Ocenění

BioReference 12/2016 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Středa 30 listopadu 2016 17.40

Konec roku je tradičně hektickým obdobím. Ať se již jedná o pracovní nasazení, shánění dárků nebo plnění restů, na které se během předchozích měsíců nedostalo. Z pohledu žánrového fanouška, který by si chtěl před filmovým plátnem vychutnat nejen klid, ale i nějaký povedený snímek, se to na první pohled nejeví zle. Samozřejmě narazíme na vánoční komedie pro celou rodinu nebo oblíbená dramata, která se nebojí drnknout na vypjatou strunu i ve svátečním období. Z prvních reakcí se zdá, že od věci nebude francouzko-německá Spravedlnost pro mou dceru Vincenta Garenqua nebo Sladké sny italského režiséra Marca Bellocchiho. Zajímavý může být rovněž film Davida Frankela Collateral Beauty: Druhá šance, ve kterém si zahrály hvězdy jako Will Smith, Kate Winsletová, Keira Knightley, Helen Mirrenová a Edward Norton. Z thrillerů může v závěru roku bodovat V pasti natočený Farrenem Blackburnem, který má kontě účast na množství populárních seriálů. Hudební fanoušci si mohou vychutnat dokumenty Lemmy Forever nebo Adele: Živě z Royal Albert Hall. Ovšem drtivá většina fanoušků fantastiky zamíří do kina na první z nové série samostatných filmů Lucasfilmu: Rogue One: Star Wars Story.

Červená želva

red-turtle

Premiéra 1. 12. 2016. Je až s podivem, že animáků v předvánočním období není mnohem víc. Ovšem nový film nizozemského režiséra, ilustrátora a animátora Michaëla Dudok de Wita by nám to měl vynahradit. Jeho kresební styl čerpá z japonského anime, i když vyprávění je spíše evropskou záležitostí. Za svůj šestiminutový snímek Mnich a ryba (1996) obdržel Césara a byl nominován na Oscara. Toho obdržel za následující krátký animovaný film Otec a dcera (2000). Letošní snímek Červená želva už zabodoval na filmovém festivalu v Cannes, kde získal zvláštní cenu Un Certain Regard. Děj vyprávěný beze slov odhaluje příběh trosečníka na tropickém ostrově plném želv, krabů a ptáků. Zároveň jde o univerzální příběh lidského osudu a všech zásadních okamžiků v životě. De Witova precizně odvedená řemeslná práce oslovila produkční společnost Toho v Japonsku, zatupující známé studio Ghibli (domovské studio světoznámého režiséra Hajaoa Mijazakiho), která mu nejprve v zemi vycházejícího slunce nabídla distribuci Otce a dcery a poté i prostředky a zázemí pro natočení nového celovečerního snímku. Jedná se o vůbec první japonskou produkci zahraničního snímku. Červená želva vznikala deset let a jde o jeden z nejzářivějších počinů současné animace.

Underworld: Krvavé války

underworld-krvave-valky

Premiéra 8. 12. 2016. Upíří sága Underworld se dostává do své další etapy pojmenované Krvavé války. Režii tentokrát dostala na starost Anna Foersterová, která se zatím může pyšnit pár epizodami v televizních seriálech Cizinka (2014) nebo Myšlenky zločince (2005). Průpravu má také jako kameramanka filmů Coronado (2003), Anonym (2011) či Útok na Bílý dům (2013). Hollywoodská produkce tak opět dokazuje, že taktika svěření x-tého dílu rozjeté filmové série v podstatě komukoliv s minimem zkušeností je stále v kurzu. Dokazuje to i jméno Cory Goodmana na postu scenáristy, který se zatím předvedl díky průměrným bijákům Kazatel (2011) a Poslední lovec čarodějnic (2015). V hlavních rolích se objeví Kate Beckinsale a Theo James, kteří se už představili v předchozích dílech ságy. Beckinsale coby upíří smrtonoška Selene se v novém pokračovaní bude bránit útokům lykanů i upířího rodu, který ji zavrhl. V boji bude na její straně stát David (Theo James) a jeho otec Thomas (Charles Dance). Společně se pokusí zastavit pradávnou válku mezi rody upírů a lykanů, a to i za cenu nejvyšších obětí. Popravdě, ze všech zveřejněných informací i z traileru je celkem jasné, co od tohoto nového dílu můžeme očekávat…

