Ocenění

BioReference 10/2017 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Pondělí 2 Říjen 2017 22.00

Desátý měsíc roku 2017 není na fantastické filmy nikterak chudý. Do našeho výběru jsme zařadili pět novinek, z nichž hned ta první je netrpělivě očekávána všemi, kterým uhranul kultovní snímek Ridleyho Scotta uvedený do kin před pětatřiceti lety. Samozřejmě, že ani milovníci nefantastické kinematografie nepřijdou v říjnu zkrátka. Za zmínku stojí drama Stephana Strekera z pro Středoevropany zcela netradičního kulturního prostředí, Svatba; příběh terapeuta provádějícího netradiční experiment s muži, kteří v různých obměnách zažili na vlastní kůži válečná zvěrstva v bývalé Jugoslávii – Chlapi nepláčou; filipínský film o ženě, která se po třiceti letech vrací z vězení, aby zjistila, že svět se jí zcela odcizil a vládne mu elitářství – Ta, která odešla na motivy Tolstého povídky, nebo evropské koprodukční mysteriózní drama podle předlohy dalšího z ruských klasiků, Fjodora Michajloviče Dostojevského, Krotká. Milovníci skandinávských thrillerů se mohou těšit na zfilmování románu Jo Nesba Sněhulák, a ti, kdož preferují trochu vážnější severskou tvorbu, na komediálně laděné drama Čtverec. Divácký zájem by mohlo vzbudit i nové drsné krimi našich slovenských sousedů Čára nebo francouzská komedie o užívaní si neřestí Alibi na míru.

Blade Runner 2049

blade-runner-2049-poster

Premiéra 5. 10. 2017. Film, na který se tento měsíc pravděpodobně těší nejvíc fanoušků fantastiky, se jmenuje Blade Runner 2049. Děj snímku se bude odehrávat po třiceti letech od událostí prvního snímku natočeného slovutným Ridleym Scottem. Nový Blade Runner a důstojník losangelské policie K má za úkol odhalit tajemství, jehož obsah by mohl rozvrátit zbytky lidského společenství. Aby přišel záhadě na kloub, musí vypátrat svého dávného předchůdce Ricka Deckarda, jehož však už třicet let nikdo neviděl. Režii dostal na starost Denis Villeneuve, který loni imponoval fanouškům sci-fi snímkem Příchozí. Na svém kontě má ale mnohem víc pozoruhodných filmů, což mu vyneslo nálepku jednoho z nejzajímavějších a nejoriginálnějších režisérů současného Hollywoodu. V hlavní roli nového Blade Runnera se představí Ryan Gosling, který dokázal, že je schopen dobře zahrát cokoli od romantického jazzmana pohupujícího se v rytmu muzikálových melodií (La La Land, 2016), přes policistu jdoucího nekompromisně po krku celému podsvětí (Gangster Squad – Lovci mafie, 2013) až po nacistického skinheada s oblibou v sadomasochistických hrátkách (Svatý boj, 2001). Jako Rick Deckard se nemůže představit nikdo jiný než Harrison Ford a ve filmu budou dále k vidění Jared Leto, Robin Wright, Dave Bautista a další. Vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo ve výsledku se snímkem dopadnout dobře, tak v to doufejme.

matka!

Mother-poster

Premiéra 19. 10. 2017. Dalším ze současných hollywoodských režisérů, který prorazil notně osobitým stylem, je Darren Aronofsky. Nebudeme si nic nalhávat, jeho snímky rozhodně nepostrádají kvalitu či vizuální podmanivost, a navíc nejsou prvoplánovou zábavou pro masy. Vzpomeňme na (1998), Requiem za sen (2000), Fontánu (2006), Wrestlera (2008), Černou labuť (2010) nebo na poslední režisérovo kontroverzní biblické drama Noe (2014). Aktuálně se Aronofsky rozhodl ponořit do vod psychologického hororového thrilleru ve snímku matka! Námět je jednoduchý – romantické soužití manželského páru naruší nezvaní hosté, kterých postupně bude přibývat. Vzhledem k dosavadní Aronofského tvorbě můžeme jen stěží očekávat jednoduchý film. Ze známých hereckých tváří se na plátně objeví Jennifer Lawrencová, Javier Bardem, Ed Harris nebo Michelle Pfeifferová. matka! měla za mořem premiéru v půlce září a už teď můžeme číst ohlasy tvrdící, jak je film sporný, přitažený za vlasy, nepochopitelný, proticírkevní apod. Ale to se přece dalo od brooklynského rodáka očekávat, proto se na jeho filmy chodí, ne? Samozřejmě chápu, že pokud divák ovlivněný současnou hollywoodskou hororovou produkcí zamíří s popcornem v ruce do multiplexu na novou lekačku, může mít u závěrečných titulků hlavu hodně popletenou.

