Ocenění

BioReference 3/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 února 2015 10.25

Březen není na první pohled nijak nabitý filmovými premiérami, které by fanouška fantastiky srazily do kolen. I přesto ale najdeme pár tipů, které stojí za pozornost. Navíc jsme přidali tři nové animáky, které snad budou příjemným zpestřením nejen pro vás, ale i pro vaše blízké. Jedním z nich je nový Asterix, který jen málokdy zklame. Dále pro vás máme dvě akční science fiction, jež by k návštěvě biografu mohly navnadit nejen žánrové fanoušky, ale i příznivce filmových triků a efektů. A chybět samozřejmě nemůže ani horor. Jeho popularita jako žánru zřejmě stoupá, vždyť neuplyne měsíc, kdy by se alespoň jeden hororový snímek neobjevil v našich kinech, byť je kvalita mírně řečeno kolísavá.

ASTERIX: SÍDLIŠTĚ BOHŮ

Premiéra 5. 3. 2015. Začneme a skončíme animovaně. Asterix je určitě pojem nejen pro fanoušky komiksů a malé děti. Svým humorem dokáže téměř pokaždé zaujmout a rozesmát celé rodiny. Někdo možná bude vzpomínat na ony komiksové adaptace z dílny Reného Goscinnyho a Alberta Uderza, jiný zase na hranou filmovou verzi, ve které se představili Gérard Depardieu a Christian Clavier. Uvidíme, jak to dopadne tentokrát. Režie se totiž ujali Alexandre Astier, jenž už má za sebou hraný snímek Asterix a Olympijské hry, a Louis Clichy, který ve filmové branži debutuje. Poprvé se však můžeme těšit i na 3D verzi! Julius Caesar zase vymýšlí plán, jak se odbojných Galů jednou pro vždy zbavit. Chce všem ukázat, jak se žije ve městech, a za tímto účelem plánuje kolem galské vsi vykácet les a všude postavit mramoráky (předchůdce dnešních paneláků). Bytový komplex nese pompézní název – Sídliště bohů. Ovšem budou chtít Galové přijít o svou vesničku s okolními hustými hvozdy?

CHAPPIE

Premiéra 12. 3. 2015. Režisér a scenárista Neill Blomkamp se blýskl úspěšným celovečerním debutem District 9 (2009), jenž mu otevřel dveře do velkého filmařského světa. Následující Elysium (2013) s Mattem Damonem a Jodie Fosterovou už si sice nevedl tak skvěle, ale od režiséra se stále ještě čeká hodně. Nyní přichází s dalším akčním futuristickým thrillerem Chappie, v němž se vypravíme do nepříliš vzdálené budoucnosti, kde nad spravedlností bdí mechanické policejní jednotky. Chappie je právě jedním z policejních droidů, který díky nelegálnímu přeprogramování začne samostatně uvažovat. Chappieho nový statut se samozřejmě nelíbí mocným, neboť se vymyká jejich touze po absolutní kontrole. V hlavních rolích uvidíme Hugha Jackmana a nestárnoucí Sigourney Weaverovou, se kterou se Blomkamp v současnosti pouští do dalšího Vetřelce.

REZISTENCE

Premiéra 19. 3. 2015. O týden později poznáme, zda Robert Schwentke předčí svůj prozatím nejlepší snímek Red (2010) vyzbrojený plejádou známých tváří. Tentokrát vsadil na Shailene Woodleyovou, kterou můžete znát z loňského dramatu s prvky romantické komedie Hvězdy nám nepřály, a na Thea Jamese, jenž se zatím objevoval spíše v seriálové tvorbě. Rezistence je samozřejmě pokračováním filmu Divergence režiséra Neila Burgera dle populární knižní předlohy Veronicy Rothové. U nás románová trilogie vyšla díky nakladatelství CooBoo. Úvodní díl vzbudil u fanoušků celkem slušnou odezvu, a tak je otázkou, jak se na něj novému režisérovi povede navázat.

