Ocenění

BioReference 6/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Neděle 31 května 2015 10.45

Ani poslední měsíc před prázdninami není chudý na filmové premiéry. Začneme klasickou pohádkou, která od sympatické tuzemské režisérky dostala nový filmový háv. Podíváme se na dva horory, kdy jeden je už třetí v řadě, ale i přes rošádu na režisérské sesli se pokusí nezklamat, a ve druhém mrtví chatují a jdou po těch, již jim způsobili životní peklo. Poté zamíříme za pravěkými zvířaty a doporučíme nový thriller, který v sobě pomyslně mísí evropskou filmovou školu, dílo americké bestsellerové spisovatelky a umění jihoafrické herečky, která se z jedné pekelné jízdy hned řítí do druhé. Závěrem, pro zklidnění tepu, nakráčejí kreslené postavičky, jež se staly slavné ještě předtím, než dostaly vlastní biják. Jednoduše je to ho dost, stačí si jen vybrat…

Sedmero krkavců

sedmero-krkavcu

Premiéra 4. 6. 2015. Tuzemská pohádka, která se označuje i za fantasy, určitě mnohé potěší. Novou verzi Sedmera krkavců nám nyní předkládá oceňovaná režisérka a scenáristka Alice Nellis. Film vznikl v koprodukci se Slovenskem a v hlavních rolích se objeví Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml. či Zuzana Bydžovská, což nejsou až tak často používané pohádkové tváře. Kamery se ujal blízký spolupracovník Alice Nellis, Matěj Cibulka, a o hudební složku k filmu se postaral socialistický hitmaker Vašo Patejdl. O čem samotný příběh vypráví, je myslím dostatečně známé, takže se můžeme těšit, jak si s oblíbenou předlohou budějovická rodačka poradí. Trailer navíc působí dojmem zábavy pro celou rodinu…

Insidious 3: Počátek

insidious-3

Premiéra 4. 6. 2015. Ani tento měsíc nebudou chybět horory. Prvním z nich je třetí díl vymítací ságy Insidious. Jak už to tak bývá, vrátíme se v čase, což signalizuje i podtitul Počátek. Objevíme události chronologicky předcházející běsům v domě Lambertů, které jsme měli možnost vidět v minulých dvou dílech. Hlavní postavou bude jasnovidka a bojovnice s démony Elisa Rainierová, v podání oblíbené (nejen) hororové herečky Lin Shayne. Máme tady ale změnu na postu režiséra, populární James Wan tentokráte na režisérskou stoličku nedosedl, neboť dal přednost sedmičce Rychle a zběsile. Jeho post zaujal Leigh Whannell, který si tak odbude svůj režijní debut. S Wanem však spolupracoval jako scenárista na obou předchozích dílech a na svém kontě má i první tři díly oblíbených Saw. Samozřejmě ani post scenáristy si Whannell ve trojce nenechal vzít. Rainerová bude v tomto prequelu kontaktovat mrtvé, aby pomohla mladé dívce, kterou si oblíbila jedna nebezpečná nadpřirozená bytost. Karty jsou rozdané a můžeme jen doufat, že se sérii podrží udržet kvalitu předchozích dílů.

Jurský svět

Jurassic-World

Premiéra 11. 6. 2015. Dinosaurů a pravěkých ještěrů není nikdy dost! Proto se Steven Spielberg rozhodl přijít s dalším dobrodružstvím, které nás zavede do dávno ztracených světů. Ujal se produkce a na režisérskou stoličku dosadil nepříliš známého Colina Trevorrowa, jenž se podílel i na scénáři. Nové úžasné dobrodružství, jak je sám Spielberg označil, se odehrává dvaadvacet let po událostech prvního Jurského parku. Sen milionáře Johna Hammonda se nakonec splnil a park, kde si návštěvníci mohou prohlédnout spousty vyhynulých pravěkých živočichů, se stal vyhledávanou atrakcí. Ročně jej navštíví milióny návštěvníků, ale provozovatelům to jaksi nestačí. S jídlem samozřejmě roste chuť. Zatímco manažerce parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) se v zorničkách protáčejí jen symboly dolarů, biolog Owen Grady (Chris Pratt) vidí reálné nebezpečí v tom, že laboratoře parku už vlastně vyvíjejí tvory, kteří ani neexistovali. Jak je už z traileru jasné, podobné experimentovaní se nevyplácí a nakonec půjde především o holý život. Uvidíme, jak se Spielbergovi a jeho týmu povede další cesta do pravěku, ale už teď je jasné, že si fanoušci série si přijdou na své.

