Captain America je První Avenger
Počátky původně komiksového hrdiny s patriotistickým jménem Captain America se datují, nepřekvapivě, do období druhé světové války, kdy ve Spojených státech začaly vycházet sešity plné obrázků, na nichž Captain oděný do kostýmu symbolizujícího vlajku USA porážel armády nacistů a kopal Führera a jemu podobné do zadnice. Jak ale ukáže i filmová adaptace, než Cap poprvé oblékl kostým a chopil se příznačného nezničitelného štítu, nebyl jeho život zrovna fajn. Steve Rogers, jak zní jeho pravé jméno, totiž netrpěl přebytkem svalové hmoty a ženy v jeho přítomnosti neomdlévaly. Zato oproti jiným oplýval značným odhodláním a jistou mírou sebeobětování. Ale dost. Koho v tomhle případě zajímá psychologie hlavního hrdiny? Hlavní je, že je tady dostatek nácků k odstřelu.
Už podle názvu jde, kdybyste to doteď čistě náhodou netušili, jasně poznat, ke které skupině filmů se Captain America hlásí, i když česká distribuce zrovna v případě The Avengers, kteří do kin zamíří příští rok, opět perlí a divákům ukazuje, jak by se s názvy čachrovat nemělo (zatímco prvně jmenovaný snímek má podtitul První Avenger, The Avengers u nás vyjdou pod názvem Mstitelé). Takže abychom nechodili pořád kolem horké kaše, jde o poslední z řady adaptací komiksů od Marvelu a dost možná i tu nejlepší, záleží, jak moc máte rádi Iron Mana (2008). Příběh je sice, stejně jako v případě Thora (2011), trochu jednodušší, ale jak už jsem naznačil výše, jde především o akci a té je tu plno. Tedy, zhruba od druhé poloviny, protože zpočátku se řeší hlavně absolutně dokonalé a čestné já hlavního hrdiny a jeho snaha dostat se k armádě, ale Capa si ani moc nelze představit jinak a navíc tímto způsobem pěkné odkazuje na dobu, v níž přišel na svět.
On je vlastně celý snímek podaný docela retro stylem, ale poměrně se to k němu hodí a nenajde se mnoho momentů, kdy by nudil, právě naopak. Přes zasazení samozřejmé nejde o válečný velkofilm formátu Zachraňte vojína Ryana (1998), když už, tak evokuje spíš starší kousky, třeba Oddíl 10 z Navarone, ale svým způsobem má relativně blízko i k Indiana Jonesovi. Akce je pěkná a Capovi díkybohu není cizí proti nepřátelům pozvednout palnou zbraň, občasné narážky vtipné, stylizace perfektní, odkazy na jiné filmy fungují a sám Captain v kostýmu překvapivě nevypadá jako reklamní panák na USA. Ono toho patriotismu tam celkově je mnohem méně, než se čekalo, čili pro spoustu lidí příjemné plus.
Jak už je u avengerovských snímků zvykem, nechybí ani kvalitní herecké obsazení. Chris Evans jakoby vypadl ze čtyřicátých let, Tommy Lee Jonesovi sedne role drsného plukovníka na míru a, co je hlavní, Hugo Weaving opět ukazuje svou temnou stránku, jenom je škoda, že transformuje do zlovolného Red Skulla tak rychle, poněvadž ztratí značnou část charisma (čemuž mimochodem nasazuje korunu český dabing). Jinak ale záporák, jak se patří.
Captain America nakonec nezklamal a pozitivní jsou i zvěsti prorokující pokračování, ještě před ním se ale dočkáme oněch proklamovaných Aven… pardon, Mstitelů, kteří v ukázkách vypadají hodně lákavě. Co vy, těšíte se, nebo už vás komiksové adaptace začínají nudit?
Captain America: První Avenger (Captain America: The First Avenger), USA, 124 min
Režie: Joe Johnston, hrají: Chris Evans, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones a další.
Nejlepší je Stark a jeho hračky. 😎