Ocenění

Končí svět opravdu za horami? (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 19 června 2019 10.00

Paprsky ranního slunce líně osvětlují zářivě rudé střechy vesnických domů a všude cítíte neobyčejně lehký a vlahý vzduch. Je slyšet šum nedaleké řeky, zelená krajina vůkol budí dojem pohádky, ostatně mezi vesničany kolují zvěsti o kouzlech a čarách. Je na nich však něco pravdy? Pokud ano, pak je zdejší klid a mír pouze zdánlivý. Jako se by za štíty nedalekých hor nalézal konec světa, jen okraj, přes který neopatrný chodec spadne do nicoty. Skutečně je tento svět takhle maličký? To zjistíte na stránkách fantasy knihy Čarodějčin syn od Kelly Barnhillové, spisovatelky píšící pro děti a mladší čtenáře, jež se proslavila románem Dívka, která upíjela měsíc, za který dokonce obdržela Cenu Johna Newberyho…

Carodejcin syn prebal.indd

Ned žije v malé vesnici se svou matkou, čarodějnicí, a otcem, dřevorubcem. Od té doby, co tragicky přišel o bratra, má problémy se čtením a mluvením. Poté, co jeho matka zachrání královnu a je díky tomu pozvána do královského města, svěří svá kouzla ukrytá v nádobě právě jemu. Kouzla jsou ale ošemetná a mají vlastní vůli… Mezitím v jiné zemi žije Áine, které matka zemřela a ona se tak musí starat o domácnost. Jenže peníze rychle docházejí a její otec se tak musí vrátit k loupežnickému řemeslu. Zdá se, že právě kouzla k sobě obě děti přivedou, aby se společně pokusily odhalit dávnou historii lesa, pravdu o Velkých kamenech a o tom, kde se vlastně magie vzala. To už ale pochoduje skrze les vojsko dobyvačného krále s cílem podmanit si zemi, o níž sám tvrdí, že je krajem hlupáků.

Zpočátku si nebudete jistí, zda Čarodějčina syna opravdu napsala stejná autorka, která si v minulém roce získala pozornost českých čtenářů knihou Dívka, která upíjela měsíc. Neobyčejný příběh malého vyděšeného chlapce a praktické dívky je vyprávěn méně pohádkově, napětí a akce je tu však dostatek. Dobrodružství se postupně stává zajímavějším díky realistickému vývoji postav. V závěru je znát, jak dalekou cestu ke svému statečnému vykonaly a že ne každý v sobě může nalézt takovou sílu a odhodlání. Kniha není nakloněna překotnému listování, vyžaduje pozorného a trpělivého čtenáře i dostatek času na vstřebání událostí a uvědomění si všech souvislostí. Děj je poměrně obsáhlý a je tedy možné, že napodruhé vám kniha odhalí mnoho do té doby netušeného. Poslední stránky pak přinášejí zdařilé zakončení příběhu obou dětí, tajemného lesa, kouzel a dvou království.

Čarodějčin syn upoutá především mladší příznivce fantasy literatury díky autorčinu vypravěčskému umu, jehož prostřednictvím jim přiblíží nadčasová témata. Činí tak čistou, srozumitelnou formou. Přestože lze knihu doporučit všem a bez věkového omezení, nejlépe si ji zřejmě užijí děti kolem dvanácti let, jimž je ostatně primárně určena. Toužíte-li po dobře napsaném příběhu, jenž mladší čtenáře nijak nepodceňuje a nabízí originální a čtivý děj s dobrým koncem, pak je Čarodějčin syn správnou volbou.

Kelly Barnhillová: Čarodějčin syn

vázaná, překlad Barbora Punge Puchalská, obálka Jan Augusta, 328 stran, 298 Kč

argo-logo

1 035 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.