Ocenění

BioReference 12/2017 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Pondělí 4 Prosinec 2017 20.20

Konec roku není vyhlížen jen dětmi natěšenými na dárky, ale zdá se, že se pomalu, ale jistě stává oblíbeným obdobím i pro fanoušky fantastiky, zvláště těch, kteří propadli kouzlu Hvězdných válek. Nejprve se ale tradičně podívejme na krátký souhrn filmů, které sice nejsou vhodné pro náš žánrově specifický výběr, přesto mohou leckoho zaujmout. Rockové fanoušky snad potěší zpracování koncertu Metallica: Quebec Magnetic, případně dokument Motorband: Restart. Nejmenší, ale i početní dospělí, kteří propadli kouzlu animovaných filmů, si patrně nenechají ujít snímky Můj život Cuketky a Ferdinand. K Vánocům bezesporu patří také pohádky, letos se kinosály prožene v česko-slovenské produkci vyrobené Přání k mání. Z dalších filmových novinek jmenujme drama Thelma talentovaného dánského režiséra Joachima Triera nebo francouzský životopisný snímek Obávaný, jehož ústřední postavou je jedna z tváří nové francouzské vlny Jean-Luc Godard.

Místo splněných přání

the-place-poster

Premiéra 7. 12. 2017. První z prosincových snímků, jenž by mohl rozhodně stát za pozornost, je italské komediální drama Místo splněných přání. Vypráví o záhadném muži, který každý den sedí na stejném místě v restauraci The Place. U svého stolu vyslyší veškeré návštěvníky a nabídne jim splnit jejich největší přání. Pokud se však má skutečně vyplnit, budou pro to muset oni sami něco udělat. A úkoly rozhodně nebudou jednoduché nebo standardní. Co všechno jsou lidé ochotni udělat, aby získali to, co chtějí? Za snímkem stojí režisér a scenárista Paolo Genovese, který zaujal svým předchozím počinem Naprostí cizinci, za jehož scénář byl oceněn na filmovém festivalu Tribeca. Dle prvních ohlasů umí tento pán v kulisách komorního dramatu rozehrát neskutečnou psychologicko-fantaskní podívanou.

Star Wars: Poslední z Jediů

The-Last-Jedi-Poster

Premiéra 14. 12. 2017. Předvánoční přísun nových pokračovaní Star Wars nebo jejich spin-offů se rychle stal příjemnou adventní tradicí, kterou fanoušci vítají s vděčností. Letos na nás čeká zatím nejrozsáhlejší (150 minut) epizoda série, kterou natočil marylandský rodák Rian Johnson. Ten se výrazně zviditelnil svým předchozím opusem Looper (2012), a tak se do Posledního z Jediů všeobecně vkládají velká očekávaní. Navíc mu podle dostupných informací má být svěřena celá nová trilogie z jmenovaného univerza. Tvůrci jako vždy úzkostlivě střeží, o čem nový díl bude, a ani z předložených trailerů se toho moc nedozvíme. Nicméně je jisté, že ani letos se nikdo nemusí obávat nezájmu fanoušků. Většina půlnočních premiér je už vyprodána a i v dalších promítacích termínech se dá očekávat enormní zájem.

Universum Brdečka

universum-brdecka

Premiéra 21. 12. 2017. Baron Prášil (1961), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977), Tajemství hradu v Karpatech (1981) a mnoho dalších… to jsou filmy, pod kterými je podepsán scenárista, režisér, herec, spisovatel a kreslíř Jiří Brdečka. Proslul spoluprácí s Jiřím Trnkou, Janem Werichem či Oldřichem Lipským a mimo naše hranice je považován za uznávaného režiséra animovaných filmů. Výlet do světa jedné z nejpozoruhodnějších osobností československé kinematografie vám ve svém novém snímku zprostředkuje Miroslav Janek ve spolupráci s Terezou Brdečkovou, autorkou scénáře a jedinou dcerou uznávaného tvůrce. Divákům bude nabídnuta příležitost nahlédnout nejen pod pokličku tvorby význačného tvůrce, ale také do jeho nitra. Na Štědrý den roku 2017 by Jiří Brdečka oslavil 100. narozeniny a tento snímek by měl být dárkem pro všechny jeho příznivce.

Jumanji: Vítejte v džungli!

Jumanji-2017-poster

Premiéra 21. 12. 2017. Jistě si vzpomenete na fantastickou rodinnou podívanou Jumanji z roku 1995 s Robinem Williamsem v hlavní roli, která vypráví o tom, co se stane, když jednoho dne naleznete krabici se starobylou exotickou hrou. Nyní se dočkáme příběhu čtveřice spolužáků, kteří objeví starou videoherní konzoli s podobnou hrou. Jen co začnou hrát, ocitnou se v exotickém prostředí a stávají se postavami, které si ve hře Jumanji: Vítejte v džungli! zvolili. Záhy jim dojde, že tohle dobrodružství se nedá jen tak hrát, ono se totiž musí přežít. Prolnutí s původním snímkem očekávejte v postavě Alana Parrishe, jehož osudy se stanou klíčem k tomu, aby noví hrdinové nezůstali ve hře uvězněni navěky. Režii dostal na starost Jake Kasdan, který se prozatím prosadil především v rámci komediálního žánru (Sex Tape, Zkažená úča) a v hlavních rolích jsou k vidění Dwayne Johnson, Karen Gillanová, Jack Black a Kevin Hart. Tvůrci nový snímek pojali nikoli jako předělávku, ale jako pokračování úspěšného filmu a zároveň jako poctu Robinu Williamsovi.

621 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.