Ocenění

BioReference 08/2016 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 28 července 2016 9.35

Léto, potažmo prázdniny, je vždy obdobím, kdy se vše zpomalí a krom festivalů klesá i aktivita kulturních subjektů. Kinodistribuce není výjimkou. Frčí lehké komedie a filmové limonádky pro celou rodinu. Poslední dobou se rozmohl i návrat bijáků s jakýmsi kultovním statusem v rámci obnovené premiéry, výroční edice nebo restaurované verze. Pak jsou zde ještě snímky, u kterých výrobci sází na oddanost fanoušků, jimž v cestě za jejich oblíbeným žánrem nezabrání letní parna, ani případné sněhové vánice. V srpnové nabídce máme od všeho zmíněného trochu. Z níže nezmíněných filmů mohou zaujmout ještě animák Tajný život mazlíčků, nové tuzemské drama Prach, napínavé jihokorejské historické drama Komorná, pohádkově dobrodružný Můj kamarád drak nebo remake jednoho z nejslavnějších historických velkofilmů Ben Hur. Pravděpodobně si tak vybere každý, kdo už bude znuděný soustavným vysedáváním u vody.

Baron Prášil

baron-prasil-zeman

Premiéra 1. 8. 2016. Nestárnoucí snímky jednoho z největších filmových kouzelníků a vypravěčů jsou postupně digitálně restaurovány, a tak už brzy budeme moci v obnovené premiéře zhlédnout Barona Prášila s nezapomenutelným Milošem Kopeckým v hlavní roli. Zemanova poetika je v tomto snímku ve vrcholné formě a množství fanoušků i odborníků je dodnes nadšeno tím, jakým způsobem geniální režisér se svými blízkými spolupracovníky vytvářeli dokonalou trikovou iluzi už v roce 1961. Příběh novodobého astronauta Toníka (Rudolf Jelínek) i po více než padesáti letech bere divákům dech. Závěrem ještě zmiňme, že na scénáři se podíleli také básník, dramatik a významný český literát Josef Kainar a další brilantní scenárista své doby, Jiří Brdečka. O hudební složku se postaral Zdeněk Liška, jehož přínos pro tuzemský film je stále nedoceněn.

Sebevražedný oddíl

Suicide_Squad_poster

Premiéra 4. 8. 2016. Jedním z žánrů, který si ani v okurkové sezóně jistě nebude stěžovat na odliv fanoušků, jsou komiksové filmy. Superhdinové prostě poslední roky vládnou, i když v tomto konkrétním případě budeme mít co do činění se superpadouchy. Poťouchlý šprýmař Joker (Jared Leto), jeho bláznivá milenka Harley Quinn (Margot Robbie), Deadshot (Will Smith), Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje), Captain Boomerang (Jai Courtney), Rick Flag (Joel Kinnaman), šéfová Amanda Waller (Viola Davis) a další dohromady tvoří komando zlosynů, které dostalo jméno Sebevražedný oddíl. Vyzbrojeni pořádným arzenálem a psychopatickým odhodláním se rozhodnou páchat chaos, jenž nemá obdoby. Režie a scénáře se ujal zkušený David Ayer, který předloni bodoval válečným dramatem Železná srdce. Premiéra ještě ani neproběhla a Harley Quinn už má slíbený sólový biják, z čehož jasně vyplývá, že se neočekává nic než úspěch v podobě finančního zisku.

Barbar Conan

conan-the-barbarian-poster

Premiéra 4. 8. 2016. Dalším snímkem, který se opětovně vypraví na stříbrná plátna, je léty osvědčený Barbar Conan, ostatně režisér a scenárista John Milius už poté lepší a známější biják nenatočil. Zajímavostí určitě je, že na scénáři s ním spolupracoval ostřílený hollywoodský mazák Oliver Stone a po Arnieho boku se ve snímku objevili takoví borci jako James Earl Jones a Max von Sydow.

Mělčiny

THE-SHALLOWS-poster

Premiéra 11. 8. 2016. Mladá Nancy (Blake Lively) si jde zasurfovat na pláž, kterou znají jen místní a ti ji před náporem vln chtivých turistů pořádně tají. Během surfování je napadena žralokem a utrpí zranění. Skončí na skalním výčnělku dvě stě metrů od břehu, ale krví nabuzený nepřítel stále krouží okolo. A za pár hodin přijde příliv, který její dočasný úkryt ponoří pod hladinu. Tvůrci filmu tvrdí, že se jedná o hororový souboj vůlí, snímek se pohybuje někde mezi Spielbergovými Čelistmi (1975) a podobně laděným australským Útesem smrti (2010). Snímek natočil španělský režisér Jaume Collet-Serra, který má za sebou akční pecky Neznámý (2011), Non-stop (2014), Noční běžec (2015) a především povedený hororový thriller Sirotek (2009). Scénář Anthonyho Jawinského byl dva roky na černé listině nejlepších nerealizovaných scénářů, až se ho letos Collet-Serra ujal. I přes nastíněnou situaci odehrávající se na jednom místě film nenudí a zaujme neotřepanými postupy a střihy vycházejícími z moderních technologií.

Star Trek: Do neznáma

star-trek-beyond

Premiéra 18. 8. 2016. Na podporu věrných fanoušků si určitě nebude stěžovat nový díl ságy Star Trek. Po úspěchu dvou předchozích filmů Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013), kdy se jejich režiséru J.J. Abramsovi povedlo vrátit tuhle řadu opět na výsluní, přebral režijní štafetu Justin Lin, jenž zaujal natočením dvou dílů seriálu Temný případ a pátým a šestým pokračováním Rychle a zběsile. Do neznáma mělo nedávno premiéru za oceánem a zatím sklízí nadmíru pozitivní ohlasy. Tvůrcům se, zdá se, povedlo nalézt kompromis, který osloví jak fandy původního seriálu, tak i nováčky, kteří k tématu přičuchli až po roce 2009. Recenzenti avizují změnu stylu a výlet do vzdálených zákoutí vesmíru. Rozpočtem se snímek řadí k nejdražším filmům letošního roku, ale nutno poznamenat, že v rámci nové trilogie nikterak nevyčnívá. V hlavních rolích se objeví prověření Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Idris Elba, Sofia Boutella a další. Čtvrté pokračovaní je naplánováno na rok 2019.

1 357 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 3 »

  1. Comment od Medak — 28.7.2016 @ 13.22

    Bude to s tím Conanem stejnej vojeb jako s Terminátorem? Když si na to vzpomenu, zvedá se mi krevní tlak. Po poměrně masivní reklamní kampani jsem začal zkoumat, kdy se na to můžu vypravit do kina, a zjistil jsem, že po celé republice proběhne přesně 11 promítání! A distributor má tu drzost to nazvat obnovenou premiérou.

  2. Comment od Martin Sust — 28.7.2016 @ 13.26

    Valná většina těchto obnovených premiér se promítá ve velmi omezeném počtu sálů jednoduše proto, že o ně není ze strany diváků a provozovatelů kin takový zájem, řekl bych. Těžko lze očekávat, že budou nasazená ve stejném počtu kopií jako novinky…

  3. Comment od Medak — 28.7.2016 @ 14.10

    Pokud tomu chtějí říkat premiéra, mělo by se promítat týden aspoň jedno představení denně minimálně v krajských městech. Tohle je směšné, není to ani takové množství promítání jako bylo ve filmových klubech.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.