Ocenění

Ceny Karla Čapka a ČS Fandomu 2016

Autor | Aktuality | Neděle 25 Září 2016 10.00

Na Parconu-Coniáši v Praze byly 24. září 2016 vyhlášeny výsledky Ceny Karla Čapka a my vám přinášíme soupis oceněných i nominovaných prací. Se všemi uvedenými povídkami a první novelou se můžete seznámit ve sborníku Mlok 2016, s dalšími pak příští rok v Kočasu 2017. Kromě vyhlášení Cen Karla Čapka byly na Parconu uděleny i ceny Československého fandomu. Mloka za zásluhy získal Martin Šust za zpřístupňování světové SF českým a slovenským fanouškům, za práci pro Ikarii a XB-1 a za vedení webového portálu XB-1, cenu Ludvík si odnesl Egon Čierny za dlouholeté pořádání pravidelných veřejných schůzí Klubu Julese Vernea, spojených vždy s nějakou zajímavou přednáškou…

cena_karla_capka_ckc

Mikropovídka

1. Radmila Tomsů: Škvarky

– udělena cena Pulec

2. Tom Hadrava: Milá paní Schwarzová

3. Klára Kubíčková: Když cvakne spoušť

Krátká povídka

1. Petr Bělohrad: A jeho plášť byl z ptačích per…

– udělena cena Pulec

2. Martin Drtina: Můj táta vodník

3. Jonáš Jenšovský: Jezero spících andělů

4. Hanuš Seiner: Pod spinodálou

5. Vladimír Němec: Jsem Korin, mág

Povídka

1. Veronika Barborková: Zahrada

– udělena cena Mlok

2. Kamila Minaříková: Nekromantka

3. Kateřina Vágnerová: Doteky hrůzy, doteky štěstí

4. Jitka Ládrová: Zákon smečky

5. Barbora Vrobelová: Hlavní chod

Novela

1. Sirotek Michal: Nachové pustiny

– udělena cena Pulec

2. Sněgoňová Kristýna: Vracím ztracené děti

mlok-kocas-2016

CENA MLOK

Martin Šust

CENA LUDVÍK

Egon Čierny

A trocha statistiky na závěr. Počet přijatých příspěvků: 29 mikropovídek od 27 autorů, 38 krátkých povídek od 35 autorů, 40 povídek od 38 autorů a jedné autorské dvojice a 18 novel od 17 autorů.a jedné dvojice. Celkem to je 125 prací od 95 autorů plus 2 autorské dvojice, z toho 44 žen a 54 mužů. 14 autorů přispělo do dvou kategorií, 3 do tří kategorií a 1 do všech čtyř. 2 autoři poslali 4 příspěvky, 4 poslali 3 příspěvky a 14 autorů 2 příspěvky. Soutěž hodnotilo celkem 49 porotců, z toho 20 hodnotilo jednu kategorii, 5 dvě kategorie, 10 tři kategorie a 14 všechny čtyři kategorie. Mikropovídky četlo 34 porotců, krátké povídky 29 porotců, povídky 30 porotců a novely 23 porotců.

2 643 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 85 »

 1. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 10.26

  Proč někdo dostal Pulce a někdo Mloka? Jaký je v tom rozdíl?

 2. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 10.28

  Taky nechápu, proč všichni porotci nečetli všechno. To je spíš cena Chaosu, než cena K. Čapka :)

 3. Comment by Martin Sust — 25.9.2016 @ 10.28

  Mlok je celkový vítěz, udílí se jen jednou v rámci všech kategorií. Ostatní dostanou Pulce.

 4. Comment by Martin Sust — 25.9.2016 @ 10.30

  Účel je shromáždit co nejvíce porotců v rámci každé kategorie. Ne všichni mají čas a chuť číst všechno. Nevidím v tom vůbec žádný chaos, jednoduše v každé kategorii hodnotí značný počet porotců a každá kategorie se vyhodnocuje zvlášť.

 5. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 10.58

  Já v tom tedy vidím celkem pěkný chaos. Pokud ti porotci nemají čas a chuť, je třeba je vyměnit za ty, co čas a chuť mají. Každou povídku by měl hodnotit stejný počet těch samých porotců, jinak to nemá smysl.

 6. Comment by Martin Sust — 25.9.2016 @ 11.08

  Každou povídku hodnotí v podstatě mírně odlišná porota, v níž jen část porotců zároveň hodnotí i další či všechny kategorie. Opravdu je na to cokoli chaotické? A pokud ano, tak konkrétně co? Skutečně je naprosto nutné, aby u každé kategorie byla stejná porota? Berte to jako řečnické dotazy, na který si každý může odpovědět sám dle svého názoru.

