Ocenění

Konfrontace s čímsi děsivě mocným… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 15 března 2016 10.45

„Čím je definován lovecraftovský příběh?“ těmito slovy uvozuje editor a věhlasný odborník na dílo zakladatele moderního hororu S. T. Joshi svou už druhou antologii hororových povídek čerpajících z nestárnoucího odkazu Howarda Phillipse Lovecrafta. Že je mýtus mistrovy vesmírné hrůzy stále živý, se čtenář může přesvědčit v povídkách rozličných autorů díky nakladatelství Laser-books. Antologie Černá křídla Cthulhu 2 přináší fanouškům děsivého žánru příjemnou nálož kvalitních příběhů, které mají za cíl navodit příjemně nepříjemné mrazení v zádech. A rovnou si můžeme říct, že se to zdejším textům díky slušné úrovni opravdu daří…

cerna-kridla-2-obalka

Na úvod bych rád vyzdvihl celkovou úpravu knížky s pevnou vazbou a pěknou obálkou. Zpracováním navazuje na první antologii, která u nás vyšla v závěru roku 2014. Spolu s úvodním slovem má kniha něco málo přes tři sta stran a uvnitř najdete celkem osmnáct příběhů, přičemž se nejedná o nijak dlouhé texty. Jejich rozsah se pohybuje od deseti do přibližně třiceti stran. Dalo by se snad namítnout, že kratší rozsah může mít v případě vybudování správné hororové atmosféry neblahý dopad na výsledek, ovšem zde tomu tak není. Pokud už má čtenář s lovecraftovským univerzem své zkušenosti a zná literární nástroje, jež mistr hrůzostrašné literatury využíval, pronikne do knihy velmi snadno. Stejně jako v předchozím svazku, i zde naleznete známé lovecraftovské motivy: střet obyčejného člověka s kosmickými silami, jež přesahují jeho chápání, a nad nimiž nelze zcela zvítězit. Nejde ovšem o příběhy plné krve, a i když se popisu zrůdnosti a násilí v některých chvílích nevyhýbají, jejich hlavní silou je navození hutné atmosféry beznaděje, nevyhnutelné konfrontace s čímsi děsivě mocným a přitom nelidským. V tom tkví kouzlo příběhů, která Černá křídla Cthulhu 2 nabízejí.

Příběhy jsou pestré jak obsahem, tak i zvolenou formou, některé si s hororem pohrávají decentně na emocionální úrovni (Jiřiny, Melanie Temová), jiné ve vás vyvolají nepříjemné pocity, přestože mnohdy popisují všední situace. Jako příklad druhého přístupu může posloužit Výhled od Toma Fletchera, v němž si jdou hrdinové ve společnosti poněkud zvláštního realitního makléře prohlídnout jeden neobyčejný dům. Najde se i příběh, jenž cestu vstříc hrůze volí skrze barvitě vyobrazenou transformaci (Rozkvět, John Langa), dočkáte se rukopisu Margatea Townshenda o sporné pasáži deníku mořeplavce Jamese Cooka a jeho zvláštních objevech (A moře vydalo své mrtvé, Jason C. Eckhardt) či textů zabývajících se vlastní identitou, tedy otázkou, která byla stěžejní i pro samotného H. P. Lovecrafta (Když se smrtí probudím, John Shirley; Wilcoxův odkaz, Brian Evenson). A to je jen malá část z celkového výčtu příběhů… Hororové příběhy mohou přicházet i s trýznivě nejasnou pointou a končit pouhým náznakem, nebo předzvěstí neodvratného konfliktu. A právě taková je většina zdejších povídek. A i když čtenář leckdy dojde k osvětlení příběhových otazníků, zlo má přesto k určitelnosti daleko a stále zůstává zastřeno rouškou pradávného a děsivého tajemna.

Stejně jako první svazek nabízí také druhá kniha Černých křídel Cthulhu řadu kvalitních příběhů, mezi nimiž si bezpečně najdete své oblíbence. Počet povídek, při nichž vám bude mráz skutečně běhat po zádech, není tak vysoký, jak bychom si snad přáli, ovšem barvitostí a zpracováním zaujmou více či méně všechny. Ať už jste zkušeným fanouškem Lovecraftova díla nebo čtenářem, jenž se s oblibou nechává unášet děsivými příběhy, nová antologie sestavená S. T. Joshim vás zřejmě nezklame. Lovecraftův mýtus je skutečně nesmrtelný a v nové antologii nakladatelství Laser-books se o tom můžete přesvědčit na vlastní kůži.

S. T. Joshi sest. Černá křídla Cthulhu 2

vázaná, překlad Milan Žáček, obálka Jason Van Hollander, 328 stran, cena 349 Kč

Související odkazy:

Druhá kniha plná kosmických hrůz! (ukázka)

Pestrá nadílka lovecraftovské hrůzy (recenze)

Černá křídla Cthulhu se nad vámi rozprostřou… (ukázka)

laser-logo

1 270 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Cloudy — 15.3.2016 @ 12.56

    Povídky s rozsahem do třiceti stran – to mi zní jako rajská hudba.

  2. Komentáře by Ronkar — 15.3.2016 @ 13.47

    Popravde ,taky jsem byl za to rad. Diky tomu se to cele cetlo opravdu dobre.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.