Parou poháněný Bublifuk (recenze)
Klára Smolíková dělá pro komiksovou scénu možná víc, než by se zdálo. Její snad každotýdenní přednášky v knihovnách rozesetých po celé republice popularizují komiks mezi nejmladšími a přináší tak tomuto u nás v poslední době nadmíru progresivnímu médiu do budoucna množství nových čtenářů. Její nově vzniklá komiksová revue nemá být konkurencí zavedeného a snad i trochu zkostnatělého Čtyřlístku, ale jakousi mladší, rozvernější a především rozmanitější alternativou a jako takové jí nelze nepřát úspěch. Zatímco jsou práce na přípravě třetího čísla v plném proudu, my se prozatím podíváme na nedávno vydané číslo druhé, jež se honosí steampunkovou obálkou Tomáše Kučerovského s příznačným podtitulem Plnou parou vpřed!
Sama obálka je jistě zdařilejší a poutavější než ta od Viktora Svobody na předchozím čísle. Uvnitř pak najdeme především pokračování v úvodním čísle rozjetých komiksů. Autorský tandem složený z nám dobře známého Jiřího W. Procházky a kreslíře Vojtěcha Šedy nabízí vizuálně atraktivní komiks, v němž Fernando a Stella předbíhají dobu. V jádru jde o příběhy dvou dospívajících, chlapce a dívky, žijících v renesančních dobách a zjednodušenou formou představujících různé vynálezy, a to včetně návodů, dle nichž si nějaký ten zajímavý vynález můžeme sestavit sami. Scénář je tak spíše didaktický, než zábavný, přesto mu nelze upřít zajímavou formu a prostředí. Sama Klára následně ve spolupráci s kreslířem Lukášem Fibrichem popisuje veselé trampoty Pirátů na suchu, které patrně zaujmou především nejmladší čtenáře.
Oproti minulému číslu si eskapády roboškoláků Pípa & Půpa (píše Martin Šinkovský, kreslí Ticho762) vylepšily pověst, přesto mi z komiksů celého čísla přijdou nejméně čtenářský přístupné. Ani pokračování příběhu Zeleného vlka (píše Kimea, kreslí Karel Jerie) nijak zvlášť nenadchne, jakoby autorka scénáře pouze kupila jednu bizarní scénu za druhou bez pevnějšího uchopení příběhu a mimoděk tak dokazuje, že český komiks trpí především nedostatkem dobrých příběhů. Po pravdě nevím, jak populární mohou být mezi dětmi Prakomiksy, jednostránková vložka, v níž se historik Tomáš Prokůpek věnuje průkopníkům českého komiksu, obávám se, že jako dítě bych stránku přeskakoval a vracel se k ní až po přečtení celého čísla spíše jen z povinnosti. Nicméně musím ocenit Tomášovu soustavnou a všudypřítomnou snahu připomenout zapomenuté tvůrce.
Pokud mi první polovina obou sešitů přišla méně atraktivní, pak to stejně jako na poprvé zachraňuje polovina druhá. Petr Kopl dokazuje, že mu různá dobová přepracování známých příběhů jednoduše sedí a myslím, že jeho variace na Dumasovy Tři mušketýry musí bavit i malé čtenáře Bublifuku. Obsahuje povedenou situační komiksu i anachronické vtípky, to vše ve zdařilé kresbě. Jednoduchou, vtipnou a steampunkovsky přitažlivou formu nepostrádá Hilfred Hubertus Babočka, strýček dětské dvojice ze stejnojmenného komiksu Tomáše Kučerovského. Sám bych si s radostí nechal v dětství takového strýčka líbit. Na závěr se stejně jako minule setkáme ještě s dvojicí jednostránkových komiksů, přičemž Trampoty principála Piškoty (píše opět Jiří W. Procházka) už stačily (k dobru věci) vyměnit kreslíře (Petra Šrédla nahradila mladá a nadějná Kateřina Čupová). Na zadní straně znovu řádí Knihomol Bubu (kreslí Bára Buchalová dle námětu Ondřeje Buchala) a jako poslední slova si ještě přečteme útěšné Pokračování příště.
Ani druhý Bublifuk není rozhodně špatný a už vůbec není nudným čtením, naopak ho lze mladším čtenářům bez větších výhrad pouze doporučit. Přináší poměrně bohatý a různorodý koktejl zábavy i lehkého poučení. Klára Smolíková chytře sází na jména osvědčená (kreslíře zde reprezentuje česká špička v čele s Šedou, Jeriem, Koplem a Kučerovským) i na jména teprve vycházejících hvězd (Kateřina Čupová si v minulém roce vysloužila cenu Muriel pro nejlepší domácí krátký komiks). Útlý sešit nezapře zaujetí a nadšení všech tvůrců v čele s šéfredaktorkou, můžeme si jen přát, aby se chvályhodné úsilí nakladatelství Triton setkalo se vzrůstajícím zájmem mladších čtenářů.
Bublifuk 2: Plnou parou vpřed!
brožovaná, sestavila Klára Smolíková, 32 stran, 55 Kč
1 167 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Druhé číslo zatím nemám, ale detektivní příhoda Pípa a Půpa v prvním čísle je u nás v poslední době asi nejčtenějším příběhem. Přes ne úplně přístupnou kresbu to robotci v Bublifuku zkrátka vyhráli, protože v prostředí plechových hrdinů nemají vůbec žádnou konkurenci.
Neznam pořídim