Rogue One: Star Wars Story

rogue-one

Premiéra 15. 12. 2016. Obchodní značka Star Wars je předurčena k tomu, aby do kinosálů přitáhla početné davy svých fanoušků. Při čekání na další regulérní pokračovaní ságy mohou aktuálně zhlédnout snímek Rogue One: Star Wars Story, jehož děj se odehrává v době mezi Pomstou Sithů (2005) a Novou nadějí (1977) a vypráví příběh skupiny netradičních hrdinů, kteří se dají dohromady, aby splnili odvážný a zdánlivě nemožný úkol – ukrást plány Hvězdy smrti. Režie se zhostil Gareth Edward, který na sebe před dvěma lety upozornil novou verzí japonského evergreenu Godzilla. Scénáře se ujali Tony Gilroy, známý především díky thrillerové sérii o Bourneovi, a Chris Weitz, který v roce 1998 se svým bratrem začal u scénáře animáku Mravenec Z a loni stál za posledním zpracováním pohádkové Popelky, tentokrát v hrané verzi. Fanoušky určitě potěší, že za hudební složkou filmu stojí Michael Giacchino, jenž je podepsaný pod množstvím filmů, v nichž má fantastický žánr početné zastoupení. Jen v tomto roce se jeho tóny ozvaly ve snímcích Doctor Strange, Star Trek: Do neznáma a v animáku Zootropolis: Město zvířat. V hlavních rolích se objeví Felicity Jonesová, Diego Luna, Riz Ahmed, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Wen Jiang, Forest Whitaker, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk a další. Ať se na to podíváme z jakéhokoliv úhlu pohledu, tak tohle bude jeden z nejočekávanějších, a pravděpodobně i nejnavštěvovanějších snímků letošního roku.

Inkarnace

incarnate-poster

Premiéra 15. 12. 2016. Pokud budete mít plné zuby plných obchodů, front a předvánočního šílenství, bude jistě vítaným odreagováním zhlédnutí nějakého hororového snímku. Filmový prosinec nabízí Inkarnaci v režii Brada Peytona, jehož jméno se loni dostalo do povědomí díky katastrofickému thrilleru San Andreas. Zajímavě působí jméno scenáristy Ronnie Christensena, jehož největší devízou je povedený britský thriller Locked In (2010). Inkarnace vypráví o jedenáctiletém Cameronovi (David Mazouz), jehož chování začíná být od jisté chvíle poněkud podivné. Zavírá se ve svém pokoji, kde mluví pradávnými jazyky a celkově jeví známky posedlosti. To se samozřejmě nelíbí jeho matce (Carice van Houtenová), která si na pomoc zavolá tým z Vatikánu vedený doktorem Sethem Emberem (Aaron Eckhart), jenž má jedinečnou schopnost vstoupit přímo do posedlé mysli a tam čelit zlu. Jeho metody jsou v rámci exorcismu zcela inovační a progresivní. Démon bydlící v Cameronově těle je ale mnohem silnější, než doktor Ember předpokládal. Musí zajít až na pokraj svých sil, kde ho čeká boj o holý život i pronásledování vlastní minulostí. Samotný námět zní poněkud tuctově, a tak si na rozhřešení příběhu i toho, zda se jedná o zajímavý kousek nebo jen tuctovou popcornovou lekačku, budeme muset počkat až do kina.

