Ocenění

BioReference 7/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Úterý 30 června 2015 10.50

Z pohledu fanouška filmové fantastiky se první prázdninový měsíc jeví jako více než zajímavý. Sára Connorová se tváří v tvář opět setká s robotickými stroji z budoucnosti. Do filmového Marvel univerza přibude miniaturní superhrdina Ant-Man. S celou rodinou vyrazíme na animák, z něhož je cítit návrat starého dobrého Pixaru. Mrkneme i na tuzemskou klasiku režiséra Karla Zemana, jehož legendární snímek se dočkal zasloužené digitalizace. Odkryjeme roušku tajemství zahalující nový český film, jehož tvůrci slibují cestu za blíže nespecifikovaným pokladem. A na závěr vyrazíme na dokument, jenž vzdává hold muži, který v tuzemské filmové fantastice nebyl dosud překonán. Pokud nastanou ohlašovaná tropická vedra, pak přijdou klimatizované prostory kin rozhodně k duhu…

TERMINÁTOR GENISYS

Terminator-Genisys-poster

Premiéra 9. 7. 2015. Robotický Arnie je zpět, opět v kůži, nezlomný a s nezbytnými slunečními brýlemi. Skynet vyslal terminátora (Arnold Schwarzenegger), aby zlikvidoval Sáru Connorovou (Emilia Clarke), matku vůdce hnutí odporu Johna Connora (Jason Clarke) ještě před jeho početím. Také lidští povstalci však vlastní stroj času, a tak do minulosti vyšlou vojáka Kylea Reese (Jai Courtney), aby Sáru před Terminátorem ochránil. V tomhle se zatím vše shoduje s prvním dílem populární filmové ságy. Zlom však nastane v roce 1984, kdy Terminátor zjistí, že Sára Connorová není žádná vyděšená pinglice, ale holka do nepohody, která z kovového monstra nemá až tak moc nahnáno. Několik let ji totiž už jeden takový stroj dělá společníka a připravil ji na nejhorší. Není to však tak jednoduché, jak se zdá, protože Skynet má prsty všude, a tak se události začnou ubírat nečekaným směrem. Genisys má být první díl nové série režiséra Alana Taylora, jenž je známý především jako seriálový tvůrce (Hra o tůny, Řím, Ztraceni…), ale má už za sebou i kladně přijatý snímek Thor: Temný svět (2013). Za dva roky by se Arnie měl pustit do natáčení dalšího dílu a mezitím si chce střihnout nového Conana.

ANT-MAN

ant-man-poster

Premiéra 16. 7. 2015. Filmové Marvel univerzum představuje dalšího hrdinu – Ant-Mana. V komiksové verzi byl jedním ze zakladatelů týmu Avengers, ale ve filmu se dosud neukázal a šanci dostává až nyní. Za jeho vznikem stojí sama legenda komiksové scény Stan Lee a na režijní stoličku dosedl dosud nepříliš známý Peyton Reed. Mezi díla, která v jeho filmografii stojí za zmínku, patří snad jen komedie Yes Man (2008) s mistrem grimas Jimem Carreym v hlavní roli. Děj nového komiksového bijáku vypráví o podvodníkovi Scottu Langovi (Paul Rudd), jenž má jako Ant-Man schopnost zmenšit se a zároveň mnohonásobně znásobit svou sílu. Chtě nechtě se musí vžít do role hrdiny a pomoci svému mentorovi doktoru Hanku Pymovi (Michael Douglas) ochránit tajemství Ant-Manova obleku před nadcházejícím nebezpečím. Neobejde se to bez rafinované loupeže, takže teď už to jen dobře naplánovat… a navštívit biograf!

V HLAVĚ

v-hlave-poster

Premiéra 23. 7. 2015. Co by to bylo za prázdninový měsíc, kdyby v něm chyběl rodinný animák? Naštěstí má pro nás Pete Docter – známý jako tvůrce oblíbených Příšerek s.r.o. (2001) – novou komedii o emocích jedné dívky uprostřed těžkého životního období – dospívaní. Zhmotněné emoce v mysli dívky Riley (Diane Lane) žijí v Řídícím centru, v hlavě, odkud pomáhají řešit běžné starosti všedních dní. Sedmadvacet emocí se v její mysli snaží převážit celkové pocity dospívající slečny na svou stranu. Nakonec se prosadí pět hlavních, které dostanou jakousi funkci našeptávajících rádců – Radost v podobě hvězdy (Amy Poehler), Strach pojatý jako vystresovaná postavička (Bill Hader), Hněv coby rudnoucí cihla (Lewis Black), Znechucení ztělesněné brokolicí (Mindy Kaling) a Smutek ztvárněný jako slza (Phyllis Smith). Režisér Pete Docter si do tandemu vzal Ronalda Del Carmena (Dogova sólo mise, 2009) a snímek označil za největší výzvu své kariéry. Vše vzniklo při sledování výkyvů nálad během dospívání jeho vlastní dcery. Máme se tedy na co těšit, mluví se totiž o animáku roku a o vytouženém návratu klasického Pixaru!