PÍSEŇ MOŘE

Premiéra 19. 3. 2015. Dalším animovaným snímkem, který míří do našich kin, je koprodukční fantasy Píseň moře. Režijní taktovku v rukou pevně třímá Tomm Moore, který už má za sebou úspěšný animovaný snímek Brendan a tajemství Kellsu (2009). Tentokráte nás zavede do bájné země starých Keltů, kde na opuštěném majáku žije otec s dcerou a synem. Poklidný život se změní díky zjištění, že dcerka je poslední z rodu tuleních víl. A tím pádem má jako jediná moc zachránit všechny pohádkové bytosti, jež jsou čarodějnicí Machou proměněny v kámen. K tomu jí má dopomoci píseň moře. Kreslený snímek byl letos nominován na Oskara v kategorii Animovaný film a předchází mu pověst, že není ani příliš dospělý a ani tolik dětský, ale každopádně velmi pohádkový. Titulní píseň v češtině zpívá Markéta Irglová.

Z TEMNOTY

Premiéra 26. 3. 2015. Film Lluíse Quíleze nás zavede do exotické Kolumbie, kam se z New Yorku přestěhuje Sarah a Paul i s jejich dcerkou Hannah. Sarah dostane práci vrcholové manažerky v místní fabrice na papír. Paul může coby ilustrátor pracovat odkudkoliv, takže mu na krku krom jeho vlastní práce zůstane i dcera a domácnost. Vše se začne dramatizovat ve chvíli, kdy se Hannah ztratí její oblíbený plyšový koník. Děvče trvá na tom, že jí ho vzala žena se zahalenou tváří, ale ve světě dospělých s tímto tvrzením neobstojí. Koník Silver se však záhy objeví a s ním přicházejí na scénu i děsivé noční můry. A nový domov, ukrytý v džungli, se najednou stane navýsost strašidelným místem. Nejznámější z hereckého kolektivu snímku je asi Julia Stilesová, kterou můžeme znát především ze ságy o agentu bez minulosti. Fanoušky hororu čeká pár nepříjemných lekaček, ale celkově nemějte přílišné očekávání. Jinak byste se Z temnoty kinosálů mohli vrátit poněkud rozladěni.

KONEČNĚ DOMA

Premiéra 26. 3. 2015. Poslední březnový biják si u fanoušků animovaných filmů zaslouží zvýšenou pozornost. Stojí za ním totiž režisér Tom Johnson, který má na svém kontě takové pecky jako Mravenec Z (1998) či Za plotem (2006). V dobrodružném snímku Konečně doma na motivy knihy Adama Rexe dorazili na naši planetu mimozemšťani Buvové. Putovali celou galaxií, aby nalezli planetu, kde mohou žít v klidu a míru. V patách mají ale nepřátelské Gorgy, kteří zničili jejich domovskou planetu. Film srší humorem a v slušném tempu mimo jiné vypráví i o tom, že Buvové začnou svůj nový domov předělávat dle svých potřeb. Lidi odstěhují do Austrálie a dopřejí jim vymožeností buvovské techniky, aby i oni mohli spokojeně žít. Už z traileru je vidět, že nás čeká pořádná porce humoru a neuvěřitelných situací, což není nikdy na škodu, ne?

Pozn. Z minulého přehledu se na 12. března 2015 přesunul hororový snímek Vzkříšení démona, ovšem už pod změněným názvem Lazarův efekt.

1 628 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Kim — 26.2.2015 @ 11.14

    na Chappie se těším moc

  2. Comment od Ronkar — 27.2.2015 @ 10.38

    Elysium nebylo nic moc, ale Chappie působí zajímavěji. Snad bude kvalitou blíž Distriktu. Asterix je moje dětská srdcovka, takže tam je to jasné a hodně mě zaujala Píseň moře. To si taky určitě dám 🙂
     

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.