Geostorm: Globální nebezpečí

Geostorm- poster

Premiéra 19. 10. 2017. Co čekat od sci-fi snímku Geostorm: Globální nebezpečí je pořád trochu záhada. Než se vůbec objevila první fotka z natáčení, začaly prosakovat zprávy, jak se snímku nedaří najít potřebnou vyváženost a došlo k přeobsazení jak uvnitř tvůrčího týmu, tak i v hereckém kolektivu. Režie byla svěřena Deanu Devlinovi, pro kterého to bude celovečerní debut, ovšem jako producent už se angažoval v řadě bijáků včetně Hvězdné brány (1994), obou Dnů nezávislosti (1996, 2016) či thrilleru Cellular (2004). Na scénáři s ním spolupracovali manželé Kieran a Michele Mulroneyovi, kteří už mají na kontě úspěšný film Sherlock Holmes: Hra stínů (2011). Hlavní rolí byl od začátku pověřen Gerarld Butler a doplní jej třeba Katheryn Winnicková, Jim Sturgess, Abbie Cornishová, Ed Harris nebo Andy Garcia. Prostory pro natáčení mimo jiné propůjčila i NASA v New Orleans a vedle USA se filmaři podívali do Číny nebo Spojených arabských emirátů. A o čem to vlastně má být? Po řadě přírodních katastrof se světoví vládci dohodnou na vytvoření rozsáhlé sítě satelitů, které mají zajistit bezpečnost planety. Jenže se něco zvrtne a systém vytvořený k ochraně Země se rozhodne na naši planetu zaútočit. Začíná hra s časem, kde prohra znamená zánik všeho živého na zemském povrchu.

Jigsaw

jigsaw-poster

Premiéra 26. 10. 2017. Zákonitosti Hollywoodu jednoznačně velí, že pokud je nějaký film úspěšný, pak je nezbytné z něj vytvořit sérii, kterou je nutné následně vyždímat do poslední kapičky, dokud je vidina alespoň nějakého finančního zisku. Přímo úměrně s tím se ale snižují náklady na každé další pokračování. U hororových sérií to platí dvojnásob. Když v roce 2004 rozvinul svůj rok starý devítiminutový snímek James Wan do celovečerního debutu, sklidil s ním obrovský úspěch. Ale určitě netušil, že Saw: Hra o přežití bude mít v roce 2017 už sedmé pokračovaní. Studio se již u předchozího dílu dušovalo, že se jedná o definitivní ukončení série, ale znáte to, ne? Nicméně osmička může dopadnout zajímavě, neboť režie byla svěřena do rukou německého bratrského tandemu Spierigů, kteří před třemi lety nadchli sci-fi fanoušky snímkem Predestination na motivy povídky Roberta A. Heinleina Všechny tvé stíny. Ve scenáristickém týmu se objevil nejen James Wan, ale i jeho blízký spolupracovník Leigh Whannel, se kterým vytvořili nejen základ celé Saw série, ale i první dva filmy z úspěšné řady Insidious. Na začátku Jigsaw se po městě začnou objevovat zohavená těla. Všechny důkazy vedou vyšetřovatele k jedinému člověku, Johnu Kramerovi, jenže ten je víc než deset let po smrti. Co bude dál, brzy zjistíme. Stejně jako to, jestli tahle série přežila klinickou smrt.

Thor: Ragnarok

thor-ragnarok-poster

Premiéra 26.10.2017 tentokrát nebude chybět komiksový blockbuster. Čeká nás třetí Thor s podtitulem Ragnarok. Hlavní hrdina bude v úvodu uvězněn na opačném konci vesmíru a pozbude své mocné kladivo. Čeká jej závod s časem, aby zabránil Ragnaroku – konci světa, který se snaží rozpoutat nový protivník, nemilosrdná Hela. Než s ní však dojde na souboj, musí Thor přežít v gladiátorské soutěži, kde se mu postaví samotný Hulk. V hlavní roli božského syna se opět objeví Chris Hemsworth a spolu s ním se také představí řada známých tváří marvelovského univerza. Režii má pod palcem Taika Waititi, kterému výborný pseudodokument o životě upírů Co děláme v temnotách (2014) otevřel dveře z Nového Zélandu až do slovutného Hollywoodu. Mimochodem, ve filmu si zahrál i počítačově animovanou postavu jménem Korg. Na scenáristickém postu se usadil zkušený Christopher Yost, který snad krom komiksových filmů a seriálů nic jiného ani nepíše. Zajímavostí je jistě také účast ostříleného šéfkameramana Javiera Aguirresarobeho, jenž sice nemá moc zkušeností s fantastickým žánrem a dokonce ani v blockbusterech, ovšem zkušenosti získal ve spolupráci s takovým filmovými mohykány, jako je Woody Allen, Carlos Saura, Pero Almódovar nebo Miloš Forman. O kasovní úspěch či zájem komiksu lačných fanoušků se určitě nemusíme obávat.

705 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.