Ocenění

Bouchačky, auťáky a sexy ženský (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 Červenec 2016 11.00

Střelný prach vážený na kila a litry benzínu raději ani nepočítat. Gunsmith Cats jedou zběsile dál. Akční manga série z prostředí noirového Chicaga o schopné lovkyni odměn Rally Vincent a její pravé i levé ruce Minnie May se překlopila k předposlednímu třetímu dílu. Dojde na přestřelky a automobilové honičky s novými postavami i s těmi, s nimiž ještě zbývá dorovnat skóre po předchozích setkáních. Ve vedlejších (podle péče, jakou jim autor Keniči Sonoda věnuje, lze říci i hlavních) rolích se opět představují dokonale vykreslené zbraně opatřené encyklopedicky přesnými poznámkami a naleštěné vytuněné bouráky. Bude se hodně střílet, motory budou ječet a sem tam něco bouchne. A tentokrát dojde i na manipulativní drogy…

Gunsmith-02

První díl byl víceméně rozehrávka. Keniči Sonoda rozestavil základní figurky po hrací ploše, posadil je do aut, předzásobil zbraněmi a nechal je chytat padouchy. Bylo to zábavné a hlavně svižné, protože jedna honička vystačila na jednu kapitolu. Od druhého svazku se však vzorec mění. Příběhy jsou komplikovanější a rozsáhlejší a figuruje v nich více postav a často i ty, které už čtenář dobře zná z předchozích jednohubek – pokud postava nezemřela, jejímu návratu nic nebrání.

Druhý svazek otevírá zběsilým stíháním bandity Graye, kterému v předchozím dílu Rally ustřelila ruku a nakonec skončil v base. Automobilová honička s ním se táhne dobré dvě kapitoly, těží z překvapivých zvratů a napětí a sledovat ji je prostě radost. Jádrem tohohle příběhu je ale střetnutí s italskou mafiánkou Goldie, svéráznou železnou lady s lesbickými choutkami, která v Chicagu rozjíždí obchod s novou syntetickou drogou, s jejíž pomocí je schopná kohokoli zmanipulovat a ovládnout.

Třetí svazek potom začíná kočkováním se s nejlepším kurýrem široko daleko, banditou Beanem, a navíc i s další ostrou jezdkyní Riff Raff nejen o čest, ale taky o pořádný balík peněz. Epický závod se tentokrát podává na sněhu. V dalším řešeném případě se z porozvodové tahanice o dceru a úprk před soudem vyklube důmyslná loupež plná karetních triků.

Veškerá akce je mnohem delší a zároveň koncentrovanější, než tomu bylo v prvním svazku. Když už automobilová honička, tak na celou nádrž, když přestřelka, tak do posledního náboje. Postavy toho sice nakecají docela dost, prim ale stále hrajou především zběsile akční scény. Ty jsou přehledně nakreslené i přes rychlost, v níž se odehrávají. Čtenář ji sice pořádně ucítí, naštěstí ale ani v sebevětším zmatku neztratí nit. I přesto, že z kresby zřetelně sálá někdy až výbušný pohyb, je úhledná a čistá. A navíc tak fantasticky devadesátkově staromódní, že se mezi moderní mangou jen tak neztratí.

Gunsmith-03

Není to ale jen o výrazně rozsáhlejších případech, které Rally s May řeší, a perfektně šlapající akci. Sonoda zachází mnohem dál i co se týče rozebrání charakterů postav. Nejen, že se vrtá v jejich minulosti (Proč je May i v osmnácti letech tak mrňavá? Jak se seznámila se svou životní láskou Kenem, který ji zasvětil do tajů výroby bomb? A proč je vlastně Rally tak žhavá do zbraní?), ale navíc je vystavuje i mnohem většímu psychickému i fyzickému tlaku. Také vztahy s jejich nejbližšími spojenci i rivaly se napínají a prochází zkouškami.

Postavy jsou sympatické a padouši slizcí. Ale i ty největší záporáky je radost sledovat právě proto, že mají špatností prorostlý charakter, umí si stylově dupnout a jen tak někdo si netroufne jim odmlouvat. Navíc, ne všechny postavy lze snadno oštítkovat jako dobré nebo špatné, třeba takový Bean umí být jak dobrák od kosti, tak pěkný parchant. A kdykoli se objeví na scéně, o zábavu je postaráno.

Gunsmith Cats si připravily půdu pro finální svazek čtyřdílné série. Zda manga skončí jen jednou z dalších ze série výbušných historek, nebo se půjde ještě víc po emocích než doposud a dojde k velkolepému vyvrcholení, se dozvíme v říjnu 2016.

Keniči Sonoda: Gunsmith Cats 2+3

brožovaná, překlad Anna Křivánková, obálka Keniči Sonoda, 466/460 stran, 469/469 Kč

Související odkazy:

Na plný plyn se střelným prachem za nehty (recenze)

crew-logo

488 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.