Ocenění

Bradleyovi, taková švihlá rodinka (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 20 prosince 2012 7.55

Téměř v absolutní tichosti vyšel u poslední dobou agilního nakladatelství Al dente nový komiks s jednoduchým názvem Bradleyovi. Jak se dá z názvu vytušit, jedná se o komiks rodinný, respektive o komiks, kde hlavní úlohu hraje rodinka Bradleyů ve složení 2 + 3. Autorem je v Americe populární Peter Bagge, tvůrce sérií Hate či Apocalypse Nerd a vítěz dvou cen Harvey. Už z titulní strany je pak jasné, že tahle rodinka nebude tak úplně normální, což se během přečtení prvních pár stran rychle potvrdí. Představte si Simpsonovy, ale mnohem agresivnější, štiplavější a brutálnější, ovšem pořád s potřebnou dávkou jízlivého černého humoru! Přirovnání Bradleyových k Simpsonovým je zcela na místě, najdeme zde totiž množství styčných bodů včetně narážek na maloměstskou zaprděnost, nudný způsob života amerických rodin atd. Kdyby Simpsonovi měli možnost zestárnout a pořádně zapšknout, stanou se z nich právě Bradleyovi. V téhle rodině totiž není nikdy klid a oheň na střeše (někdy i doslova) se objeví dosti často. Navíc tu nemá nikdo problém jít proti všem, a když se pořádně rozpálí, pak dokonce všichni proti všem.

Nezbývá než si rodinku trochu představit. Otec Bradley je tlustoprd, který vydělává na chod rodiny (ne úplně úspěšně), ale po příchodu domů chce mi své jisté. Klid, večeři na stole, baseball v telce, pivo v ledničce a občas se v ložnici věnovat manželským povinnostem. Matka Bradleyová je věřící žena, která z celé rodiny působí nejrozumněji. Ovšem pokud se zbytku rodiny povede ji vytočit, tak se z ní stává zbraň hromadného ničení. Byť žije velmi spořádaný a klidný život, občas jí rupnou nervy a klidně šáhne po láhvi alkoholu či dokonce marihuanovém brčku. Vzhledem k tíživé rodinné situaci je donucena jít do práce a dělá telefonní operátorku, což ji k smrti nebaví. Nejstarší syn se jmenuje Buddy a je to pořádný spratek. Přivydělává si prodejem trávy a nejraději ze všeho má vinylové desky s britským hard rockem šedesátých let, což je koncem osmdesátých let, kdy se příběhy této rodiny odehrávají, pro jeho vrstevníky dost mimo mísu. Na školu v podstatě kašle a je to obyčejný flink. Jeho sestra Babs je o něco mladší a je to potrhlá, znuděná a dost vylízaná puberťačka. Na nějaké záliby ji neužije, zato má plnou hubu keců, jak by to mělo být a jak je to správně. Nejmladším členem rodiny je malý spratek Butch. Je to militant každým coulem, americký patriot, uřvané děcko a stále věří na Santa Clause.

Když se v jedné rodině sejdou takto zlehka načrtnuté charaktery, musí vám být jasné, že o zábavu bude pořádně postaráno. Humor vychází z běžných situačních zápletek jako je například stavění vánočního stromku, rozdělení domácích prací mezi potomky, vzájemné škádlení sourozenců či pitomé odpovědi na záludné otázky. O Bradleyových se Matt Groening (tvůrce Simpsonů) vyjádřil slovy „Mistrovské dílo, drzé, vzteklé, maloměstské… a taky zatraceně vtipné.“ Odhoďte tedy veškeré obavy a seznamte se s rodinou blíže. Navíc kresba Petera Bagge má své kouzlo a dokáže vás opravdu zaujmout. Jeho styl vychází z amerického nezávislého komiksu, je říznutý takovým tím toons stylem pro děti, troškou stylu, který známe především od tvůrců kreslených vtipů a má výborný švih a energii. Pokud toužíte po vtipném komiksu, který se nebojí černého humoru, rozbíjení rodinných tabu či pořádně hustých hlášek, mohu vám Bradleyovy vřele doporučit! Bavil jsem se královsky a navíc podle stránek nakladatele se chystají další knihy s těmito maloměstskými „avantgardními“ hrdiny.

Peter Bagge: Bradleyovi

brožovaná, překlad Feuer, obálka Peter Bagge, 154 stran, 279 Kč

866 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.