  Jen absolutní naiva může předpokládat, že v dnešní době shromáždí několik desítek kvalitních porotců, kteří mají čas zhodnotit více něž sto povídek, novel a románů. Při pokusu o něco takového byste jednoduše skončil s méně než dvaceti porotci. Cena Karla Čapka se ubírá odlišným směrem, na což mají její pořadatelé plné právo. To je asi tak všechno, co k tomu mohu říct, abych se neopakoval.

 7. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 11.50

  Právo na to mají. A já mám zase právo myslet si, že je to poněkud zmatené a chaotické. A co konkrétně? Pokud je u každé kategorie jiná porota, tak to prostě není jedna Cena, ale několik různých Cen od různých porot! To je přece jasné i absolutnímu naivovi :) Nejlepší by bylo, kdyby byla jedna „kategorie“ (jestli je povídka krátká nebo dlouhá je přece úplně jedno)a jedna porota. Ale to by bylo moc jednoduché, to nejde :)

 8. Comment by Jana Dvořáčková — 25.9.2016 @ 12.22

  p.urban: Kolikrát jste hodnotil CKČ?
  Někdy se mezi porotci najdou i autoři, kteří do nějaké kategorie přispěli. Tu ale už hodnotit logicky nemohou. Ale mají čas a chuť pomoci s těmi ostatními. Tak to prostě je.
  Jaký smysl by mělo hodnotit vše najednou? Pro každou kategorii se nabízí jiný způsob zpracování nápadu, asi proto existují a hodnotí se zvlášť.
  Porotci to dělají zadara a toho času je potřeba někdy opravdu dost. Mají si brát dovolené, aby udělali radost známým, kterým slíbili pomoc? Nebo že by třeba rovnou odešli z práce, protože je texty ze soutěže bohatě a ve všech ohledech dokonale nasytí.
  Dle vlastních prastarých hrůz, které jsem tam kdysi poslala, vím, že velká část příspěvků stojí za prd, ale přesto si s nimi dá někdo práci a třeba je i dočte.
  Hodnotila jsem párkrát, nikdy ne všechno.

 9. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 14.49

  Jana Dvořáčková: Ani jednou. A s „hrůzou“ slyším, že mezi porotci jsou i autoři :) To je teprv chaos. Taková malá porota o pěti lidech by byla nejlepší. To co tady píšeš o „zadara“ atd. nemá smysl rozebírat, pokud někdo nemá čas, nemá to dělat a pokud někdo pořádá soutěž, měl by podle mě porotcům samozřejmě zaplatit. Ale jinak má M. Šust pravdu, pořadatelé mají právo si to pytlíkovat, jak chtějí :)

 10. Comment by Jiří Sivok — 25.9.2016 @ 16.11

  Velká gratulace Martine! Škoda, že jsem to nevěděl dopředu. :-D To bych tam o tu půlhodinu déle vydržel. I když jsem se domů dostal až na desátou :-D

 11. Comment by Jana Dvořáčková — 25.9.2016 @ 17.46

  p.urban: Skutečný chaos je v tom, že se většina autorů neživí psaním, ty brďo. Mají úplně jiná zaměstnání a přitom zbyde čas i na psaní. A na čtení. Autoři totiž většinou i čtou. Je to divné, já vím :) . Vůbec to nechápu, prostě se zajímají i o písmenka někoho jiného…
  Dřív se pro šanon s povídkami jezdilo do Krakatitu, třeba. A po přečtení se to tam zase muselo odvézt. To byl teprve mazec :) . Teďka to přijde mailem, stačí požádat. Někdy je to temné a plné hrůz, ale vesměs jsme národ s příjemnou představivostí.

  U výpisu výherců mě zaujalo, kolik pro mě neznámých jmen tam je :) .

 12. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 18.24

  Jana Dvořáčková: Moc ti nerozumím. Jaké zase „živení“, jaký šanon? Do poroty takové soutěže by měli být vybíráni lidé, kteří se vyznají v literatuře, ale zároveň sami nejsou autoři, nebo alespoň autoři, kteří do té soutěže něco poslali. Pokud mají čas, tak to přečtou, pokud ho nemají, osloví se někdo jiný.

