Ocenění

Bojová sova zní blbě (rozhovor)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 30 července 2015 9.55

Nadále představujeme tuzemské komiksové stripy vycházející buď v tištěných magazínech a novinách, anebo prozatím jen ve virtuálním světě. Kreslíř Martin Krch a scenárista Tomáš Marák nedávno úspěšně absolvovali kampaň na Startovači, po které jim vyšla první kniha, v níž jsme se dočkali nejen souhrnu oblíbeného stripu Battle Owl, ale i bonusového, dosud nevydaného komiksového příběhu. Nutno dodat, že zájem fanoušků byl velký, neboť cílová částka na crowdfundingovém portálu dosáhla 365% a kampaň podpořilo 174 startérů. O tom, jak nápad na strip vzniknul, co autoři plánují do budoucna či s jakými postavami se v něm můžete setkat, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

battle-owl

Battle Owl je svým pojetím řekněme standardní tříokénkový černobílý strip, který na vaše bránice útočí rozhřešením klasických historických témat, hláškami ústředních postav a poslední dobou si bere na paškál i současná společenská témata včetně dění na sociálních sítích. V konečném důsledku to znamená, že tenhle strip funguje coby Molotovův koktejl, do něhož je přimíchána minulost i přítomnost, přičemž jeho ústředním cílem je navěky sežehnout obojí. Podobně jako i v následujícím rozhovoru připomínaného kultovního Red Meatu jsou jednotlivé postavy statické a jejich přínos pro celkovou pointu tak tkví pouze v textu. V něm se však nebojí operovat s kontroverzními tématy jako jsou poměry v církvi či židovství, dělají více než lechtivé narážky na sexuální orientace a praktiky, občas se dopouštějí prvoplánových vulgarit, anebo jednoduše znesvěcují vše, co je (komukoli) svaté. Řekněme si na rovinu, že tato strategie funguje velkolepě, nejenže v samotném stripu už bylo aktuálně dosáhnuto na dvě stě třicet dílů, ale rozjel se prodej půllitrů, triček a ostatních marketingových předmětů s motivy Battle Owl. Ale nyní už dáme slovo autorům…

battle-owl-28

Mohli byste představit sami sebe i váš strip? Jak dlouho ho děláte, kolik toho máte za sebou apod. Jak jste se jako tvůrci dali dohromady?

Matty: Já mám s tímhle vždycky velký problém. Jak se jako autor představit. Nakonec to vždy jen shrnu větou: „Jsem univerzální tvůrce čehokoliv“ (smích). Mimo malbu a kresbu se věnuji i plastikám, vyrábím z kůže, kostí, rohoviny, dřeva. Občas si odskočím k fotografování a PC grafice. Je to hlavně o tom něco tvořit. Vytváření se věnuji tak nějak od malička a nemám dostudovanou žádnou výtvarnou školu (snad mimo ZUŠ) a svým způsobem to považuji i za výhodu. Zbytek otázky nechám na Olafovi, on je lepší vypravěč.

Olaf: Potřeboval jsem prodat vikinskou helmu. Tak jsem jí napasoval na sovu pálenou, protože vikinské helmě se slangově říká sovička. Ono se to chytlo jaxvině, tak jsem si řekl, že by nebylo špatný z toho udělat comics, samozřejmě se objevilo pár názorů, že kopírujeme Red Meat. Pomyslel jsem si něco o dementech a pokračoval. Jinak Mattyho jsem poznal už dřív, když jsem s ním chtěl dělat comics Nanobot, ale nějak se mi na to vysral.

Kdy se začal rodit nápad na strip Battle Owl a jak dlouho trvalo, než reálně vznikl? Kde se vlastně vzal název? A jakou má mít pro potencionálního čtenáře výpovědní hodnotu?

Matty: Tak tahle otázka je jen pro Olafa, protože on je otcem Rubyho a celý nápad na Battle Owl vzešel z jeho hlavy.

Olaf: Trvalo to asi pět minut. Fakt to původně měl bejt jen marketing na prodej helmice. Název se vzal snadno, zkuste si říct jak blbě zní bojová sova nebo válečná sova. A co se týče výpovědní hodnoty… hlavní je se v životě z ničeho neposrat. Když může bojovat sova, tak proč ne my?

battle-owl-38

Kolik se vlastně ve stripu objevuje postav a jaká je jejich vzájemná provázanost?

Matty: Ve stripech se tuším vystřídalo sedm postav, které spolu fungovaly v divoké interakci a vzájemně si nahrávaly na smeče. V knize se pak objevily ještě dvě, tři další postavy, tedy alespoň z těch hlavních. Ty se ve stripech zatím ještě neobjevily, ale nikdy neříkej nikdy.

Olaf: No ono by těch postav mohlo bejt klidně víc, ale už by to byl hroznej maglajz. Hlavní nosné postavičky jsou Ruby hlavní sovák. Padre holub, kterej je tupej jak sedlácká majonéza, a Sven, kterej svou inteligencí soupeří s holubem. Sven věří zrovna v to, co nese prachy. Občas se ukáže i žid Levi, který každého buď vydírá jako že nic neviděl, nebo něco prodává nebo prostě jen tak židuje kolem. Pak tu máme hašašína Hasana, ale ten je dost upozaděnej, je to hlavně prudič. Ti všímavější zjistili, že je to Ódinův havran Hugin, který sonduje na východě.

Strip je součástí stránek Nuridius, můžete je také představit? Řekněte něco o jejich historii, jaký je jejich prioritní účel a jak jste se vůbec dostali ke všemu tomu vikinskému a čím vás to uhranulo?

