Ocenění

BioReference 4/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Neděle 29 Březen 2015 18.00

I v dubnu se bude hojně chodit do kina. Fanoušci fantastiky si určitě nenechají ujít dvě premiéry na konci měsíce. Přelom měsíce je pak ve znamení hororu, který dle reakcí konečně nezavání tuctovostí, ani laciným trikovým pozlátkem pro mladou popcornovou generaci. Ale ještě předtím, hned v úvodu dubna, můžeme vyrazit za pekelně rychlými koly, která dokážou snad úplně vše. Podíváme se i na animák, který si pro svůj kino debut hezky připravil půdu řádkou úspěšných kraťasů, nebo za fantasy muzikálem, v němž nám mimo jiné zazpívá Meryl Streepová a Johnny Depp. Určitě jste zvědaví, jestli druhý jmenovaný umí zpívat i v lese a nejen v krví zbroceném holičství. V proměnlivém aprílovém počasí nastane ideální čas navštívit biograf, kde si v teple a pohodlí můžete vychutnat nejen námi představené premiéry.

RYCHLE A ZBĚSILE 7

Furious-7-Poster

Premiéra 2. 4. 2015. Je mi jasné, že při přečtení názvu tohoto filmu se hodně fanoušků fantastiky zeptá, co vůbec v BioReferencích pohledává? Důvod je jednoduchý. Sedmého pokračování zběsilé automobilové honičky se ujal James Wan, který má za sebou především uznávané horory Saw: Hra o přežití (2004), Insidious (2010) či V zajetí démonů (2013). Osobně mi to přijde stejně neuvěřitelné, jako kdyby například Steven Spielberg natočil nové (které už?) pokračovaní Kukuřičných dětí. Produkční společnost se evidentně rozhodla pomalu uvadající sérii děsivě resuscitovat. James Wan má zase příležitost natočit si něco jiného než šťavnatý a strach nahánějící horor. Jak bude tohle spojení fungovat, se už brzy necháme překvapit. Jisté je, že auta budou tentokrát i létat a po krku hlavních hrdinů půjde živý stroj na zabíjení, vycvičený elitní vojenskou jednotkou, což zní jako vcelku dobrá pozvánka do kina i pro fanoušky sci-fi!

OVEČKA SHAUN VE FILMU

Shaun-the-Sheep-Poster

Premiéra 2. 4. 2015. Animák nemůže rozhodně v BioRefencích chybět! Zvláště, když se ovečka Shaun poprvé představí na stříbrných plátnech. A to má už za sebou oblíbenou sérii animovaných kraťasů a pár kratších videofilmů. Konečně však přichází s pořádným a uceleným příběhem, který bude bavit rovných osmdesát pět minut. Z nudné farmy, kde vše podléhalo každodenní rutině, si to zamíří do velkoměsta. Shaun chce jeden volný den, ve kterém si bude dělat, co chce. Ale všechno proběhne jinak, než sama očekávala. Karavan, ve kterém spí farmář, se díky nechtěné pomoci věrného psa Bitzera uvolní a zamíří si to světu vstříc. Respektive vstříc velkoměstu. Bitzer se rozhodne svou chybu napravit a se štěkotem míří za karavanem… až zmizí z dohledu. Shaun a ostatní ovce začnou nejprve obhospodařovat farmu. Ale když se pořád nikdo nevrací, podniknou zahranou misi do velkoměsta. Už jen tato počáteční zápletka a zkušenosti s tím, jak to na farmě probíhá, slibují dobrou zábavu. Za filmem stojí dva režijní debutanti Mark Buton a Richard Starzack, kteří jsou podepsáni i pod scénářem. První zmíněný má na kontě podíl na scénářích k animovaným filmům Madagaskar (2005) či Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005).

ČAROVNÝ LES

into-the-woods-poster

Premiéra 2. 4. 2015. Posední premiérou v první dubnový čtvrtek je pohádkový fantasy muzikál Čarovný les. Přináší propojení známých pohádek bratří Grimmů Popelky, Červené Karkulky, Jacka a fazolového stonku a Lociky, které naroubuje na další příběh, v němž se pekař a jeho žena pokoušejí založit rodinu. V cestě jim však stojí zlá čarodějnice, která na ně uvrhla zákeřnou kletbu. Režie se ujal Rob Marshall, na svém kontě již má muzikál Chicago (2002), povedou knižní adaptaci Gejša (2005) nebo Piráty z Karibiku: Na vlnách podivna (2011). Hlavní hereckým tahákem bude bezesporu Johnny Depp. Ve snímku se však objeví také celá plejáda stoupajících hereckých hvězdiček i nestárnoucí Meryl Streepová. Tvůrci slibují dojemný a vtipný muzikál, ovšem dle dosavadních ohlasů to nevypadá zrovna slibně…