VYNÁLEZ ZKÁZY

vynalez-zkazy

Premiéra 30. 7. 2015. Do biografů míří klasická adaptace románu Julese Vernea, kterou v roce 1958 natočil nepřekonatelný režisér Karel Zeman. Vynález zkázy prošel kompletním zrestaurováním, na kterém se podílel americký expert James Mockoski ze společnosti Francise Forda Coppoly American Zoetrope. Obnovená a digitalizovaná premiéra se poprvé objeví na Světové výstavě Expo 2015 v Miláně a poté na přelomu prázdnin zamíří i k tuzemským divákům. Premiéra na Expu je symbolická, původně bylo možné film zhlédnout na bruselském Expu 1958. Diváci tak budou mít možnost prožít dobrodružství zlotřilého dobrodruha Artigase, profesora Rocha, mladého asistenta inženýra Harta a dalších, znovu na stříbrných plátnech. Spojením fenomenálního režiséra Karla Zemana, romanopisce, který je označován za otce fantastiky Julese Vernea, velkého českého básníka, který pro film připravil poetický scénář Františka Hrubína, precizního českého kameramana Jiřího Tarantíka a slovutného skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky, vznikl nezapomenutelný snímek, jenž patří do zlatého fondu české kinematografie.

NENASYTNÁ TIFFANY

nenasytna-tiffany

Premiéra 30. 7. 2015. Nový český snímek slibuje směs dobrodružného příběhu, hororu a science fiction. Dozvíte se v něm, že někdy je lepší poklady nehledat. Pepa (Leoš Noha) tráví většinu svého času v nálevnách, a aby měl na nějaký ten škopek, tak si přivydělává vykrádáním chat a následným prodejem lupu do zastaváren. Při jednom takovém loupeživém výletu ho málem chytí a při úprku narazí na videokameru. Následně na ní objeví záznam odhalující cestu k pokladu, po němž samozřejmě zatouží, čímž vše teprve začíná… V dalších rolích se objeví Jiří Panzner, Pjeer Van Eck, Petr Čtvrtníček, Vojtěch Johaník či Jitka Pavlišová. Pod režií a scénářem nového tuzemského nezávislého snímku je podepsán Andy Fehu, který má za sebou slušný výčet amatérských a studentských bijáků. Premiéra je naplánována na MFF v Karlových Varech v rámci jubilejního padesátého ročníku. Návštěvníci narazí na film v Půlnoční sekci.

FILMOVÝ DOBRODRUH KAREL ZEMAN

karel-zeman-plakat

Premiéra 30. 7. 2015. A ještě jednou Karel Zeman, tenkrát v životopisném dokumentu jako solitér a samouk, který si čistě ze své imaginace stvořil vlastní svět. Díky filmové poezii, kterou do svých děl vkládal, jeho snímky nestárnou a úspěšně zdolaly zkoušku časem. I přes dětský pohled na svět, který v sobě neustále uchovával, je znám svou pílí, vynalézavosti a perfekcionismem. Na stříbrná plátna přinesl svět plný podmanivých tajemství a neuvěřitelných dobrodružství. Takto chtějí tvůrci dokumentu představit jednoho z nejuznávanějších tuzemských filmových režisérů a výtvarníků. O jeho výjimečnosti svědčí množství filmových cen, divácký ohlas a množství publikací věnujících se tvorbě průkopníka filmových triků. V dokumentu o jeho vlivu a tvorbě promluví nejen jeho tuzemští spolupracovníci, ale také esa světové kinematografie jako Tim Burton nebo Terry Gilliam.

1 834 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment od Jana Dvořáčková — 30.6.2015 @ 11.22

  Terminátor měl skončit trojkou a bylo by to dokonalé. To je jako s Vetřelci – krásné ponuré konce :). Ale tvůrci neééé, ti si šmátnou do záhrobí, kybernetického zapomnění, nebo času a udělají ve všem docela binec :), bestie.

 2. Comment od Slavo — 30.6.2015 @ 11.40

  Tak na ten dokument o Zemanovi sa teším, dúfam, že bude čoskoro aj v tv

 3. Comment od Cloudy — 30.6.2015 @ 12.24

  Nakonec to vidím jako sázku na jistotu, tedy na Zemana. Terminátor a Ant-man jsou dost mimo, trpí značným opotřebováním materiálu (každý jiným způsobem). V hlavě vypadalo podle prvního traileru mnohem zajímavěji – určitě to znáte, když se v kině zasmějete nějakému realitou podepřenému vtipu a pak z toho máte doma problémy. Že jsem čekal něco jiného, je samozřejmě jen můj problém: https://www.youtube.com/watch?v=1TB2P0cToHQ

 4. Comment od Ronkar — 30.6.2015 @ 13.00

  Terminátor měl skončit dvojkou a bylo by to dokonalé 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.