Temné kouty

dark-places

Premiéra 18. 6. 2015. Spisovatelka Gillian Flynnová se celosvětově proslavila jako autorka předlohy k filmu Zmizelá od režiséra Davida Finchera. Nyní se dalšího jejího příběhu, Temných koutů, ujal francouzský režisér Gilles Paquet-Brenner, který před pěti lety slušně zabodoval dramatem Klíč k minulosti, a do hlavní role obsadil Charlize Theronovou. Před třiceti lety byla rodina tehdy sedmileté Libby téměř zcela vyvražděna během satanistického rituálu a za tento brutální čin byl odsouzen její bratr Ben. Nyní se na Libby obrátí tajemný spolek Kill Club, jenž prošetřuje známé zločiny. Vzpomínky, jež měly být zapomenuty, znovu ožívají a na povrch vyplouvají nové skutečnosti. A hlavní hrdinka začíná pochybovat o věcech, které v mládí viděla na vlastní oči.

Odebrat z přátel

unfriended-poster

Premiéra 18. 6. 2015. Druhým červnovým hororem je americký film Odebrat z přátel, natočený rodákem z Tbilisi Levanem Gabriadzem. Ten ještě v Rusku natočil roku 2011 sportovně-romantickou komedii Vykrutasy. Jako sedmnáctiletý, v éře Sovětského svazu, si zahrál v povedené sci-fi komedii Kin-Dza-Dza! (1986). Ve svém aktuálním snímku spojil síly se scenáristou a spoluautorem seriálu Ospalá díra Nelsonem Greavesem. Hororový biják začíná tím, že se na internetu objeví video, které do nechutných detailů ukazuje, jak se obyčejná středoškolačka Laura na jednom večírku pořádně opila a totálně zkompromitovala. Dívka následnou hanbu neunese a spáchá sebevraždu. Po roce její spolužáci komunikují na videochatu a do diskuze se připojí i neznámý uživatel s nickem Billie227. Nadměrně se zajímá o to, kdo tenkrát inkriminované video zveřejnil. Problém je v tom, že nejde ze soukromé skupiny odebrat. Když se do diskuze připojí i zesnulá Laura, začnou se dít hodně divné věci a po výhružkách přijdou na řadu další mrtvoly.

Mimoni

minions-movie

Premiéra 25. 6. 2015. Mimoni se ještě před samostatným uvedením do kin stali známými postavičkami, a tak je jejich premiéra v tomto žánrovém ranku očekávanou událostí. A ani tentokrát u projektu nechybí jejich dvorní režisér Pierre Coffin, který si do tandemu přizval Kyla Baldu. Ten je znám především díky dvěma povedeným krátkometrážním komediálním animákům z roku 2010 Home Makeover a Banana, ve kterých svým hlasem zahostoval právě Coffin. Balda má za sebou také průměrný animovaný snímek o umělém světě Lorax (2012). Mimoni nabídnou především odpověď na otázku, proč vůbec tihle roztomilí tvorové slouží padouchovi Gruovi. Oni totiž slouží, tedy jsou. A pokud někdy o svého pána přišli, hned si hledali nového. Dozvíme se také o třech hrdinech, kteří umí vrátit smysl života. Jednoduše čeká nás další pořádně ztřeštěné dobrodružství. Své hlasy propůjčili Sandra Bullock, Jon Hamm, Michael Keaton, Allison Janney, Katy Mixon, Steve Coogan, Pierre Coffin a další.

1 385 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Ronkar — 1.6.2015 @ 9.47

    Je to jasný, u mě vedou Temné kouty. To si ujít nenechám 🙂

  2. Comment od hromotlk — 1.6.2015 @ 18.54

    Kin-Dza-Dza!!!
    fenomenalny film, pozeram pravidelne kazde vianoce…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.