Ceny Locus za rok 2014 byly uděleny…
Tento víkend se jako každý rok udělovaly ceny Locus dle výsledků hlasování čtenářů stejnojmenného amerického odborného časopisu. V hlavních kategoriích slavil především Joe Abercrombie, s jehož oceněnými díly se snad už brzy setkáme i u nás. Podruhé za sebou se dařilo i Ann Leckie, která své tažení za lovem literárních cen zahájila minulý rok. Většinu literárních kategorií opanovaly ženy, jak už bývá u žánrových cen v posledních letech zvykem. Některých oceněných a zejména nominovaných románů se dočkáme i v českém překladu, stejně jako vítězné antologie Darebáci sestavené hvězdným duem George R. R. Martin a Gardner Dozois, v níž se dařilo i jednotlivým povídkám. A pozadu snad nezůstane ani časopis XB-1…
SCIENCE FICTION ROMÁN
Ann Leckie: Ancillary Sword
William Gibson: The Peripheral
Cixin Liu: The Three-Body Problem
John Scalzi: Lock In
Jeff VanderMeer: Annihilation/Authority/Acceptance
Vzhledem k loňskému triumfu Ann Leckie bylo její opětovné vítězství poměrně očekáváno, ačkoli vítěz ceny Nebula Jeff VanderMeer mohl do boje rovněž promluvit. Obě série by se měly už brzy objevit i v českém překladu (Ann Leckie u Albatrosu, Jeff VanderMeer u Arga) a dočkat bychom se snad měli i románu od Williama Gibsona (u Laser-books) a Johna Scalziho (u Classicu). Otázka je, zda si někdo troufne i na výbornou knihu čínského autora.
♦
FANTASY ROMÁN
Katherine Addisonová: The Goblin Emperor
Elizabeth Bearová: Steles of the Sky
Robert Jackson Bennett: City of Stairs
Lev Grossman: The Magician’s Land
Kameron Hurley: The Mirror Empire
Po komerční stránce byl největším hitem třetí díl Grossmanovy série (druhý díl už se překládá do češtiny, je tedy pravděpodobné, že se dočkáme celé série, ačkoli se první svazek série objevil i v Levných knihách), nicméně bez šance nebyl ani výborný román Roberta Jacksona Bennetta (letos by se měl objevit i česky v nakladatelství Host). Hlavní kategorie ceny Locus však i letos ovládly zejména ženy a román Katheriny Addisonové (pseudonym u nás známé autorky Sarah Monetteové) rozhodně patřil k nejvýraznějším fantasy loňského ročníku. Zda se však objeví i v českém překladu je stále nejasné, stejně tak jako série Elizabeth Bearové a Kameron Hurley.
♦
DEBUTOVÝ ROMÁN
Mary Rickertová: The Memory Garden
Jennifer Marie Brissettová: Elysium
James L. Cambias: A Darkling Sea
Beth Cato: The Clockwork Dagger
Brian Staveley: The Emperor’s Blades
Románový debut je pro autora na anglo-americkém trhu patrně nejdůležitější krok v literární kariéře, v loňském roce zdárně vykročil zejména Brian Staveley (důkazem není jen jeho komerční úspěch, ale také fakt, že se jeho knihy už brzy dočkáme v českém překladu u Fantom Printu). Vítězkou se však stala Mary Rickertová, autorka, kterou dobře znají zejména čtenáři zaniklé druhé české edice magazínu F&SF. Pro ctitele science fiction byl nejzajímavější debut Jamese L. Cambiase, v českém překladu rovněž známého z magazínu F&SF.
♦
KNIHA PRO MLÁDEŽ
Joe Abercrombie: Half a King
Paolo Bacigalupi: The Doubt Factory
Gail Carrigerová: Waistcoats & Weaponry
Ian McDonald: Empress of the Sun
Garth Nix: Clariel
Knihám pro mládež se v uplynulých letech začali věnovat i spisovatelé zvučných jmen, kteří se dosud věnovali pouze tvorbě pro dospělé. U nás díky mládeži určené tvorbě dobře známé spisovatele Gartha Nixe (s dlouho očekávaným novým svazkem Starého království) a Paola Bacigalupiho (i jeho román má velkou šanci objevit se v českém překladu) tentokrát překonal Joe Abecrombie, jehož série bychom se česky měli rovněž dočkat. Očekávat můžeme zřejmě i román Gail Carrigerové (jde o třetí díl série Trochu jiný penzionát).
♦
NOVELA
Nancy Kressová: Yesterday’s Kin (samostatně)
Cory Doctorow: „The Man Who Sold the Moon“ (Hieroglyph)
Daryl Gregory: We Are All Completely Fine (samostatně)
Ken Liu: „The Regular“ (Upgraded)
Patrick Rothfuss: „The Lightning Tree“ (Rogues, česky Darebáci/Argo)
V kategorii novel se sešla pětice nám dobře známých jmen, přičemž v českém překladu se zcela jistě dočkáme příběhu Patricka Rothfusse, jenž potěší zejména příznivce jeho Kroniky Královraha. Uvidíme, zda se už brzy dočkáme i dalších novel včetně té vítězné, vždyť na většinu autorů jste mohli narazit i na stránkách časopisu XB-1.
♦
NOVELETA
Joe Abercrombie: „Tough Times All Over“ (Rogues, česky Darebáci/Argo)
Elizabeth Bearová: „The Hand Is Quicker“ (The Book of Silverberg)
Aliette de Bodardová: „Memorials“ (Asimov’s 1/14)
Ursula K. Le Guinová: „The Jar of Water“ (Tin House #62)
Scott Lynch: „A Year and a Day in Old Theradane“ (Rogues, česky Darebáci/Argo)
Druhé vítězství pro Joea Abercrombieho a hned dvě povídky, které se stejně jako výše zmíněná novela Patricka Rothfusse už brzy objeví na stránkách antologie Darebáci sestavené hvězdným duem George R. R. Martin a Gardner Dozois. Lepší pozvánka na setkání s literárními Darebáky se jen tak nenajde, ovšem pozadu nezůstane ani xbéčko, noveletu Elizabeth Bearové už máme nasmlouvanou…
♦
POVÍDKA
Amal El-Mohtarová: „The Truth About Owls“ (Kaleidoscope)
Elizabeth Bearová: „Covenant“ (Hieroglyph)
Aliette de Bodardová: „The Dust Queen“ (Reach for Infinity)
Alastair Reynolds: „In Babelsberg“ (Reach for Infinity)
Sofia Samatarová: „Ogres of East Africa“ (Long Hidden)
V kategorii téměř zcela opanované ženami vládne netradiční upírský příběh, jejž bychom vám chtěli představit v říjnovém hororovém speciálu, tak držte palce, nemusíte se bát, že půjde o nějakou slzopudnou romanci…
♦
ANTOLOGIE
George R.R. Martin & Gardner Dozois sest. Rogues (česky Darebáci/Argo 2015)
Gardner Dozois sest. The Year’s Best Science Fiction: 31st Annual Collection
Rose Fox & Daniel José Older sest. Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History
Jonathan Strahan sest. Reach for Infinity
Ann & Jeff VanderMeerovi sest. The Time Traveler’s Almanac
Objemný průřezový almanach plný cest časem ani další díl z povedené série antologií Jonathana Strahana si na Darebáky jednoduše nepřišly. A to se v této knize setkáte i s příběhem George R. R. Martina ze světa Hry o trůny…
♦
SBÍRKA
Jay Lake: Last Plane to Heaven
Eileen Gunnová: Questionable Practices
R.A. Lafferty: The Collected Short Fiction Volume One: The Man Who Made Models
K.J. Parker: Academic Exercises
Robert Silverberg: The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume Nine: The Millennium Express
Nedávno zesnulý Jay Lake se díky své poslední povídkové sbírce dočkal posmrtného ocenění a za to se sluší čtenářům časopisu Locus poděkovat, nemluvě o tom, že si jeho tvorba ocenění zaslouží.
♦
KNIHA MIMO BELETRII
Jo Waltonová: What Makes This Book So Great
Jonathan Eller: Ray Bradbury Unbound
Harry Harrison: Harry Harrison! Harry Harrison!
Jill Lepore: The Secret History of Wonder Woman
William H. Patterson Jr.: Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century, Volume 2: The Man Who Learned Better: 1948-1988
♦
VÝTVARNÉ ALBUM
John Fleskes sest. Spectrum 21: The Best in Contemporary Fantastic Art
Jim Burns: The Art of Jim Burns – Hyperluminal
Hayley Campbell: The Art of Neil Gaiman
Brian & Wendy Froudovi: Brian Froud’s Faeries’ Tales
Ron Miller sest. The Art of Space: The History of Space Art
♦
UMĚLEC
John Picacio
Jim Burns
Shaun Tan
Charles Vess
Michael Whelan
♦
EDITOR
Ellen Datlowová
John Joseph Adams
Gardner Dozois
Jonathan Strahan
Ann & Jeff VanderMeerovi
♦
MAGAZÍN
Tor.com
Asimov’s
Clarkesworld
F&SF
Lightspeed
♦
NAKLADATEL
Tor
Angry Robot
Orbit
Small Beer
Subterranean
♦
1 727 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Som úprimne rád za český trh, že sa vďaka nemu prostredníctvom prekladov dostane k čitateľom celkom slušné percento prác zo žánrovej špičky. Aj pri zozname 100 (alebo tak nejako :D) najlepších románov za posledných x rokov, ktorý tu bol dávnejšie zverejnený, ma naozaj potešilo, koľko textov sa dočkalo prekladu. Ľúto mi je asi iba toho, že tu veľmi neletia ročenky/antológie zahraničných poviedok, ako sú tie Strahanove (v Laseri bola chvályhodná snaha a chvíľu to vyzeralo nádejne, ale dopyt po tomto type publikácií tu asi veľmi nie je :/), pár sa ich sem však dostane aspoň pod nálepkou GRRM 🙂 Iste, všetko sa dá prečítať v origináli, ale osobne je pre mňa komfortnejšie čítať v češtine, nehovoriac už o tom, že sa prekladmi nepochybne obohacuje aj domáca literatúra a ich kupovaním sa podporuje trh.
Na tých Darebákov sa teším a dúfam, že sa zoznámime v češtine aj s novými poviedkami od Reynoldsa a LeGuinovej. Je mimochodom obdivuhodné, ako sa drží táto spisovateľka napriek veku na špici žánru.