Ocenění

Cesta Doctora Strange má své kouzlo (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 10 Květen 2018 10.10

Doctor Strange je postava, která se v marvelovském univerzu poprvé objevila už v červenci roku 1963 a od té doby je jeho nedílnou součástí. Marvel měl vždy dostatek superhrdinů stojících v první řadě, a tak na Strange bohužel nezbylo nic jiného než se krčit v jejich stínu. A to i přesto, že byl součástí týmů New Avengers či Defenders. Přitom se jedná o jednu z nejpozoruhodnějších postav, která na rozdíl od jiných čerpá své schopnosti z magie a čar. Cestuje nejrůznějšími dimenzemi i astrálním prostorem a bojuje se všemi, kdo nesdílí postoj, že magie má sloužit k vykonávání dobra. V rámci edic UKK a NHM se komiksy s ním objevily i na českém trhu – jeden dokonce napsal cenami ověnčený Brian K. Vaughan – ale do všeobecného povědomí většiny českých komiksových nadšenců se probojoval až celovečerním snímkem Doctor Strange (2016), kde hlavní postavu ztvárnil Benedict Cumberbatch. Jinými slovy půda byla připravená a díky agilnímu nakladatelství Crew mohla na knižní pulty vyplout samostatná série psaná jedním z v současnosti nejuznávanějších a nejvyhledávanějších scenáristů Jasonem Aaronem…

Strange_1_-_Hrbet.indd

První kniha série, nazvaná Cesta podivných, která souhrnně pojímá pět originálních sešitů, dokládá, že Aaron se s ničím mazat nebude a postavu Doctora Strange si přetvoří k obrazu svému. Vlastně můžete zapomenout na většinu z toho, co už snad znáte. Potěšující naopak je, že Aaron se v úvodu příběhu neuchýlil k mnohými scenáristy oblíbenému tahu „a teď vám povím, jak to se zrodem superhrdiny bylo podle mě…“ Ne, zde jsou čtenáři hozeni přímo do víru událostí a musí plavat, podobně jako hlavní hrdina. Novinkou je kupříkladu fakt, že pokud čaroděj používá magii, nikdy to není zadarmo. Stavy, které bývalý chirurg Stephen Strange prožívá po použití svého daru, rozhodně nejsou záviděníhodné. Předloženy jsou i záblesky z minulosti, kdy byl Strange trénován k ovládnutí svých magických dovedností. Aaron s lehkostí sobě vlastní kloubí staré s novým bez sebemenších problémů.

Hlavní příběh v Cestě podivných se zatím jen rozehrává. Na první pohled nepůsobí jako superhrdinský opus, ale evokuje neotřelou městskou fantasy se zlověstným nádechem. Temné síly z jiné dimenze se derou do té naší a zdá se, že jsou ohroženi nejen jedinci, ale především samotná funkčnost magie. Začínají se dít podivnosti, které ani jeden z Nejvyšších čarodějů nedokáže definovat, natož pochopit. Obyčejní smrtelníci nevidí to, co se přímo před nimi odehrává, ale kdyby prozřeli, jen stěží by zachovali příčetnost. Ke všemu se ve Strangeově Sanctu Sanctoru objeví dívka, obyčejná knihovnice, které z hlavy vylézají jakési gigeroidní příšery. A přijde na to, že pokud vstoupíte do špatných dveří, můžete upadnout do neblahého zapomnění. Tam, kde předtím byly pevné body vědomí, je nyní tíživé neznámo, které pomaličku začíná sžírat vše kolem.

Doctor-Strange-preview

Jak šíleně a neuchopitelně to celé zní, tak to i vizuálně vypadá. Aaron je jen jednou stranou mince a tím, kdo jeho podmanivým vizím dává tvář, je kanadský komiksový výtvarník s osobitým stylem kresby Chris Bachalo. Někteří si možná vzpomenou, že jeho neotřelé výtvarno jsme měli možnost vidět v Gaimanově Sandmanovi (Domeček pro panenky) nebo v některých sešitech Ultimate Spider-Man a spol. Oba tvůrci čtenáře nutí bedlivě sledovat každý panel. Zatímco Aaron rozhodně nešetří slovy, Bachalo je apoštolem spletitých vizuálních cest, podstatných detailů i halucinačních obrazů. Kolikrát se toho na jedné stránce děje tolik, že i když jste pohlceni příběhem, musíte zpomalit a poctivě vše prozkoumat, neboť jinak byste mohli minout něco zásadního.

Jsme teprve na začátku příběhu, který Aaron s Bachalem rozehráli, ale tenhle prolog je stejně tak fascinující jako zajímavý a vymyká se zažitým marvelovským standardům. Popravdě, takový komiksový opus bych spíše hledal u nějaké jiné americké vydavatelské stáje. Uvidí se, co bude dál, ale první kniha je výrazným nakopnutím směrem k nejpozoruhodnějším sériím, které u nás v současnosti vychází. Tedy pokud vám nebude vadit, že v rámci All-New, All-Different Marvel je levitační plášť Doctora Strange repasovaný pro 21. století, což asi není nic pro marvelovské konzervativce.

Doctor Strange #01: Cesta podivných

scénář Jason Aaron, kresba Chris Bachalo a Kevin Nowlan

brožovaná, překlad Kateřina Tichá, obálka Chris Bachalo, 136 stran, 329 Kč

crew-logo

645 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.