 13. Comment by Jana Dvořáčková — 25.9.2016 @ 18.49

  p.urban: Ta soutěž prostě prošla vývojem od sdílení textů ve fyzické podobě na papíře, až ke složce v podobě elektronické. A i ta cesta do Prahy (pro ty papíry) zabrala čas, který si porotci museli/chtěli udělat.
  Proč by měli hodnotiti jen profíci? Literární soutěže tu vznikají a léta letoucí fungují z popudu v podstatě amatérů (všem, kteří se cítíte být profíky v oboru, se omlouvám), ale i vy jste někdy v dávné minulosti začínali. A co já vím, třeba jste byli zrovna u zrodu nějaké té soutěže. Máme na to očividně jiný názor, takže pokud chceš vyjádření profíků, písni organizátorům. Já prostě věřím tomu, že udělat si čas na hodnocení literární soutěže nic nestojí, pokud člověk chce. A pokud chce za to i zaplatit, měl by prokázat kvality k tomu vhodné (být tím profíkem). Jenomže to amatéry nevylučuje. Čéče, to je náročný, tohleto :) .

 14. Comment by hseiner — 25.9.2016 @ 19.35

  Gratulace Martinovi.

  A k tomu ostatnímu: pro začínající autory může být na CKČ nejvíc atraktivní právě to, že se jejich text dostane do ruky třeba i dvaceti lidem z prostředí kolem žánru (recenzenti, překladatelé, autoři, organizátoři akcí, atd.), a od nich na něj posléze dostanou zpětnou vazbu v podobě tabulky počtu prvních až šestých míst. A pokud se autorovi povídka povede, vstoupí navíc pozitivně do povědomí lidí kolem žánru, přičemž pokud by tu samou povídku vydal časopisecky, mohl by ji ten samý okruh lidí klidně minout, nebo se k ní přinejmenším nijak nevyjádřit. Pro někoho toto je zajímavý aspekt (třeba pro mě bylo), pro někoho je to čirý nesmysl, záleží na naturelu.

 15. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 19.40

  Jana Dvořáčková: Že je spousta soutěží pořádaných „amatéry“ vím, ale myslel jsem, že CKČ je přeci jen něco onačejšího.

 16. Comment by Jana Dvořáčková — 25.9.2016 @ 20.03

  p.urban: Vždyť je. Doteď jsme tu řešili „kdo může hodnoti,“ ne „kdo pořádá.“ Bacha na to.
  Záludná otázka: máš strach, že pokud pošleš do CKČ povídku, dostane se do pracek zlé nechápající grupě, která hlavně vůbec ten text nepochopí? Tak to je – vzhledem právě k počtu porotců – asi jediná věc, které se autor nemusí bát.
  Můj názor, jo. Třeba je mezi porotci zákeřná skupina časových agentů ovlivňujících současnou literární scénu, netuším.
  Končím, při posledním příspěvku mi tu málem chytl parafin, (protože dělám něco zadara pro jednu neziskovku). Mám na to prostě čas. Tak dobrou, lidi.

 17. Comment by p.urban — 25.9.2016 @ 20.24

  Jana Dvořáčková: Bacha na co? Pokud něco „profík“ dělá amatérsky, tak je to prostě „amatér“. Odpověď na „záludnou otázku“: Do soutěží nic neposílám, takže mě nějaká „grupa“ nezajímá. Dřív jsem ( před lety?)pár povídek poslal, ale myslím, že do CKČ nikdy, ta odezva je strašně pomalá, trvá to rok, po roce už si nic nepamatuju, co, kam, kdy… A k tomu poslednímu, tak ty tvé „neziskovky“, to jsou organizace, které mají velký podíl na tom, v jak kritické situaci se naše civilizace nachází. Vysávají státní peníze a šíří chaos :)

 18. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 13.32

  Zdravím. p.urban upřímně řečeno, co je na tom divného, že prostě někdo vyhlašuje soutěž, dá ji pravidla a řád a podle toho se už tato soutěž pořádá víc než 30 let. Kdyby si svaz rybářů udělal soutěž, tak by vám to také vadilo? Nebo máte pocit, že nad vším má sedět nějaká stranická komise, která rozhodne, kdo je způsobilý, dělat porotce, vyhlašovat soutěže…

  Současně nevidím na tom nic nenormálního, že porotci hodnotí jen jednu kategorii (hodnotí všechny příspěvky stejný počet porotců, stejné povídky). Ony se totiž nemíchají jednotlivé kategorie do sebe. A Mlok? Jednotliví porotci mohou navrhnout nějakou práci na Mloka a holt pak přijde druhé kolo, kde opět stejný počet porotců – hodnotitelů se rozhodne zda ano či ne.

