Nesmrtelný bojovník kráčející myší historií (recenze)
Komiks jako svébytné médium urazil za poslední roky na českém trhu poměrně slušnou cestu, což je mimo jiné znát nejen na tom, jak k němu s oblibou díky vizuální stránce přistupují zpravodajská média, ale i na tom, jak bohatá a rozmanitá jsou dnes česky vydávaná komiksová díla. Máme tu nastupující generaci nadaných tvůrců, z nichž mnohé jsou ženy, věc donedávna nevídaná a dnes více než běžná. Máme tu celou škálu komiksů různorodého zaměření. Od čistě zábavného, řemeslného mainstreamu, přes inteligentní a nápaditá, ovšem stále na většinového čtenáře cílící díla, až po umělecké, v malých nákladech či za pomoci grantů a crowdfundigu vydávané knihy. Objevují se díla erotická až pornografická a vedle nich autorské komiksy pro děti včetně korporátní klasiky věnované světovým fenoménům, jako jsou nyní tak diskutované a dlouhá léta toužebně vyhlížené Kačeří příběhy…
Rozmanitost je znát i v nakladatelském přístupu a zaměření. Crew sází zpravidla na jistotu, ale sem tam si dovolí sympaticky zariskovat a udělat radost nejen sobě, ale i ostatním. Navíc neustále zkoušejí něco nového a pomáhají komiksu moderní strategií a ve spojení s fanoušky také cennými informacemi o dění na domácí půdě i v zahraničí. BB/art si už po mohutné, ovšem nepříliš promyšlené expanzi podobné výstřelky nedovolí, drží se při zdi a připomíná tak spícího obra. Paseka si kolíkuje území, na které donedávna vstoupil jen málokdo, zejména pak oblast komiksů pro menší i starší děvčata. Meander se věnuje evropskému uměleckému komiksu… A mohli bychom pokračovat dál, ovšem opomenout nelze Comics Centrum, v němž sázejí na americkou zahraniční tvorbu z Dark Horse či Top Cow, tedy z „menších“ nakladatelství, jejichž komiksy by se u nás bez jejich přičinění objevovaly pouze sporadicky. Všechny jejich knihy se vyznačují velkou péčí věnovanou i nejmenšímu detailu a bezkonkurenční vstřícností ke každému fanouškovi. Které jiné nakladatelství umožňuje čtenářům vstoupit do redakce přímo z ulice a pobavit se o vydaných či chystaných projektech?
Snad více než kdo jiný se Comics Centrum věnuje i čistě autorským překladovým dílům. A když si shrnete vše výše řečené, není divu, že právě oni v nedávné době přišli s Myší hlídkou Davida Petersena, komiksem, jenž je nesporně věnován téměř nejmladším komiksovým čtenářům, ale zároveň si ho rádi zakoupí i starší, kteří ve svém mládí podobné knihy marně vyhlíželi. S čistě autorskou prací, jejíž tvůrce vybudoval detailní, živoucí a nesmírně přitažlivý svět, ve kterém si nebojácné myšky budují opevněná sídla, stavějí cesty i námořní lodě, věnují se řemeslům a obraně před predátory, ovšem nouzi nemají ani o vlastní spory a vnitřní boje. Připočtěte k tomu vázanou, krásně ilustrovanou a výpravně vydanou podobu jednotlivých knih, nápaditý překlad Jana Kantůrka a tradičně kvalitní nakladatelskou práci a o úspěch se nemusíte bát.
V prvních dvou knihách (Podzim 1152 a Zima 1152) položil Petersen pevné základy, představil myšky znovu budující svůj svět poničený nedávnou válkou s lasičkami a také legendu o neohrožené Černé sekeře, odvěkém bojovníkovi proti jakémukoli nebezpečí a bezpráví. A právě tato legenda ožívá ve svazku třetím, jenž nemůže nést jiný název než Černá sekera. Vedle pozadí, jež se skrývá za neobyčejnou dlouhověkostí mytického bojovníka, se autor věnuje i obtížnému břemenu, jež na sebe bojovník třímající tak dobře rozeznatelnou zbraň bere, rodinnému odkazu strážců sekery a v neposlední řadě vypráví o legendární výpravě za moře. O bitvě proti nestvůře, která připomene obdobnou legendu o svatém Jiří. O osobní oběti a osudu osamělého bojovníka, jenž stráží své tajemství bez možnosti se komukoli blízkému svěřit.
Jde o příběh, který sice můžete číst samostatně i bez znalosti předchozích svazků, ale stejně jako autor, jenž ho mohl vyprávět až poté, co zformoval svůj svět v předchozích svazcích, byste i vy měli počkat a číst jednotlivé knihy v pořadí, v jakém byly vytvořeny. Forma vyprávění je tentokrát odlišná. Nyní jde o skutečnou legendu s činy tak odvážnými a troufalými, až se vymykají myšímu chápání. Tak jako se Jiří postavil mohutnému drakovi, tak i Černá sekera se v boji neváhá postavit jakémukoli nebezpečí a obětovat svůj život, přestože v konečném důsledku nikdy nezemře. Je to myší obdoba jednoho z tragických příběhů Silmarillionu, pokud bychom se drželi přirovnání Myší hlídky s Tolkienovým Pánem prstenů, které se opakuje na přebalu jednotlivých Petersenových myších knih.
Ne každému bude třetí kniha Myší hlídky zcela po chuti a kvalit temnou atmosférou prodchnuté Zimy přece jen nedosahuje, nicméně vkládá důležitý střípek do mozaiky myšího světa a bezesporu stále královsky baví a přitom bere dech neskutečnou fantazií svého tvůrce. Nejde o spletité epické dílo, jež by uspokojilo každého náročného čtenáře, máte-li ovšem touhu po dobrodružství a dovedete-li ocenit tvůrčí sílu schopnou předložit skrze jednotlivé příběhy nikdy neexistující, avšak přesto tak hmatatelný barvitý svět, přijdete si v Černé sekeře na své a spolu s řadou zahraničních fanoušků se budete následně těšit na to, jak si Petersen v chystaném čtvrtém svazku poradí s válkou proti proradným lasičkám, které se do myší historie zapsaly krvavým písmem.
Myší hlídka 3: Černá sekera
scénář a kresba David Petersen
vázaná, překlad Jan Kantůrek, 216 stran, 699 Kč
Související odkazy:
Legenda Černé sekyry se odhaluje… (ukázka)
O myším putování zimní krajinou (recenze)
O myší zradě a touze po moci… (recenze)
O myších jako o lidech (ukázka)
804 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora