Ocenění

Ceny Akademie SFFH za rok 2013 byly uděleny…

Autor | Aktuality | Sobota 17 května 2014 16.30

Devatenácté udílení Cen Akademie SFFH máme úspěšně za sebou, přičemž letos se Svět knihy z velké části nesl právě ve znamení fantastiky, což bylo jistě více než příjemné pro všechny fanoušky. Jak už to tak bývá, výsledky nejsou povětšinou překvapivé. Vedle úvodního svazku pentalogie Mycelium: Jantarové oči od Vilmy Kadlečkové se v různých oblastech dařilo především objemné antologii Legendy: Prokleté knihovny editora Michaela Bronce. Příznivce časopisu XB-1 a jeho webu může těšit vítězství v kategorii internetových médií. Doufejme, že nám pomůže se zlepšovat a nenechá nás usnout na vavřínech. Každá cena totiž bezesporu potěší, ale nejdůležitější je pro nás spokojenost našich čtenářů…

KNIHA ROKU

Vilma Kadlečková: Mycelium 1: Jantarové oči (Argo)

Nebudeme si nalhávat, že bychom to snad všichni nečekali. Jak už to ale bývá, zajímavější je pořadí na dalších místech. Po rovněž vcelku očekávatelné antologii Prokleté knihovny editora Michaela Bronce se na třetí místo vyškrábala sbírka Vnitřní záležitosti od Connie Willisové, což je rozhodně překvapení.

SCIENCE FICTION

James S. A. Corey: Leviatan se probouzí (Triton)

Bylo to opravdu velmi těsné, ale naštěstí snad zafungovala nejen naše varování a Vilma se jistě i k vlastní úlevě vyhnula ocenění i v této kategorii. Cena tak ve velkými jmény doslova nabité konkurenci padla do rukou autorskému týmu Daniel Abraham a Ty Franck, což je bezesporu skvělé, zvláště když si uvědomíme, že jde o zábavnou a čtivou space operu, tedy druh takřka na vymření. Další knihy skončily s těsnými rozdíly hluboce za vedoucí dvojicí…

FANTASY A HOROR

Neil Gaiman: Oceán na konci uličky (Polaris)

Nebylo pochyb, i když se příznivci Joa Abercrombieho rozhodně snažili. Ačkoli bychom si leckdo dokázal v nominacích představit i jiné zástupce obou žánrů, s výsledkem by snad měli být všichni víceméně spokojeni, anebo by ho snad mohli alespoň uznat za oprávněný.

PŮVODNÍ ČES. NEBO SLOV. KNIHA

Vilma Kadlečková: Mycelium 1: Jantarové oči (Argo)

O parník plně naložený mimozemskými houbami! Na druhém místě po zásluze skončilo duo Hlávka & Vybíralová se svým Mrazem a hrami (další knihy se poté umístily s menšími rozdíly).

POVÍDKOVÁ KNIHA

Michael Bronec (ed.): Legendy: Prokleté knihovny (Straky na vrbě)

Antologie Martina Šusta stíhala Michaela Bronce doslova Plnou parou, ovšem v cílové rovince jí zřejmě pára došla a v souboji s téměř tisícistránkovým monumentem, pod jehož tíhou úpí záda každého knihovníka, prohrála. V těsném závěsu se na bronzové příčce umístily Vnitřní záležitosti, další tituly se pak do cíle dokodrcaly dlouho poté…

POVÍDKA

Tomáš Bandžuch: Andělíčkářka (Legendy: Prokleté knihovny)

Legendy vítězí podruhé a to i přesto, že tenhle souboj s Honzou Kotoučem byl rozhodnut tím nejtěsnějším výsledkem až někdy ve dvanáctém kole krvavého zápasu. Ovšem vítěz může být jen jeden a ostatní se v boji vlastně jen povinně zúčastnili.

PŘEKLAD

Milan Žáček (Kolejmoří)

Milan Žáček se konečně dočkal, přesto mu vítězství v souboji s Janou Rečkovou rozhodně nespadlo jen tak do klína. Oba vedli celý překladatelský peloton se záviděníhodným přehledem.

DÍLO (DOMÁCÍHO) VÝTVARNÍKA

Jana Šouflová (Legendy: Prokleté knihovny)

Legendy vítězí potřetí a i tentokrát jim byla největším soupeřem micelární hrozba, se kterou si však Jana Šouflová poradila s elegancí sobě vlastní a nechala ji hluboce v poli poražených i se všemi ostatními.

NAKLADATELSTVÍ

Argo

Po neuvěřitelných šesti letech se nakladatelství Laser-books v důsledku drastického omezení produkce odsunulo až na třetí místo a o vítězi tak rozhodl poměrně těsný souboj mezi intelektuálem Argem a křiklounem Fantomem.

INTERNETOVÉ MÉDIUM

XB-1

V minulém klání internetových médií se ve stejné trojici těšila vítězstvím encyklopedická Legie, letos se neuvěřitelné stalo skutkem a vítězí xbéčko. Fantasy Planet je tím pověstným třetím, co se směje a spokojí se s nejvyšší návštěvností, která se v důsledku právě probíhajících změn jistě ještě zvýší.

NADĚJNÝ NOVÁČEK / POČIN ROKU / ZVLÁŠTNÍ CENA

Kristina Nowakowska a redakce Pevnosti za záchranu časopisu

Nebylo o čem pochybovat, Pevnost si ve šlépějích obdobně zachráněného xbéčka pohlídala vítězství v kategorii s neobvyklým odstupem.

CENA ZA DLOUHOLETOU PRÁCI PRO SF

Martin Šust

Ivan Kmínek in memoriam

Miloslav Havlíček (mimořádná cena)

NOMINACE NA CENY AKADEMIE SFFH ZA ROK 2013

1 294 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 11 »

  1. Komentáře by memnon666 — 20.5.2014 @ 21.06

    mno některé články(ukázky) aby člověk rozklikával jen po výplatě 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.