Ocenění

BioReference 9/2016 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Středa 31 Srpen 2016 17.30

V září končí období prázdnin i dovolených a filmové společnosti se s plnou vervou opět začnou věnovat divákům. Do nabídky jsme zařadili pět žánrových snímků, ale tlačenice bude především mimo fantastiku. Tuzemští tvůrci přinášejí povídkovou komedii ZOO, thriller Taxi 121, dramata Krycí jméno Holec a Zloději zelených koní nebo letní komedie Vlk z Královských Vinohrad a Prázdniny v Provence. Na plátna kin se v obnovené premiéře vrátí legendární Casablanca nebo domácí klasiky Krakatit a Bílá nemoc, nebudou chybět ani animáky pro nejmenší – Až na severní pól, Čapí dobrodružství nebo Lovecká sezóna: Strašpytel. Hudební nadšenci se mohou jít podívat na snímky s Beatles, Alice Cooperem nebo Nickem Cavem. Remaku se dočkal i generacemi oblíbený western Sedm statečných. A to pořád není vše. Clint Eastwood natočil svůj nový film Sully: Zázrak na řece Hudson, kde do hlavní role obsadil Toma Hankse, oblíbený Tim Roth se představí v mexicko-francouzském dramatu Chronic, Mel Gibson v americkém thrilleru Ve jménu krve, Jason Statham, Jessica Alba a Tommy Lee Jones v akční krimi Mechanik zabiják: Vzkříšení, Renée Zellwegerová ženám ukáže Dítě Bridget Jonesové, Mark Wahlberg mužům akčňárnu Deepwater Horizon: Moře v plamenech, půvabná Emma Robertsonová fanouškům mysteriózních detektivek přinese Nerve: Hra o život a Woody Allen úplně všem představí nový film Café society. To je na září celkem slušný zápřah, co říkáte?

Smrt ve tmě

dont-breathe-poster

Premiéra 1. 9. 2016. S horory je to u nás poslední dobou jako s animáky, alespoň jeden dva do měsíce se objeví a divák musí přemýšlet, čemu dá na stříbrném plátně šanci. Smrt ve tmě už z názvu a traileru zavání lekačkou pojatou ve standardním duchu posledních let. Režisér Fede Alvarez se do povědomí diváků zapsal remakem kultovního Lesního ducha, kterého před třemi lety přetavil k obrazu svému. A přiznejme si, že žádný šlágr to nebyl. Ve svém novém snímku sází na trojici mírně nestandardních lupičů, kteří se rozhodnout přijít k penězům zdánlivě triviálním, ale o to více nehumánním způsobem – chtějí vykrást dům, kde bydlí neškodný slepec. Ale jak už to tak v hororech bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. A tenhle barák v sobě skrývá tajemství, které kdyby lupiči znali dopředu, zcela jistě by se do akce nepouštěli. Z ukázek to vypadá, že by snímek mohl mít slušnou atmosféru, která bude fandy bavit. Otázkou zůstává, jestli si velké sousto neukousli nejen prohnaní lupiči, ale třeba i Alvarez sám.

Obr Dobr

bfg-poster

Premiéra 1. 9. 2016. Steven Spielberg už možná není tím, kdo nás dokázal přimět k nadšenému sledování svých filmů, ovšem pořád je to pan režisér, který dobře ví, co chce a jak toho dosáhnout. Dokazuje to i jeho loňský Most špionů, jenž přinesl především porci poctivé filmařiny v příběhu, který si diváky podmanil nenucenou cestou. Od příběhu Obra Dobra můžeme očekávat spíše odlehčenou rodinnou zábavu. Laskavý obr se zde seznámí s malou dívkou a společně se vydají na cestu plnou dobrodružství, jejímž cílem je zajmout zlé lidoužroutské obry, kteří se rozhodli proniknout do lidského světa. Předlohou se stala kniha Roalda Dahla, z jehož díla jsou nejznámější pohádkové příběhy Karlík a továrna na čokoládu či Jakub a obří broskev. Hudbu k filmu napsal Spielbergův častý spolupracovník, držitel pěti Oscarů John Williams. Scénář má na svědomí Melissa Mathisonová, která se tak k řemeslu vrátila po dlouhých dvaceti letech, avšak premiéry snímku se už bohužel nedožila.