Pasažéři

passengers-poster

Premiéra 29. 12. 2016. Těsně před koncem roku nás čekají ještě dva zajímavé sci-fi snímky. Pasažéři pojednávají o rutinní vesmírné cestě k novému domovu. Zápletka začíná ve chvíli, kdy dva členové posádky, která si v poklidu užívá hibernaci, zjistí, že byli probuzeni o devadesát let dříve, než bylo původně v plánu. Zatímco se Jim (Chris Pratt) a Aurora (Jennifer Lawrence) s nemilým faktem smiřují, najdou v sobě vzájemné zalíbení. Vesmírná lovestory je ovšem přerušena, když vyjde najevo, že lodi hrozí nebezpečí a sympatický pár je jediným, kdo může zachránit životy pěti tisíc spících pasažérů. Režii dostal na starost Morten Tyldum, který svou dosavadní tvorbou jistě zaujal nejednoho filmového fanouška. Vzpomeňme třeba na válečné životopisné drama Kód Enigmy (2014) nebo mrazivý severský thriller podle knihy Jo Nesba Lovci hlav (2011). Uvidíme, jak sympatickému rodákovi z Norska sedne velká hollywoodská produkce. Za scénářem stojí Jon Spaihts, který se už letos podílel na komiksárně Doctor Strange a v roce 2012 na filmu Ridleyho Scotta Prometheus. Scénář k tomuto vesmírnému opusu napsal v roce 2007 a ten od té doby figuroval na žebříčku Black Listu – seznamu nejlepších nerealizovaných hollywoodských scénářů. Trailer nevypadá vůbec špatně a film by mohl být příjemným zpestřením před silvestrovskou zábavou.

Assassin’s Creed

assassins-creed-poster

Premiéra 29. 12. 2016. Druhý sci-fi snímek závěru roku potěší především příznivce herních sérií. Po nedávném Warcraftu se totiž na stříbrná plátna podívá i historicko-akční Assassin’s Creed. Díky ní zavítáme do Španělska šestnáctého století, kde hraje prim obávaná inkvizice. Zavede nás tam Aguilar de Nerha, člen řádu Asasínů, prastarého společenství, které bojuje proti svým odvěkým nepřátelům Templářům. Obě společenství znají pravdu a vytvářejí historii tak, aby její tajemství bylo zahaleno prostému lidu. Na svém kontě mají mnoho historických událostí, které přinesly zásadní zlomy v dějinách lidstva. Hlavní postava filmu Callum Lynch (Michael Fassbender) je tajuplnou společností Abstergo Industries posazen na křeslo, které má schopnost ukazovat lidem genetické vzpomínky jejich předků a spolu s nimi je i prožívat. Tak se Callum ocitá právě v mysli Aguilara de Nertha, čímž se stává součástí tajného plánu Templářů na získání Úlomků Ráje. Jedná se o mocné relikvie, které dokáží ovládat mysl lidí. Na naší planetě je zanechala technologicky vyspělá První Civilizace, která existovala ještě před námi a jsou našimi stvořiteli. Na křeslo režiséra byl posazen Australan Justin Kurzel, který má zkušenosti nejen ve filmu, ale i v divadle a výtvarném umění. Loni jsme mohli v kinech vidět jeho adaptaci Shakespearova Macbetha, která se pyšnila hutnou atmosférou a zajímavou vizualizací. Uvidíme tedy, jak mu sedne příběh, jenž v sobě mísí dávnou historii, tajemno, cestování časem i současné herní postupy.

1 251 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Ronkar — 1.12.2016 @ 13.02

  OK, SW dobrý, ale krom té animované pohádky mě nic nezaujalo. Škoda…

 2. Komentáře by Kim — 1.12.2016 @ 19.07

  Sw a Underworld těšíme

 3. Komentáře by Slavo — 2.12.2016 @ 8.55

  Pasažieri nemusia byť až tak márni, kto vie, možno lepší ako SW 😀

 4. Komentáře by Ronkar — 2.12.2016 @ 16.29

  Ty romantický scifárny moc dobře nedopadají 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.