  Jinak vás upozorňuji, že taková třeba Olympiáda je amatérská nebo možná skrytě poloamatérská nebo určitě její části jsou amatérské.

  Jinak můžete mě seznámit s nějakou PROFI literární soutěží v ČR? Cena Karla Čapka má někde snad napsáno, že je poloamatérská soutěž, takže přístupná všem. A tomu odpovídá i porota.

  Pro mne jako soutěžícího (a letos jsem si zkusil jen tak bokem i porotcování jedné kategorie dává totiž jedno srovnání. Mezi porotci jsou ryzí amatéři-nadšenci i odborníci nebo i budoucí odborníci. Takže mi to dá poměrně velký vzorek „porotců“ hodnotitelů.

  Já sice chápu, že „profíkem“ a „odborníkem“ se dle vašeho názoru člověk narodí a už v mateřské školce exceluje, ale mám jiný názor.

 19. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 13.55

  LaurentCellier: Taky zdravím. Divného na tom není nic. Divná jsou podle mě ta pravidla a ten řád. Prostě mi připadá nevhodné, když někdo v soutěži působí zároveň jako soutěžící a zároveň jako porotce. Co se vaší poslední věty týče, to je blábol, něco takového jsem nikde nenapsal.

 20. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 14.15

  Práce jsou striktně anonymní. Jen jejich zveřejnění kdekoliv na netu nebo jiných médiích vede k vyřazení i zpětně. Na anonymitě se trvá. Pravda, někoho pozná člověk podle stylu témat. Ale ubezpečuji, ež to vůbec není tak jednoduché, jak se zdá. Já to třeba nepoznám ani u lidí, kterým jsem dříve dělal betačtenáře. Pokud vím, tak příspěvky admin Jiřina Vorlová i prohledávala, zda skutečně jsou anonymní a nejsou někde na netu. Pokud někdo je porotce nesmí dělat porotce, kde sám má nějakou soutěžní práci – a to se dodržuje. Porotců je poměrně dost a z celé republiky (i ze Slovenska) a každý rok se obměňují, podle toho, kdo má a kdo nemá náladu hodnotit, případně kde poslal nebo neposlal povídku popř. novelu.

 21. Comment by Jana Dvořáčková — 26.9.2016 @ 16.17

  p.urban: Dobře, vadí ti, že část poroty působí i jako autoři. A CO S TÍM JAKO UDĚLÁŠ :) ??? Odkaz na profi soutěž bych uvítala též.

  Ohledně těch neziskovek, v mém případě jedné, jsem tím chtěla jenom říct, že jsem si udělala ráda čas na něco, co má smysl a co mě baví. Pokud vím ze zasedání naší rady, dostat na něco dotace, je vopruz a pokud chceme vyvézt (většinou seniory) někam na výlet, nebo pro ně něco uspořádat, dělá se to tak nějak svépomocí a mně to neva. O tom, kdo vysává státní kasu, by se dala napsat povídka do CKČ. Budou to asi nějací ti… upíři. Ale možná bych upíry urazila. Ono to sem fakt nepatří, ale když si vezmeš, že si papaláši přidali tisíce a důchody se zvednou v průměru jenom o tři stovky, je to smutné.

 22. Comment by yerry — 26.9.2016 @ 18.10

  Myslím, že p.urban má v niečom pravdu. Ak je nejaká súťaž, mala by byť transparentná, mala by mať nejaké pravidlá a dodržiavať určitý kódex. Inak je to všetko len o vzájomných sympatiách a o hraní sa na svojom piesočku. Stáva sa, že „klan“ nepustí medzi seba nový – cudzí element a v konečnom dôsledku rozhoduje hlas „najmocnejších zo svorky“. Nenarážam pritom na túto cenu ale všeobecne na súťaže ako také, preto som to už dávnejšie zabalil a viac to neriešim.

 23. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 18.24

  Jana Dvořáčková: A co bych s tím dělal? Jak jsem psal, neúčastním se CKČ. Ale připadá mi divné, že to nepřipadá divné těm, co se jí účastní :) A s nějakým „profi“ a „neprofi“ na mě nechoď, to je tvůj výmysl :) Když někdo něco dělá, má to dělat pořádně, jestli se tím živí nebo ne je úplně jedno.

