřetelně evokuje tvorbu Franka Millera, což lze na jednu stranu samozřejmě brát jako poctu a projev uznání, na stranu druhou to ovšem upomíná, že Miller měl k pomyslné tuctovosti kresby mnohem dál. To je rovněž jeden z důvodů, proč se dodnes o jeho Batmanovi hovoří jako o něčem výjimečném. Vše Capullem vyřčené funguje jako potemnělý odraz batmanovské produkce na motivy doposud nejuznávanějších tvůrců a zatímco příběh o Sovím tribunálu byl v mnoha ohledech svěží a neokoukaný, Rok nula působí v porovnání s ním spíše unifikovaně.

Scott Snyder je jako scenárista nejsilnější v akčních pasážích, když se však vrhne do filosofických debat, psychických rozborů jednotlivých postav či k řešení globálních problémů Gothamu, začíná jeho příběh působit až příliš rozmáchle a v důsledku tak poněkud stagnuje. V tomto ohledu není Snyder osamocen, snad všechny poslední, ať už komiksové či filmové ódy na Temného rytíře se čím dál zoufaleji snaží o to, aby přinesly něco víc než jen klasicky pojatý souboj superhrdiny s padouchem, který bychom mohli označit za prostý střet dobra a zla. Všichni autoři pracují na tom, aby jejich výtvory nebyly jen černobíle pojaté epizody z Batmanova života, ale aby se pyšnily hloubkou. Jenže tohle se zřídkakdy povede.

Úspěch Temného rytíře pod taktovkou Franka Millera přišel v době, kdy se Batmanovy příběhy topily v jednolitosti vyprávění. Vyvolal tím příchod dospělejšího pohledu na věc a zároveň ovlivnil způsob vyprávění svých následovníků. Byť je Scott Snyder bezpochyby nadmíru zručným scenáristou, zdá se, že se nyní nejen on, ale i všichni další netopýří scenáristé opět dostali do slepé uličky stereotypního vzorce vyprávění. Fanoušci opakovaně čelí zrodu jedné z největších komiksových legend, popisu jeho vnitřních strastí, novému seznámení s výraznými postavami netopýřího univerza, ale k čemu to všechno? Snad abychom uznale potvrdili, že Snyderova verze je o maličko inovativnější a propracovanější, než byly ty od jeho předchůdců? Jistě se najde mnoho těch, které jeho pojetí osloví, či nových čtenářů, kteří ještě nejsou přesyceni podobnými příběhovými hrátkami. Jenže trpký pocit motání se v kruhu v části Batmanových příznivců přetrvá a právě ti budou s nadějí hledat dalšího progresivního vizionáře, přičemž není vůbec jisté, že to bude všemi tak chválený Scott Snyder…

Batman: Rok nula – Tajné město / Temné město

scénář Scott Snyder, kresba Greg Capullo

brožovaná / vázaná, překlad Štěpán Kopřiva / Martin D. Antonín,

176 / 256 stran, 449 (669) / 599 (799) Kč

crew-logo

1 166 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.