Ocenění

BioReference 07/2016 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Středa 29 června 2016 13.15

Přicházejí prázdniny a čas dovolených, což v praxi znamená pověstnou okurkovou sezónu, která se nevyhne ani kinosálům. Neznamená to, že byste nemohli jít na nějaké novinky, ale moc toho není a o něčem horlivě očekávaném taky nemůže být řeč. Do měsíční nabídky se nám tak dostaly dva horory, nový díl oblíbeného animáku, který má svůj boom už několik let za sebou, nově zpracovaný klasický příběh a vzkříšení jednoho starého kultu v moderní podobě. Popravdě – nic moc. Z nežánrových snímků nejlépe vypadají dramata Belgica Felixe Van Groeningena, Tohle je náš svět s Viggo Mortensenem nebo Neonový býk Gabriela Mascara. V podstatě se ale jedná o snímky určené spíše do malých nezávislých kin. Pokud toužíte po něčem akčnějším, tak je zde Jason Bourne, tedy pokračování osvědčeného thrilleru Paula Greengrasse s Mattem Damonem.

Očista: Volební rok

The-Purge-Election-Year-Poster

Premiéra 7. 7. 2016. Námět Očisty je za poslední roky jedním z nejzajímavějších, který se na stříbrných plátnech objevil. Jednička byla nízkorozpočtová paráda, která si získala slušnou oblibu. Jenže štědrým rozpočtem obdařená dvojka už zůstala za očekáváním. Dokonce opustila hororové vody a stala se jakýmsi potemnělým akčním thrillerem, který sice neurazí, ale zároveň nikterak neoslní. A pořád se nevyužil potenciál, který měl režisér a scenárista James DeMonaco přímo na zlatém podnose. Jaká tedy bude trojka nazvaná Volební rok? Uvidíme, ovšem trailer napovídá, že se spíše vydáme po dvojkou načrtnuté cestě a do bublajícího kotlíku ještě přidáme mocensko-politické hrátky. Nicméně nové pokračování Očisty si šanci zaslouží, už třeba jen z úcty k prvnímu dílu.

Legenda o Tarzanovi

legend-of-tarzan

Premiéra 7. 7. 2016. Stále nová zpracování klasických příběhů jsou už mnoho let (nejen) hollywoodským evergreenem. O prázdninách se tak budeme moci opět setkat s Tarzanem, jemuž nyní propůjčil tvář švédský herec Alexander Skarsgård. Příběh se bude odehrávat v době, kdy muž vychovávaný opicemi už po několik let žije ve svém sídle v pohodlí rodinného kruhu. Nastane ale chvíle, kdy je britským parlamentem vyslán jako obchodní emisar zpět do Konga. V tu chvíli se na povrch proderou mocenské hrátky, které z něj udělají pěšáka, jenž má být obětován. Vražedná partie by se vyvíjela dle očekávání, kdyby nebyl na tahu Tarzan. Na co se tedy můžeme těšit? Jednak na to, že bude pravděpodobně vynechána stokrát omletá část opičí výchovy, ale především na vždy dokonale připraveného a hereckým umem fascinujícího Christopha Waltze v roli pomstychtivého belgického kapitána Leona Roma.

Doba ledová: Mamutí drcnutí

Ice-Age-5_poster

Premiéra 14. 7. 2016. Šavlozubý veverčák Scrat se stal miláčkem dětí bez ohledu na to, jestli jim je pět nebo osmdesát, už když se v roce 2002 poprvé zjevil na plátnech kin. O té doby se pravidelně objevuje nejen v dalších pokračováních Doby ledové, ale i ve vlastních projektech. A nebudeme si nic nalhávat, jeho eskapády s neposedným žaludem jsou hlavním tahákem téhle série. V Mamutím drcnutí se dočkáme katastrofy, která ho bude katapultovat rovnou do vesmíru. Ale to jen začátek, protože série bizarních katastrof zdaleka nekončí a dík nim půjde o ohrožení celé planety. V dalších rolích se objeví mamuti Manny, Ellie a Broskvička, něco jako lenochod jménem Sid, tygr Diego nebo vačičáci Crash a Eddie. U téhle série je dobré to, že dopředu víme, co očekávat, a buď se budeme bavit víc, nebo míň. Ale spíše umřeme na podchlazení než nudou. A navíc můžeme do kina vyrazit napříč generacemi.

Zhasni a zemřeš

Lights-Out-Banner

Premiéra 21. 7. 2016. V roce 2013 uchvátil švédský režisér David F. Sandberg hororové fanoušky tříminutovým kraťasem Lights out, který měl i přes krátkou stopáž mrazivé atmosféry na rozdávání. Uběhnul nějaký čas a tvůrce dostal šanci rozvinout svůj nápad do stejnojmenného celovečerního snímku, který se v našich kinech objeví pod názvem Zhasni a zemřeš. Scénář Zhasni a zemřeš dostal na starost Eric Heisser, jenž má za sebou remake Noční můry v Elm street (2010), o rok později napsal Věc: Počátek a Nezvratný osud 5 a v roce 2013 si napsal a režíroval snímek Hours. V žargonu filmových producentů mají tedy oba zmínění tvůrci pěkně našlápnuto a hororoví fanoušci jsou napjatí, zda svým společným snímkem naplní očekávaní. Hlavní postava filmu Rebecca odešla z domova a myslela si, že spálenými mosty se zbaví i svých dětských děsů… jenže strach ze tmy není poplatný věku, ani místu… a když se zhasne, tak jde veškerá příčetnost stranou…

Krotitelé duchů

ghostbusters-2016-poster

Premiéra 28. 7. 2016. Logo s přeškrtnutým duchem se nesmazatelně vrylo do dějin fantastiky. Je to už přes třicet let, co se tým vymítačů paranormálních jevů poprvé objevil na plátnech. A kdo někdy slyšel titulní melodii, nemá šanci ji dostat z hlavy. S tím, jak to ve filmovém průmyslu chodí, je až s podivem, že se někdo na tuto populární sérii pokusil navázat až letos. Americký režisér, rodák z Michiganu, Paul Feigh si dodal kuráže a rozhodl se oživit jednu z největších humorných jízd vycházejících z kořenů duchařských příběhů. Za sebou má úspěchy spíše na poli seriálové tvorby, ale s jeho celovečeráky to není nijak žhavé, loni jsme však v kinech mohli vidět jeho úspěšnou komedii Špión. Spolčil se s Katie Dippoldovou, která už napsala scénář k Feighově filmu Drsňačky (2013) a společně vytvořili pokračovaní, kde do hlavních rolí obsadili ženy. Myslím, že hodně lidí bude zajímat, jak to dopadne a jestli má úderka složená z Leslie Jonesové, Melissy McCarthyové, Kristen Wiigové a Kate McKinnonové šanci zkřížit paprsky úspěchu. Pohled do kinematografické historie nás od podobných počinů spíše odrazuje, ale…

1 271 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 29.6.2016 @ 17.50

    Krotitelé duchů….:(

  2. Komentáře by Ronkar — 2.7.2016 @ 12.22

    Z mého pohledu poněkud marný měsíc. Jediné co oceňuji je plakát Light out… ten se mi líbí 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.