NEUTEČEŠ

it-follows-poster

Premiéra 16. 4. 2015. Démonů není nikdy dost! Tohle se bude snažit potvrdit i nový hororový thriller Neutečeš, který v polovině dubna zamíří do našich kin. Z ohlasů, které ho prozatím provází – v USA měl premiéru již 13. 3. 2015 – to vypadá na první letošní povedený hororový snímek, který k nám míří zpoza velké louže. Režie se ujal v podstatě neznámý David Robert Mitchell, který má zatím za sebou pouze průměrné komediální drama The Myth of the American Sleepover (2010). Zajímavostí je, že k tomuto i k aktuálnímu snímku si sám napsal scénář. Herecké obsazení je rovněž plné mladých tváří, což může i nemusí slibovat něco neotřelého. Jako neotřelý se však jeví námět, kdy si oběti předávají své nekonečné noční můry a posedlost démony pomocí sexuálního aktu z jednoho na druhého jako při dětské hře na babu. Hlavní hrdinkou se stává devatenáctiletá Jay, která ke svému prokletí přijde s jedním mladíkem na zadním sedadle auta v opuštěné továrně. To, co na začátku vypadalo jako slastný prožitek, se jako mávnutím kouzelného proutku stane děsivou skutečností protkanou permanentním strachem. Uvidíme, jaká bude realita na filmovém plátně, ale zatím se můžeme těšit.

EX MACHINA

ex-machina

Premiéra 30. 4. 2015. Konec měsíce bude ve znamení dvou snímků, na které se určitě těší množství fanoušků fantastiky. Prvním z nich je sci-fi thriller Alexe Garlanda Ex Machina. Tento britský spisovatel a scenárista se poprvé ujal i režie a očekávání jsou vpravdě vysoká. Jako spisovatel má za sebou například tituly Pláž, který byl zfilmován a hlavní role se ujal hvězdný Leonardo DiCaprio, nebo už ne tolik úspěšné akční krimi Tesserakt, které do vizuální podoby převedl japonský režisér Oxide Pang Chun. To Garlandova scenáristická filmografie je o poznání blyštivější – 28 dní poté (2002), Sunshine (2007), Batman: Black and White (TV seriál / 2008), Neopouštěj mě (2010) a Dredd (2012). Novinka Ex Machina vypráví o muži jménem Caleb (Domhnall Gleeson), který ve firemní soutěži vyhraje hlavní cenu. Jedná se o týdenní pobyt na chatě jeho šéfa, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V chatě, která spíše připomíná protiatomový bunkr, se seznámí s dívkou Avou (Alicia Vickander). Ta je unikátním technologickým experimentem – robotem. Ale karty nejsou Nathanem vyloženy na stůl tak, jak bylo Calebovi řečeno… Dle dosavadních ohlasů se máme opravdu na co těšit!

AVENGERS: AGE OF ULTRON

Avengers-Age-of-Ultron

Premiéra 30. 4. 2015. Poslední dubnový film našeho přehledu udělá radost především milovníkům komiksů. Pokus Tonyho Starka na nastolení celosvětového míru skončí nezdarem a hlavním hrdinům jako jsou Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow či Hawkey tím začnou perné chvíle. Na straně zla bude stát Ultron a Avengers se pořádně zapotí. Těšit se můžeme na dobrodružství globálních rozměrů plné triků a úžasných efektů. Režie a scénáře se opět ujal Joss Wheldon, který se po první dílu stihl podílet na oceňovaném televizním seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. a loni natočil romantické sci-fi drama In Your Eyes. Není třeba připomínat, že film vzniknul dle předlohy legendárního Stana Lee a Jacka Kirbyho. Ve filmu se představí mnoho hereckých hvězd současnosti jako jsou Chris Evans, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johanssonová, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Cobie Smuldersová, James Spader, Aaron Taylor-Johnson, Tom Hiddleston, Elizabeth Olsenová a další. První díl Avengers se setkal s opravdu nadšeným ohlasem a počítám, že ani dvojka nezůstane za očekáváním.

980 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Comment by Ronkar — 29.3.2015 @ 18.08

  Chystám se na Ex Machina. Avengers si možná taky dám v kině, uvidíme :)

 2. Comment by Martin Sust — 29.3.2015 @ 18.10

  A stíháš to v jeden den? :-)

 3. Comment by Kim — 29.3.2015 @ 18.38

  letos filmečky na které se těším:
  Spectre
  Starwars
  Avengers
  Ex Machina
  Noční běžec
  Diplomacie
  Ovečka Shaun¨
  Ditě čislo 44
  San Anderas
  Země zítřka
  Šílený Max
  Mimoňi
  V hlavě
  Jurský svět
  Mission Imposible
  Ant-Man
  Terminátor Genisys
  Hitman agent 47
  Kricí jméno U.N.C.L.E.
  Fantastická čtyřka
  Hotel Transylvanie 2
  Doktor proctor a prdící prášek
  No a mezi tím snad bude i to nějaké překvapení na víc.

 4. Comment by Kim — 29.3.2015 @ 19.15

  Jo a letošní překvapení bude asi se Swarzenegrem : Maggie

 5. Comment by Ronkar — 30.3.2015 @ 8.02

  Martin: No to asi ne :D

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.