Matty: Nuridius je otázka opět jen pro Olafa, je to jeho projekt. A co se Vikingů týká… už si ani nevzpomenu, kdy ten zájem propukl, ale bylo to už někdy v pubertě. Svého času jsem se tomu věnoval opravdu hodně, ale postupně Vikingové ustoupili malinko do pozadí, respektive je předběhly jiné zájmy. Jednu dobu jsem se jim věnoval i v historickém šermu, ale po neshodách s určitou sortou lidí, kteří si svého času trochu pletli Germány ze starých dob s těmi okolo let 1938–1945, jsem toho nechal. Teď se k Vikingům zase pomalu vracím, a to hlavně díky mé přítelkyni, která pochází z Norska a má tuhle dobu takříkajíc v krvi. A co mě na nich tolik uhranulo? Nebudu říkat, že to je náboženství a celá ta krásná mytologie. Ta je sice úžasně propracovaná a příběhově zajímavá, ale v mém případě to bylo spíš jejich pověstné válečnictví. Vždy jsem se považoval více za bojovníka než kněze (smích).

Olaf: Já jsem pohan, takže záliba ve všem vikinském za mnou přišla tak nějak sama. Nuridius bylo původně garážové nakladatelství, teď to prochází změnou, z Nuridia bude PR a marketingová agentura. Ale hodláme se dál i věnovat čistě nekomerčním záležitostem čistě pro zábavu.

battle-owl-43

Jak často stripy vznikají? Máte vždy nějaké kousky či nápady v záloze, nebo vše vzniká živelně? Jak u vás funguje proces vzniku stripu?

Matty: Z mého pohledu, pohledu výtvarníka, stripy vznikají stylem, že Olaf vždy napíše: „Hele, potřebuju např. Rubyho takhle nebo takhle.“ Já sednu a nakreslím. Díky tomu máme v zásobě už poměrně mnoho variant Rubyho i ostatních postaviček. Děje a scény jsou záležitostí Olafa.

Olaf: Nápady v záloze moc nejsou, většinou mě napadne nějaký téma, když jdu spát nebo když sedím na hajzlíku.

Jaký je váš vztah ke stripům všeobecně? A které stripy, případně komiksy máte rádi?

Matty: Já to shrnu asi jednoduše tak, že jsem komiksový. Komiksy mám rád a stripy k nim prostě patří. I na mé ostatní kresbě je ovlivnění komiksem hodně znát. Které komiksy mám rád… to je otázka. Já jsem zaměřený spíše na autory než na jednotlivé komiksy. Na prvním místě musím napsat Káju Saudka. Možná to zní otřepaně, ale na něm jsem vyrostl a podle něj jsem se učil kreslit. Mezi další určitě patří Frank Miller, Michael Turner, Milo Manara, Paolo Eleuteri Serpier, Pat Mills nebo Simon Bisley.

Olaf: Já se přiznám, že comicsy mi nic neříkají.

battle-owl-50

Máte jako autoři na svědomí nějaké další projekty? A co plánujete do budoucna?

Matty: V době, z mého pohledu již dávné, jsem pracoval jako ilustrátor pro časopis Pevnost, pár ilustrací vzniklo i pro Dech Draka nebo Herold – šermířské listy. Vytvářel jsem též design postav a budov pro hru Legenda – poselství trůnu 2. Popravdě ani nevím, jak to s ní dopadlo a zda vůbec spatřila světlo světa. Pak to bylo ještě několik menších projektů, které ani nestojí za řeč. Co se týče plánů, tak tam je to složité. Za prvé je to nedostatek času. Pracuji v cestovním ruchu a to je časově poměrně hodně náročné, takže se snažím vytvářet spíše průběžně v rámci svého miniateliéru – Mar.K.Art Atelier 52.

Věc druhá je ta, že se nedokážu dlouhodobě soustředit na jednu věc. Rozjedu jeden projekt a než ho dokončím, tak už mám v hlavě projekt další (smích). Ale je pravdou, že teď se něco rýsuje. V první řadě mám rozjetý fotoprojekt Bojovnice, ale u něj zvažuji, že zůstane s největší pravděpodobností nedokončený. Pak je na obzoru jeden steampunkovo-hororový multimediální počin, který rozpracovávám a s přítelkyní (fotografkou), chystáme jeden foto-graficko-trikový projekt. Ale podrobnosti zatím neprozradím. A určitě budeme s Olafem pokračovat v Battle Owl a snad se brzy objeví i druhý knižní počin.

Olaf: Tak z dalších projektů můžu třeba zmínit Pirátské knihy, kdy jsem zkoušel, zda se uživí nakladatel a autor za předpokladu, že bude zavedená dobrovolná platba za e-knihy. No nevyšlo to. Chvíli se v tom angažovala i česká pirátská strana, dokonce slíbili i nějakej budget. No a pak se dostali do politiky a už se nikdo neozval. Jak nečekané (smích). Ještě bych rád poodkryl, že chystáme hodně velkou úchylárnu s názvem Nymfomanka, další comics, tentokrát ovšem pro manga onany. Jinak druhá kniha na téma Battle Owl určitě bude.

battle-owl-44

Battle Owl najdete na stránkách Nuridius

a na volně přístupném Facebooku.

Dříve představené stripy:

Stvoritelia ♦ Korektor ♦ Hajzl ♦ Arnošti ♦ Horácké bajky 

Pevnost ♦ Zombík ♦ Sněhulení ♦ Pas faux pas

2 623 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.