 24. Comment by Jana Dvořáčková — 26.9.2016 @ 20.14

  p.urban: Nemáš tušení, co mně teď připadá divné :) .
  Starat se dva dny o něco, co tě vlastně vůbec nezajímá…
  Ale bojuj, odpovědi přijdou, to dáš :) .

 25. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 21.43

  Jana Dvořáčková: Zajímá, ale to neznamená, že s tím mám potřebu něco „dělat“. Jediní, kdo s tím můžou něco udělat, jsou pořadatelé CKČ, ale ti si evidentně myslí, že to dělají dobře. Já si zase myslím, že by to šlo lépe a jednodušeji. Jediné, co jsem nepochopil, je , co si myslíš ty, protože tvé příspěvky do diskuze jsou poněkud zmatené až chaotické :)

 26. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 21.47

  yerry jako upřímně řečeno, víš něco o té soutěži? Mě to tak přijde, že tu někdo a nejen p.urban kritizuje něco, o čem vůbec nic neví a kritizuje jen aby kritizoval. Každý rok je zhruba třetina naprostých nováčků v CKČ kteří se nominují do Mloku, jen letos osobně znám dva, kteří se té soutěže nikdy neúčastnili a účastní se poprvé, další pak jsou v Kočasu. Nebo to mám brát tak, že pokud jednou se umístíš v soutěži nemáš soutěžit? A jen proto, že to strašně zajímá někoho, kdo vlastně o takovou soutěž nestojí? Jistě jsou autoři. kteří se účastní více, jsou autoři, kteří méně. Mášě pocit, že to jsou jiná jména jako v Daidalosu? http://paf.fandom.cz/vysledky.php?actRok=2016&sort=S&tm=H. CKČ má svoje pravidla a je postavená jak je. A kdybys šel ještě dál do historie, divil by ses, kdo všechno v CKČ soutěžil. Žádné jsou tu ti, kteří se spolu baví, tu není. Pošli příspěvek a bude dobrý, určitě bude oceněn. Ale to neznamená, pokud se líbí tobě, musí se líbit všem.

  Tady jsou propozice: http://www.fandom.cz/index.php/ck

 27. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 21.50

  http://www.fandom.cz/index.php/ck upřímně řečeno, nevím, proč by s tím pořadatelé něco dělali )a to je český fandom), když jim takto postavená soutěž vyhovuje. A soutěž, která vybírá 100 Kč za každý příspěvek do ní, jako dělá CKČ asi dosvědčuje, že autory holt to zajímá. Jiné soutěže, kdyby toto zavedli, by zkrachovaly na nezájem. Až na výjimky.

 28. Comment by yerry — 26.9.2016 @ 22.04

  LaurentCellier, poukazujem len na (ne)-opodstatnenosť výhrad p.urbana. Jeho argumenty sa mi zdajú byť úplne v poriadku a fér, už podľa reakcií na jeho príspevky. Ohľadom kritiky CKČ si ma asi zle pochopil, viď môj príspevok na ktorý si reagoval. Za seba: všeobecne sa staviam k podobným súťažiam dosť skepticky – ťahá sa to už od boľševika. Napokon ale nech si každý robí súťaž podľa svojej chuti. CKČ ale stále zostáva dobrou značkou. Možno by bolo dobré napísať niečo zo zákulisia tejto a nielen tejto súťaže, možno by sa tým predišlo rôznym nedorozumeniam.

 29. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 22.18

  LaurentCellier: Tady přece nejde o to, kdo soutěží nebo nesoutěží. Tady jde o to, kdo to porotcuje. Na mě to prostě působí, že porotcoval každý, kdo šel zrovna kolem :)

