Ocenění

O elektrických ovečkách P. K. Dicka (audioukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 29 listopadu 2016 16.40

Sci-fi román amerického spisovatele Philipa K. Dicka nazvaný původně Sní androidi o elektrických ovečkách?, který získal celosvětovou proslulost díky filmové adaptaci pod názvem Blade Runner (1982), vychází jako audiokniha v podání herce Martina Myšičky. „Román Blade Runner je jiný než slavný film. Nechybí ,dobrodružná‘ až akční rovina příběhu, který jde však více pod povrch, k podstatě člověka. Zkoumá jeho možnosti, osahává jeho pole působnosti a výlučnost v přítomnosti stejně inteligentních a výkonnějších androidů.  Autor knihou předběhl svoji dobu a možná dnes chápeme jeho vizi naléhavěji, nežli v době vydání,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodává: „Poslech audioknihy umožňuje toto poselství vnímat ještě intenzivněji. Věty zabarvené emocemi pomáhají se lépe soustředit na celý příběh a jeho naléhavost, nechají vás vyprávěním plout a nechat se unášet. My jsme se Dickem nechali unést natolik, že příští rok plánujeme vydat také audioknihu Muž z Vysokého zámku.“

blade_runner_audio_onehotbook_3d

Ve světě nepříliš vzdálené budoucnosti vyhubila jaderná válka většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Jen málokdo si může dovolit opravdového domácího mazlíčka. Přítulné stvoření však může simulovat umělá náhražka, která je téměř k nerozeznání od skutečnosti. Jejich výrobci konstruují rovněž umělé lidi ‒ sluhy a otroky ‒ kteří jsou člověku až nebezpečně podobní. Dokonce je jim vlastní touha po svobodě. A dovedou pro ni zabíjet. Proto existuje speciální policie, která má za úkol replikanty zpacifikovat. Jedním z nejlepších lovců androidů je Rick Deckard. Pak se ale setká se zvláštní dívkou a jeho obvykle jednoznačný úsudek ho nechá na holičkách…

Zaujala mne autorem vytvořená konkrétní vize postkatastrofického světa. Prolínání přirozeného a umělého. Svět, kdy jsou  androidi prakticky téměř nerozeznatelní od člověka, z čehož  vyplývá hledání hranice toho, co ještě je a co už není člověk,“ líčí Martin Myšička, který se ujal četby audioknihy a sám je velkým příznivcem sci-fi žánru, čím jej příběh nejvíc upoutal. Blízký muž byl i jeho hlavní hrdina Rick Deckard, jehož charakterizuje: „Je to muž, který se o něco snaží, ale zároveň je plný různých rozporuplných pocitů. Má v sobě touhu žít  normální hezký život, ale i pochybnosti, jestli to dokáže a jestli to má vůbec smysl. Zkoumá hranice zažívané reality i za cenu, že se ocitne mimo ’přikázaný směr‘.“ A co je pro něj při četbě nejdůležitější? „U každé audioknihy je nejtěžší zvládnout celé penzum knihy, jaksi nasát ji do sebe. Naladit se na centrální nerv příběhu. A pak se připravit na každou frekvenci ‒ to znamená, mít jasno o tom kdo, co mluví. Vyznačit si klíčová slova nesoucí hlavní význam, ujasnit si, jak jsou vyklenuta dlouhá souvětí apod. Potom se ve studiu tak akorát vybudit a rozmluvit, abych mohl několik hodin pracovat a přitom nebýt v křeči,“ vysvětluje herec.

Nahrávku doprovází původní hudba, jež působí, jako by nervovou soustavou příběhu pulzovala zneklidňující kakofonie elektronických zvuků. Ta se místy nenápadně rozrůstá v příjemnou, harmonickou a konejšivou melodii, vzápětí se však nejistě rozpadá do digitálního šumu, bzukotu filigránské mechaniky, arytmického tepání, nehudebního projevu, zoufalého výkřiku a pocitu absolutního osamění, z něhož vede cesta jen přes otupělou, strojově přesnou řežbu industriálního soundtracku.

Ačkoli vizuální ladění audioknihy připomíná kultovní film, její titulní fotografie pochází z dílny Bet Orten a z focení kolekce šatů nazvané právě Blade Runner od české značky Lazy Eye. Modelkou představující na obálce Rachel Rosenovou se stala herečka Jana Pidrmanová, jejíž hlas však zazní v jiné připravované audioknize vydavatelství OneHotBook. Audiokniha v režii Petra Gojdy vychází jako mp3 o rozsahu 7 hodin a 7 minut ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 289 Kč i jako CD mp3 za 329 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Je především zásluhou P. K. Dicka, že ani jeho román, ani jím inspirovaný film od svého vzniku nezestárly, ale jsou čím dál aktuálnější. Nejde totiž ani tak o Deckardovu misi, jako spíš o autorův filozofický průzkum toho, co znamená být naživu.“  The Guardian

blade_runner_audio_onehotbook

AUTORSKÉ PROFILY:

Philip K. Dick (1928–1982)

Jeden z nejuznávanějších autorů sci-fi se narodil v Chicagu, většinu života prožil v Kalifornii. Během své čtyřicetileté spisovatelské dráhy napsal třicet šest románů a pět povídkových sbírek, převážně v žánru science fiction. V roce 1962 vyhrál prestižní cenu Hugo v kategorii románů za Muže z vysokého zámku a v roce 1974 získal Cenu Johna W. Campbella za román Kaňte, mé slzy, řekl policista. Z jeho románů i povídek stále častěji těží Hollywood – filmové adaptace inspirovaly například texty Blade Runner, Minority Report, Výplata, Total Recall, Impostor, Next; podle románu Muž z vysokého zámku vznikly již dvě řady seriálu v produkci Amazon TV. Jeho dílo přitahuje překvapivými zápletkami s častými tématy rozdvojené osobnosti, totalitních režimů, nejednotné reality, drogových závislostí a také otázkami po podstatě lidství. Zemřel ve svých 53 letech, 16 týdnů před premiérou filmu Blade Runner, který natočil Ridley Scott. V současné době se chystá také pokračování kultovního snímku nazvané Blade Runner 2049 (režie Denis Villeneuve, 2017).

Martin Myšička (*1970)

Vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu v oboru subnukleární fyziky. Ještě během studií hrál např. v Národním divadle nebo ve Studiu Ypsilon. V roce 1994 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku za roli Knížete Myškina v dramatu Idiot. Od roku 1997 je ve stálém angažmá v Dejvickém divadle. Jeho režijním debutem byla inscenace hry Joea Penhalla Krajina se zbraní. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Šeptej (1996), Jedna ruka netleská (2003), Karamazovi (2008), Protektor (2009), Občanský průkaz (2010), Rozkoš (2013), Díra u Hanušovic (2014), Ztraceni v Mnichově (2015), Zločin v Polné (2016) nebo ze seriálů Čtvrtá hvězda (2014), Vraždy v kruhu (2015), Pět mrtvých psů (2016), V. I. P. vraždy (2016), Já, Mattoni (2016), Kosmo (2016) a dalších. Podílel se na těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook:  Pán ohně (2015), Čtvrtá oběť (2016), Praha noir (2016).

Philip K. Dick: Blade Runner

vypravěč: Martin Myšička

délka: 7 hod. 7 min.

onehotbook-logo

1 382 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 29.11.2016 @ 19.49

    Vánoce jsou tady 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.