Ocenění

BioReference 10/2016 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Pátek 30 září 2016 13.05

Není každý měsíc filmové posvícení. Zatímco září se pyšnilo množstvím zajímavých premiér napříč žánry, říjen působí jako chudý příbuzný. Z filmů, které se nedostaly do naší nabídky, vypíchněme alespoň adaptaci románu Dana Browna Inferno, kde si opět zahrál Tom Hanks, tuzemský snímek, natočený na motivy zápisků jednoho z nejznámějších českých blogerů Ostravak Ostravski, akčně thrillerový příběh podle knihy oblíbeného Lee Childa Jack Reacher: Nevracej se, kde si ústřední postavu znovu střihnul Tom Cruise, nebo dokument, který fanoušky zavádí do nejtemnějších koutů duše jednoho z nejosobitějších režisérů všech dob a detailně rozebírá jeho profesní postupy Hitchcock/Truffaut. Pro samotnou rubriku jsme pak vybrali dva animované snímky, nový komiksový blockbuster z Marvelu a jeden thriller, který dopředu vzbuzuje značná očekávání…

Kubo a kouzelný meč

kubo-and-the-two-strings-poster

Premiéra 6. 10. 2016. První animák, který zamíří v říjnu na plátna kin, se jmenuje Kubo a kouzelný meč. Natočil jej Travis Knight, který má prozatím za sebou hororem načichlý animovaný biják Norman a duchové (2012) a rodinné, rovněž animované fantasy dle knižní předlohy Alana Snowa Škatuláci (2014). Oba snímky vzbudily slušný ohlas, a tak je nový Knightův snímek vyhlížen s nadějným očekáváním. Kubo je chlapec, jehož devízou je vyprávění příběhů. Svůj dar zvládá až se posluchačům tají dech, což mu zaručuje obživu nejen pro sebe, ale i pro svou nemocnou matku. Ta tvrdí, že se ze svých výletů za posluchači musí vždy vrátit do setmění nebo jej stihne strašlivá kletba. Jednoho dne se to Kubovi nezdaří a nevědomky se stane hlavním hrdinou nejnapínavějšího příběhu, který zná. V doprovodu podivných společníků, Opice a Brouka, se vydává po stopách svého otce, aby nalezl jeho samurajskou zbroj, která mu dopomůže v boji se zlem.

Dívka ve vlaku

divka-ve-vlaku

Premiéra 6. 10. 2016. Ve stejný den se v kinech objeví jeden z nejočekávanějších thrillerů roku, Dívka ve vlaku. Za tento záviděníhodný status může především knižní předloha Pauly Hawkinsové, která se stala celosvětovým bestsellerem. Produkční společnost film označuje jako Zmizelou letošního roku, což je rozhodně slovo do pranice. Režisér Tate Taylor se ovšem nemůže pyšnit hvězdnou kariérou jako jeho krajan David Fincher, má sice za sebou velmi povedené koprodukční drama Černobílý svět (2011) nebo spoluúčast na oblíbeném televizním seriálu z produkce Netflixu Grace and Frankie (2015), ale to při vší úctě není moc. Ale, co se týče atraktivity knižní předlohy, tady už je to pováženou, kniha má více než slušné hlasy a ještě větší prodejnost. Příběh vypráví o Rachel, která denně jezdí do práce vlakem. Cestou vždy sleduje manželský pár, který, jak se zdá, vede dokonalý život. Jednoho dne se však stane svědkem události, která od základu změní veškeré její domněnky. Už z traileru je cítit, že cesta k rozuzlení záhady bude poněkud krkolomná a hlavní hrdinka si sáhne na dno svých psychických sil. Hlavní role byla svěřena zkušené a pohledné Emily Bluntové, která nás už vícekrát přesvědčila o svých kvalitách.

Lichožrouti

Stojka-4000x2500

Premiéra 20. 10. 2016. Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří s námi žijí v lidském světě a živí se našimi ponožkami. To oni mohou za to, že nám z páru zbude vždy jen jedna – lichá. Po úspěchu knihy Pavla Šruta se režisérka animovaných filmů Galina Miklínová, která má ve svém portfoliu například oblíbený večerníček O Kanafáskovi (2004), rozhodla pro ztvárnění těchto neobvyklých hrdinů formou celovečerního snímku. Společně s autorem předlohy sepsali scénář, který vypráví gangsterský příběh o dvou skupinách Lichožroutů, u nichž dojde k mezigeneračnímu sporu. Tyhle dvě skupiny mají totiž nejen rozdílný pohled na svět, ale i na morálku a lichožroutské tradice. Jenže vše, co se v jejich světě děje, rozhodně není nepodobno lidským osudům. Nenásilnou humornou formou tak diváci dostanou pohled na vlastní pokolení zmítané malichernými spory. Nejen Lichožrouti doufají, že jejich příběh pobaví celou rodinu. Hlasy animovaným postavičkám propůjčili Ondřej Trojan, Kryštof Hádek, Matěj Ruppert, Josef Somr, Jolka Krásná, Marek Taclík, Tatiana Vilhelmová, David Novotný, Jan Maxián, Stanislav Zindulka, Aleš Najbrt, Václav Koubek a další.

Doctor Strange

doctor-strange-poster

Premiéra 27. 10. 2016. V závěru října zamíří do našich kin další z marvelovských komiksových adaptací a tentokrát půjde o příběh jedné z méně hvězdných postav stvořených legendárním Stanem Lee. Dr. Stephen Strange je světoznámým chirurgem, jehož život od základu změní dopravní nehoda, která má za následek, že již nemůže používat své ruce k operacím. Když tradiční medicínské postupy selžou, rozhodne se Dr. Strange vyhledat pomoc jinde. Vydá se na mystické, odloučené místo známé jako Kamar-Taj, kde zjistí, že se nejedná jen o chrám, jenž dopomáhá k uzdravení, ale také o místo, které je základnou pro boj s temnými mystickými silami ničícími náš svět. Magickými schopnostmi obdarovaný lékař musí čelit rozhodnutí, zda se vrátí ke svému původnímu životu nebo se stane ochráncem planety. Režie byla svěřena Scottu Derricksonovi, který v posledních letech zabodoval hororovými snímky Sinister (2012) a Chraň nás od zlého (2014). Jednou z největších otázek konce října tedy je, zda se mu povede prosadit se i v superhrdinském žánru a zda je do něj schopen vnést atmosféru postupně budovaného napětí, kterou se pyšnily jeho předchozí snímky.

821 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Ronkar — 30.9.2016 @ 13.14

    Dívka ve vlaku mě zajímá, ale obávám se průměru. Takže vede Kubo! 😀

  2. Comment od Kim — 30.9.2016 @ 19.46

    Letos už jen Doctor Strange. Pak doufám ve Star Wars Rouge. A pak mě lákají Pasažéři.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.