Ocenění

Batmanovo tíživé Ticho před bouří… (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 28 června 2012 7.30

Až utichne veškerá válečná vřava, až všichni odkryjí své karty, a poslední kulka rozčísne vzduch, až bude konec všemu, těsně před posledním polibkem… až tam na konci příběhu… když otočíte poslední stránku… zůstane jen jediné… TICHO! Příběh Batman: Ticho je podle mě jednou z nejzdařilejších batmanovských sérií. I když je příběh scénáristy Jepha Loeba někdy zbytečně neuchopitelný a kostrbatý, přesto jej kresba Jima Lee žene vpřed jako rozžhavenou dělovou kouli. Než se stihnete nadechnout, je zde další podzápletka a další pořádný padouch, který komplikuje netopýřímu muži život měrou nebývalou. Všichni (už dříve) známí zlosyni jsou ovšem jen loukami v rukou někoho, po jehož identitě Batman usilovně pátrá.

Dokonce se dostane do situace, kdy naprosto neví komu věřit. Netuší, zda jsou sladké polibky upřímné nebo je jejich autorka všemi mastmi mazaná prospěchářka. Ke všemu se objevují osoby, které Bruce Wayne léta neviděl, takže v jeho mozku vyskakují i vzpomínky na časy dávno minulé a občas v tom má pořádný myšlenkový veletoč. Nebyl by to však Batman, aby si vše nesrovnal a nakonec dokonale nerozpletl zašmodrchané nitky ku prospěchu svému i všech kolem něj.

Kniha je rozdělena do dvanácti kapitol, které postupně poodhalují pointu příběhu. Jak jsem už předeslal, tento příběh zasáhne nejen do Batmanova života, ale i do života Bruce Waynea. Fanoušci se mohou těšit na oblíbené záporáky batmanovské série jako Killer Croca, děsivého Scarecrowa, nesmrtelného Ra’s al Ghula, rozpolceného Two-Face, hádankami posedlého Riddlera… a dokonce i samotného Jokera. Vše ještě okoření epizodka s Catwoman, které je jak to u koček bývá, totálně nespoutaná a nepředvídatelná. Aby nebylo všem zápletkám konec, tak se Batman dokonce musí postavit svému příteli Supermanovi… v tomto příběhu totiž opravdu nevíte komu věřit, ať jste v kůži Bruce Waynea nebo jen „pouhým“ čtenářem tohoto napínavého příběhu. Je to vlastně takový retrospektivní pohled do Batmanova života, kde se zjevuje spousta osob z jeho minulosti, ovšem samotný příběh je oříšek, který je třeba rozlousknout tady a teď.

Pro fanoušky netopýřího muže je tento komiks jasnou volbou a pro ty ostatní, kteří stále neví jak se k superhrdinům v kostýmech stavět, je to dobrá příležitost jak se jim pokusit přijít na chuť. V podání Jepha Loeba a Jima Lee se nemusíte obávat, že jde jen o další povedenou taškařici pro děti či věčně nedospělé. Tohle je opravdový příběh z mnoha zápletkami, podaný moderní formou tak, že hranice věku čtenáře jsou absolutně smazány. Připomíná to doporučení na některých společenských hrách… Ticho můžou číst čtenáři od šesti do devadesáti devíti let a každý si v něm najde své.

Zajímavostí jistě je, že BBart připravil k tomuto soubornému vydání (poprvé vyšlo Ticho ve dvou vázaných svazcích, nyní v jednotném brožovaném vydání) i limitovanou edici sta kusů. Ta je v pevné vazbě, v krabici s ručně číslovaným certifikátem s ochrannými prvky. Krabice zatavena ve fólii, certifikát s číslem je viditelný na zadní straně pod fólií. Limitovaná edice ovšem zmizela z knižních pultů rychlostí blesku, a tak ji případní zájemci mohou získat už jen na „dražebních“ portálech a musí počítat s tím, že cena, za kterou si knihu pořídí, bude mnohem vyšší, než za kterou byla původně prodávána.

Do premiéry nového batmanovského filmu Temný rytíř povstal chybí ještě pár dní, takže doporučuji si tento čas zpříjemnit tímto komiksem… a teď už… TICHO!

875 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.