Cesta do fantazie

spirited_away_poster

Premiéra 15. 9. 2016. Před prázdninami jsme u příležitosti uvedení snímku Kluk ve světě příšer psali i o chystané obnovené premiéře Cesty do fantazie. Čas se naplnil a po více jak třinácti letech se Mijazakiho anime vrací na tuzemská stříbrná plátna. Příběh desetileté Chihiro hledající své rodiče v podivném lunaparku, jenž se nachází mimo hranice lidského světa, má sílu fascinovat i patnáct let od svého vzniku. Stejně jako u dalších filmů, jež u nás zažívají obnovenou premiéru, stojí za distribucí AČFK (Asociace českých filmových klubů), což znamená omezený počet kopií určených spíše do menších sálů. Na jednu stranu je to pro mnohé omezující, na druhou je to ale jedna z mála možností pro provozovatele těchto kulturních zařízení, jak do svých sedaček nalákat diváky, kteří jinak holdují popcornové kultuře. Nevím jak vám, ale mně tahle aktivita přijde sympatická.

Neon Demon

neon-demon-poster

Premiéra 22. 9. 2016. O francouzsko-dánsko-americkém snímku Neon Demon se mezi hororovými fanoušky diskutovalo už dávno předtím, než bylo stanoveno datum české premiéry. Prvním důvodem je fakt, že se v našich kinech konečně zase objeví žánrový snímek, který není svázaný současným americkým trendem. Druhým je určitě osoba kodaňského režiséra Nicolase Windiga Refna, který má za sebou drsnou trilogii Dealer, povedené zpracování detektivních příběhů Slečny Marplové podle Agathy Christie, ale také dobrodružné fantasy Barbar s Madsem Mikkelsenem či vydařený thriller Drive. A v neposlední řadě hraje roli i umístění děje do atraktivního prostředí modelingu, kde se mohou odehrávat nečekané hrůzy. Příběh dívky Jess v podání pohledné Elle Fanningové tak dopředu zabrnkal na několik strun diváckého zájmu. Ze zahraničí přicházejí zatím slušné ohlasy, což dokazuje i režisérova nominace na prestižní evropskou cenu Zlatá palma udělovanou na MFF v Cannes…

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

miss-peregrines-poster

Premiéra 29. 9. 2016. Pokud bychom měli hledat režiséry, jejichž nový film je očekáván s napětím napříč žánrovým spektrem diváků, Tim Burton by byl rozhodně jedním z nich. Umí s citem vyprávět neotřelé příběhy, které obohacuje o fascinující vizuální pastvu pro oči a osobitou poetiku. Už z ukázek je jasné, že Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti bude přesně tím druhem filmu, po kterém Burtonovi fandové prahnou už od doby Beetlejuice, Batmana a Střihorukého Edwarda. Oblíbený režisér si navíc vždy uměl vybrat předlohu, kterou přizpůsobil obrazu svému. Knihy amerického spisovatele Ransoma Riggse jako by k podobnému zpracování doslova vybízely. Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka podivných fotografií. V hlavních rolích nového Burtonova filmu se tentokráte kupodivu neobjeví Johnny Depp, ale okouzlující Eva Greenová a nestárnoucí Samuel L. Jackson. Byla by ovšem chyba nezmínit rovněž vždy precizně hrajícího muže v pozadí Terence Stampa v jedné z vedlejších z rolí. Závěr filmy doslova nabitého září tak bude výživně fantastický.

904 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Ronkar — 31.8.2016 @ 18.37

    Slušná nadílka. Sice nic, co by mě vylákalo do sedačky kina, ale na dva tři snímky se rád podívám.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.