Ocenění

Batman znovu a trochu jinak (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 22 července 2014 7.30

Komiksové univerzum nakladatelství DC se za ty desítky let od svého vzniku rozvinulo do takové složitosti, že se v něm asi jen málokdo dokáže plně orientovat. Svět zvaný Earth One se v něm počínaje šedesátými léty objevil hned několikrát. S nástupem tzv. nové dvaapadesátky jsme se v roce 2007 dočkali padesáti dvou různých verzí naší Země a na první z nich nyní můžeme zavítat v komiksu Batman: Země jedna. Pokud by se vám tam zalíbilo, můžete si v zahraničním vydání sehnat ještě tamní příběh Supermana, jehož české vydání se dle dostupných zpráv prozatím neplánuje. Není také od věci zmínit, že nový příběh Temného rytíře je relativně uzavřený, u nás i ve světě vyšel v jedné knize bez předchozích sešitových vydání a volného pokračování se v originále snad dočkáme už příští rok.

Earth One je jednou ze Zemí multiverza a příběhy známých postav se na ní dle zákonů alternativní reality odehrávají trochu jinak, než jsme je mohli doposud poznat. A tak se spolu s malým Brucem opět projdeme temnou uličkou za kinem, zažijeme formativní černou můru v podobě náhlé smrti jeho rodičů a vydáme se na cestu za hledáním spravedlnosti a v tomto případě více než kdy jindy i vytoužené odplaty. Scénáře se ujal zkušený Geoff Johns, jehož jsme mohli v českých překladech už několikrát poznat jako poměrně schopného a nebývale plodného stvořitele nových začátků (Green Lantern: Tajemství původu, Superman: Utajený počátek, Liga spravedlnosti: Počátek). Ani tentokrát si nevede vůbec špatně a notoricky známou příběhovou linku obohacuje o tu menší, jindy zase opravdu překvapivé a dalekosáhlé změny oproti původní legendě. Na své si tak přijdou zejména znalci netopýřích dobrodružství, kteří se budou těšit především právě z těchto mnohdy nečekaných odlišností, ačkoli ani nový čtenář by se neměl nudit, jen zůstane ochuzen o to nejlepší. Kresba Garyho Franka je pak tradičně mainstreamová, barvitá, dynamická a řemeslně zručná, nicméně v mých očích ničím zvláštním nevyniká.

Jako celek je Batman: Země jedna čtivým komiksem, který je pro fanoušky strážce Gothamu příjemnou povinností. Bezpečně ční nad nám nově prezentovanými řadami Batman: Temný rytíř a Detective Comics, na druhou stranu je to stále spíše jen poctivý lehký nadprůměr, který neohromí a nelze ho srovnávat se skutečnými špičkami včetně novodobých scenáristických kreací Scotta Snydera. Zpětně lze Geoffu Johnsovi přece jen vyčíst nedostatek odvahy batmanovskou legendou více otřást a pořádně se odvázat (rozhodně nelze čekat něco podobného jako v Millarovu komiksu Superman: Rudá hvězda, ale o to tu samozřejmě ani nešlo). Posuny v charakterech jsou sice více než znatelné, přesto se příběh odvíjí v dobře známých stopách a nezbývá než doufat, že se jednou dočkáme odvážnějšího pokračování, které třeba nabídne i méně tradiční a originálnější kresbu. Je však docela pravděpodobné, že jsem jen zmlsaný rozmanitými lahůdkami, kterých se nám v podání Batmana doposud dostalo, což by ale nemělo nikomu bránit užít si tento zábavný a po všech stránkách skutečně vydařený komiks, jemuž nakladatelství Crew věnovalo značnou pozornost i ve formě nadstandardního knižního zpracování.

Geoff Johns & Gary Frank: Batman – Země jedna

vázaná, překlad Darek Šmíd, 144 stran, 499 Kč, vydalo nakladatelství Crew

1 458 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.