Ocenění

BioReference 10/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Úterý 29 září 2015 7.30

Skončilo horké léto a také tak trochu okurková sezóna tuzemských filmových distributorů. Hned první říjnový den se fanouškům fantastiky představí pořádné želízko v ohni na kandidáta filmu roku. Starý dobrý Ridley Scott se zase jednou rozhodl, že natočí něco, na co budou fandové sci-fi přísahat a my pevně věříme, že se mu to povedlo. Ovšem dostane se nám také nového zpracování jedné známé pohádky nebo atmosférické temné pecky od dalšího oblíbeného filmového fantasty. Do kin v obnovené premiéře dorazí rovněž klasická podívaná, která na plátně potěší nejednoho snílka, jenž ve svých představách cestuje časem. Divácky populární hororová série hlásí nový díl a doporučíme i jeden tuzemský snímek, u něhož doufáme, že nepůjde o další nudnou šeď tuzemské kinematografie. Zbývá vyřešit jediný rébus… na co se v říjnu vydáte do kina vy?

Marťan

martan_plakat

Premiéra 1. 10. 2015. Jeden z nejočekávanějších bijáků letošního roku míří do kin hned na začátku měsíce. Filmovou adaptaci stejnojmenného románu Andyho Weira natočil slovutný Ridley Scott a očekává se od něj další výrazný zářez na poli fantastiky. Do hlavní role astronauta Marka Watneyho byl obsazen Matt Damon, jenž sice většinou hraje ve výborných filmech, ale na významné ocenění své herecké kariéry prozatím čeká. Má sice Oscara i Zlatý Glóbus za scénář k filmu Dobrý Will Hunting, ovšem herecké trofeje mu zatím unikají. V dalších rolích se objeví třeba Kate Mara, Jessica Chastainová, Kristen Wiigová, Sebastian Stan, Michael Peña, Sean Bean, Mackenzie Davisová a jiní. Myslím, že zabývat se dějem by pro fanoušky fantastiky bylo trochu ránou pod pás, takže si raději zajdeme do kina a vychutnáme osudy vesmírného Robinsona, které se natáčely na jordánském červeném písku.

Pan

Pan-2015-movie-poster

Premiéra 8. 10. 2015. Výlet do fantazijní Země Nezemě stvořené podle literárního příběhu (později prezentované jako divadelní hra) skotského spisovatele a dramatika Sira Jamese M. Barriera se filmového zpracování dočkal už mnohokrát. Proč tedy jít na nové zpracování do kina? Možná kvůli Hughu Jackmanovi nebo mladičkým hercům, kteří se snad brzy stanou hvězdami? Nebo kvůli režiséru Joeu Wrightovi, jenž se naposledy výborně ujal jiné literární klasiky Anny Kareniny? Létajícího sirotka Petera Pana vysílají tentokrát do světa producenti Harryho Pottera a už z traileru je vidět, že vizualizace a trikové efekty budou na vysoké úrovni. Navíc předloha je stále jednou z nejoblíbenějších knížek pro nejmenší a štáb je složen ze samých zkušených tvůrců. Ničeho převratného se asi nedočkáme, jenže odpustil by nám Černovous, kdybychom tuhle verzi vynechali?

Purpurový vrch

Premiéra 15. 10. 2015. Guillermo del Toro se po krátké pauze vrací a má před sebou pár pořádných výzev. Čeká ho druhý Pacific Rim, snad i třetí Hellboy, Lovecraftovými fanoušky se zatajeným dechem očekávané At the Mountains of Madness, filmový Pinocchio a seriál The Incredible Hulk. Ale nejprve se v říjnu v našich kinech objeví gotický hororový příběh Purpurový vrch. Už od dob Faunova labyrintu čekáme, že nám del Toro přivodí další mrazení v zádech podpořené jeho klasickou barevnou vizualizací, propracovaným scénářem a náležitě temnou atmosférou. Na scénáři spolupracoval Matthew Robbins a pro oba tvůrce je to ostrá rozcvička před dalším společným projektem, kterým je výše zmíněný epos o chlapci vyřezaném ze dřeva. V hlavní roli Purpurového vrchu se objeví australská herečka Mia Wasikowska, která je pro filmy z minulosti jako stvořená. Vzpomeňte kupříkladu její ztvárnění románové Jany Eyrové. Tajemného cizince si zase zahraje britský Tom Hiddleston. Na tenhle biják se del Toro chystal už pěkně dlouho – filmovému studiu scénář představil už v roce 2006, ale trval na tom, že se bude natáčet v domě, který bude postaven podle jeho návrhů, nikoliv v něčem existujícím. Už trailer má výbornou atmosféru, takže nezbývá, než se vydat do biografu.

