Ocenění

BioReference 9/2017 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 31 srpna 2017 17.20

Prázdniny končí a začíná podzimní kinosezóna. Zatím se zdálo, že retro móda zařazování starších, pro mnohé kultovních snímků v rámci obnovených premiér pod hlavičkou AČFK má už své období slávy za sebou, září ukazuje opak. V následujícím měsíci se tak na stříbrná plátna opět uvedou Terminátor 2: Den zúčtování (1991), Planeta opic (1968), Matrix (1999), Černý Petr (1963), Cesta do pravěku (1955), Brazil (1985) či asi nejzajímavější počin Cesta na Měsíc (1902), jenž by se měl objevit i s doplňujícím dokumentem Podivuhodná cesta (2011). Z nežánrových novinek upozorníme na japonské drama Po bouři, které natočil uznávaný Hirokazu Kore-eda, koprodukční životopisný snímek o chilském senátorovi v období Studené války Neruda nebo na chorvatské historické drama Tovaryšstvo Ježíšovo. Obdivovatele kriminálek mohou potěšit Dobrý časy, které vytvořili nezávislí newyorští filmaři, herci a bratři Josh a Benny Safdiovi, a milovníkům thrilleru snad udělá radost Americký zabiják s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Velká očekávání i dobré ohlasy z měsíc staré zámořské premiéry předcházejí mysteriózní thriller Wind River, kterým na režijní stolici debutuje Taylor Sheridan. Pokud je vám jeho jméno povědomé, vězte, že zatím se držel psaní scénářů a je podepsán pod hitovkami Sicario: Nájemný vrah (2015) a Za každou cenu (2016).

Inhumans (IMAX)

Inhumans-poster

Premiéra 2. 9. 2017. Září začíná Marvelovkou, kterou si v předpremiéře vychutnají diváci velkorozměrového kinematografického systému společnosti IMAX. K vidění budou první dvě epizody nového seriálu vytvořeného americkou televizní společností ABC. Vypráví rozsáhlou ságu královské rodiny Inhumanů, které vládne král Black Bolt, jenž je obdařen tak silným hlasem, že i tichým šepotem dokáže zničit celé město. Královská rodina je znenadání rozdělena vojenským pučem a její členové prchnou na Havaj, kde se setkávají nejen s přírodním bohatstvím, ale také s lidmi. Autorem komiksové předlohy není nikdo jiný než historicky největší klenot marvelovské stáje Stan Lee. Režijní post byl svěřen Roelu Reinému, muži s holandským pasem, který ve své domovině zaujal historickým životopisným snímkem Admirál (2015) a loni se už v Americe ujal pokračování akčního thrilleru Hard Target 2. První řada seriálu má osm epizod a na televizních obrazovkách odstartuje koncem měsíce.

To

it-2017-poster

Premiéra 7. 9. 2017. Na novou filmovou adaptaci asi nejproslulejšího románu Stephena Kinga je nažhaveno velké množství fanoušků po celém světě a informace z natáčení prosakují na síti po několik měsíců. Trailer vypadá přesně tak, jak si mnozí z nás přestavovali děj knihy, když četli její řádky. Navíc první novinářské ohlasy ze zahraničních předpremiér nešetří chválou a hovoří o jednom z nejlepších bijáků letošního roku. A také kladou důraz na to, že To je mnohem víc kingovější, než Temná věž, která měla premiéru minulý měsíc. Za nejzdařilejší kritici označují ztvárnění klubu Smolařů a dodávají, že není nouze o pořádné lekačky či krvavé scény, ale také zdůrazňují, že film nepostrádá humor a emocionální prvky. Režisér Andres Muschietti sice není zkušeným harcovníkem ve své profesi, ale jeho předchozí snímek Mama (2013) byl přijat kladně. Příslibem muže být i fakt, že si zde vyzkoušel práci s dětskými herci. Role klauna Pennywise byla svěřena nadějnému švédskému herci Billu Skarsgårdovi, který si velké ovace získal typickou skandinávskou komedií Simonův vesmír (2010). Závěrem dodejme, že Stephen King po zhlédnutí filmu prozradil, že předčil jeho očekávání, a také potvrdil, že se jedná opravdu jen o zfilmování první poloviny knihy.

Kingsman: Zlatý kruh

kingsman-golden-circle

Premiéra 21. 9. 2017. Před třemi roky se objevil snímek Kingsman: Tajná služba a sklidil zasloužené ovace. Není se tedy co divit, že pokračování na sebe nedalo dlouho čekat. Akční spád, proložený komiksovými nádechem, kvalitním humorem, špionážním námětem a atmosférou nejlepších bondovek se smísil v extra třaskavý koktejl, který obdivovali fanoušci napříč žánry i názorovým spektrem. Britský režisér Matthew Vaughn jasně ukázal, že přesně tuhle fascinující směs má v krvi, navázal na své předchozí bijáky jako třeba Kick-Ass (2010), které si vydobyly respekt fanoušků i kritiky. Kingsman: Zlatý kruh nám přichází s novou špionážní misí, v níž se hned úvodu dozvíme, že centrála agentury byla zničena a celý svět se dostal do pozice rukojmích. Kingsmani se budou muset spojit se spřátelenou americkou špionážní organizací Statesman, aby společnými silami porazili extrémně nebezpečného nepřítele. Máme se tedy zase na co těšit.

Amityville: Probuzení

amityville-awakening-poster

Premiéra 21. 9. 2017. Prokletý dům, do něhož se zrovna nastěhuje nová rodina a v zápětí zjistí, že nejedná o útulné hnízdečko, ale o pořádně ponurý barák, je téma mnoha hororových filmů. Králem mezi prokletými domy je bezesporu ten v Amityville, městečku na pobřeží ostrova Long Island na severovýchodě USA. Už jen pro ten reálný základ, který zde prožily rodiny DeFeových a Lutzových. Není se tedy co divit, že pro tvůrce strašidelných bijáků byl zlatým dolem, jejž se snaží už mnoho let vytěžit. Nejznámějšími příklady jsou snímky Horor v Amityville (1979) a 3:15 zemřeš (2005), ale také několik dokumentů a pseudodokumentárních pořadů s lovci záhad. Nejnovější pokus, jak resuscitovat ponurou záhadu, se jmenuje Amityville: Probuzení a natočil jej Franck Khalfoun, jenž má dosud na svém kontě kvarteto řekněme průměrných snímků, z nichž nejznámějším je Maniak (2012) s Elijahem Woodem. V Amityville: Probuzení se do prokletého domu přestěhuje nová rodina – matka a tři děti. Syn James je v kómatu, s novým bydlištěm ale nabude vědomí a jeho stav se začíná lepšit. Znamená to však jediné: dům v Amityville se po čtyřiceti letech klidu opět probouzí…

1 194 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 3 »

  1. Comment od Kim — 1.9.2017 @ 0.08

    Kingsman: Zlatý kruh rozhodně

  2. Comment od Ronkar — 1.9.2017 @ 10.57

    TO!

  3. Comment od Jana Dvořáčková — 3.9.2017 @ 12.54

    Přijde mi, že už asi není co točit. Furt se recykluje.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.