Návrat do budoucnosti I + II

back-to-future-datum

Premiéra 21. 10. 2015. Po prvních dvou dílech filmového Vetřelce se do kin vrací další fantastická klasika. Připravme se na Návrat do budoucnosti, protože ten se tady naposled promítal… no to už je tedy pěkně dávno. Doporučujeme nenechat si v kinech uniknout tenhle skvěle bláznivý příběh dospívajícího Martyho MacFlye a jeho přítele doktora Emmetta Browna. V prvním díle se podíváme do minulosti, kde se do hlavního hrdiny zamiluje jeho matka a on pochopí, proč je ho otec takový sralbotka. A ve druhém zase zamíříme do budoucnosti, kde pomocnou ruku potřebuje Martyho syn. Filmy Roberta Zemeckise jsou jedněmi ze základních stavebních kamenů tématu cestování časem a patří také k nejoblíbenějším SF filmům vůbec. Zajímavostí je fakt, že snímky do našich kin přináší společnost, která se na poli kultury angažuje od opery přes výstavy v muzeích, až po divadelní představení. Doufejme, že tenhle výlet bude bez chyb a všichni společně znovu zažijeme fantastickou jízdu.

Poslední lovec čarodějnic

witch-hunter

Premiéra 22. 10. 2015. Akční fantasy s Vinem Dielesem v hlavní roli? No proč ne… když už mohl čarodějnice prohánět Nicolas Cage… Bojovníci Sekery a kříže vedou boj s temnými silami obdařenými bytostmi už nějaké to století a svádějí jej po celé Zemi. Klauder, jeden z lovců, zabije Královnu čarodějnic a ta jej z posledních sil prokleje. A to k věčnému životu! Od té doby oběhnou celá staletí a klanu čarodějnic, který se celou dobu klepal o svou existenci, se povede přivést svou šéfovou zpět k životu. Královna touží po jediném – rozpoutat peklo na Zemi. A taky ukončit existenci posledního z lovců čarodějnic. Režie se ujal Breck Eisner, jeho zatím nejznámějším zářezem je kanadské krimi drama Zločinné myšlenky (2003). V aktuálním snímku bude k vidění také Elijah Wood nebo Rena Owenová. Pokud se budete chtít dozvědět, jestli se Vin Diesel z této čarodějnické šlamastiky vyseká, musíte si zajít do kina.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

paranormal_activity_ghost_dimension

Premiéra 22. 10. 2015. Z původně inovátorského found footage Paranormal Activity se postupem let a s přibývajícími díly stala taková hra s hororovým divákem, co ještě všechno zkousne. Režie The Ghost Dimension se ujal zcela neznámý Gregory Plotkin, který přináší příběh herního vývojáře Ryana, jenž se nastěhoval do fanouškům série důvěrně známého domu. Podle všeho se opět sází na osvědčený mustr, ve kterém uvidíme i strašidelné sestry Katie a Kristi. Stejně tak se setkáme s herečkou Katie Featherstonovou, která se původně měla ukázat jen v prvních třech pokračováních snímků, ale producenty zaujala natolik, že s ní podepsali novou smlouvu. Uvidíme, jak mocné budou paranormální síly tentokrát a kolik dalších dílů nám v budoucnu ještě přinesou…

Ztraceni v Mnichově

ztraceni-v-mnichove

Premiéra 22. 10. 2015. Vždy potěší, když můžeme představit tuzemský snímek. Zvláště, pokud od něj lze něco očekávat. Vzhledem k tomu, že se jeho režie ujal oblíbený Petr Zelenka, představujeme jeho nový film Ztraceni v Mnichově jako takovou divokou kartu. Režisér má vrozený talent pro mystifikaci, v případě raných snímků můžeme mluvit i o zdařilých tuzemských mockumentech. Jednoduše řečeno Zelenkovy snímky umí diváka nejen vtáhnout do děje, darovat mu nějakou přidanou filmovou hodnotu, ale také mu pořádně zamotat hlavu. Sir P, jedna z hlavních persón snímku, je devadesátiletý papoušek šedý, který byl kdysi dávno u toho, když se podepisovala Mnichovská dohoda. A jak to u papoušků občas bývá, umí mluvit a opakuje fráze, které někdy slyšel. Pokud se takovýto tvor dostane do rukou ambicióznímu novináři, můžeme se těšit na skandál mezinárodních rozměrů. Další, co diváka unaveného z unylé tuzemské filmové produkce může potěšit, je fakt, že tentokrát se nesází na herecké osobnosti, jež můžeme vidět až příliš často.

1 120 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 3 »

 1. Comment od Cloudy — 29.9.2015 @ 14.55

  Všimli jste si, jak del Toro za posledních pár let zpixelovatěl? Je to strašná škoda. Jinak projekt At the Mountains of Madness už asi není aktuální, příliš drahé hororové Rko (200+ mil. USD), ve srovnání s tím je Crimson Peak za hubičku.

  Martaň bude mít pokračování, sice ještě není hotový scénář, ale už se ví název: Marťan na vlnách. V hlavní roli Matthew McConaughey 🙂

 2. Comment od Slarque — 29.9.2015 @ 19.03

  Taky jsem si říkal, jestli to v Hollywoodu s touto reklamní kampaní trochu nepřehnali. A dokonce ji vydávají za zprávy z NASA.

 3. Comment od Kim — 30.9.2015 @ 20.30

  tak na marťana se těším moc

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.