 30. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.18

  upřímně řečeno, já se k k CKČ dostal až v roce 2009 o její existenci předtím jsme nevěděl. Vím třeba, že Michal Bronec (Straky na Vrbě) byl nějakou dobu její admin… nyní soutěž Žoldáci fantasie. Pokud je mi známo nak za cocialismu zrovna mco na růžích neměla CKČ ani fandom ustláno. Ale to znám z vyprávění. Je to prostě zavedená soutěž, která spolu s Žoldnéři fantasie a Daidalosem je nejvíce preferovaná, pak jsou ještě další jako Vidoucí atd, ale většinou se jedná o soutěže, které se dlouho nepořádají – vznikají a zanikají (ono je to totiž hodně práce a nic z toho). Takové to kritizování – já sice bych nesoutěžil, ale budu určovat co a jak někdo jiný má dělat mi přijde spíše jako ať chcípne sousedovic koza. Do soutěží každý jde dobrovolně (nikdo ho tam nenutí) a „plivat“ na něco, jen proto, že mi to nejde pod vousy není košér a navíc když o tom nemám ani ánunk. Ze zákulisí ti nic neřeknu, jelikož do této party v tomto smyslu nepatřím, ale:
  A) Má pravidelně kolem 100-130 příspěvků
  B) autoři jsou ochotni za účast v ní platit 100 Kč za příspěvek – asi 2-3 roky, kde peníze jdou na nákup cen, ale někde bys na fandomu našel o vyúčtování
  C) Pravidelně vyhrávají nejen staří, ale i noví, někdy více někde méně, pravdou je, kdo umí psát, tak se pak v následujících letech občas objeví znovu (ale tytéž jména často se objevují i v jiných soutěžích). Holt je to o kvalitě nápadu a kvalitě napsání. Ono i ti staří někdy museli mezi námi začít
  D) soutěž je striktně anonymní, rozhoduje kvalita příspěvků a porotci – co se jim líbí, což někdy holt autoři nevydýchají, že porotci vyberou něco jiného – někdo holt rád vdolky a jiný holky, podle toho, jací se tam porotci sejdou, rozhodně, co vím, je dost velká jejich obměna během tří let.
  E) Nikdo není, co vím, za to honorovaný, vítězné práce nejsou honorované, ale mohou vyjít v jednom výtisku zdarma v Mloku popřípadě Kočasu – tj. není to honorovaná činnost.
  F) Nikdo nikoho nenutí Mloka číst, či se účastnit soutěže, soutěží se na vlastní enbezpečí
  G) Holt občas někteří neunesou, že jejcih geniální dílo ostatní za geniální nepovažuji

  To je vše zhruba, co o tom vím. Kromě toho, že na CKČ začínala řada více méně známých či neznámých českých a slovenských dnešních autorů

 31. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.21

  p.Urban jinými slovy, když nemůžeš do toho kecat ty, tak je to špatně? Pokud vím někteří porotci jsou renomovaní, jiní jsou bývalými či současnými účastníky CKČ, kteří však striktně nesmí hodnotit kategorii, kde mají cokoliv svého. Jako jestli myslíš, že tu rostou někde mar´tani nebo tak nějak a z těch se rekrutují porotci, tak je to sci-fi.

  Jako každá soutěž někde své porotce bere, jiné soutěže prostě mají porotce ze stejného ranku na stejné vlně, tak hodnotí jak podle kopíráku. To v CKČ pro různorodost není.

 32. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.27

  by yerr hm , tak jsme posílal dlouhý příspěvek a neprošel a je v háji.. tak stručně

  A) admini CKČ třeba mimo jiné byl Michal Bronec ze Strak na Vrbě…
  B) je to anonymní soutěž
  C) za příspěvek se platí 100 Kč – za každý (na ocenění vítězů, co vím – je to 2-3 roky)
  E) pokud někdo vyhraje, tak jediné na co může mít nárok, je že mu zdarma zveřejní povídku ve sbírce Mlok
  F) každý rok má 110-130 příspěvků a účastníků
  G) Řada účastníků jsou dnes více méně známí autoři fantasy a scifi na česko-slovenské scéně
  H) Na rozdíl od jincýh soutěží tu neznám porotu, že by byla naladěna na stejné vlně (stejné zájmy, pohledy), takže jejcih hodnocení jsou jak přes kopíeák, je tu poměrně pestré spektrum porotců
  To ej zkráceno, co jsme posílal předtím

 33. Comment by Ronkar — 26.9.2016 @ 22.31

  Grataluce všem finalistům! :)

 34. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.34

  Jo, určitě si to zaslouží, konkurence je tam tvrdá

 35. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 22.45

  LaurentCellier: Proč bych do toho já kecal? Myslím, že nemám dost zkušeností, abych byl v nějaké porotě. Ale vidím, že jiným sebevědomí nechybí. J. Dvořáčková hodnotila „párkrát“, ty letos „jen tak bokem“ :)

 36. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.47

  Já taky si nehraji na porotce, já byl 8 let na druhé straně

 37. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 22.55

  LaurentCellier: Ty mě mateš :) Tak porotcovals „jen tak bokem“, nebo ne?

 38. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 22.58

  prostě 8 let soutěžím a letos jsem si řekl, a po domluvě byl mi udělen souhlas adminkou, že mohu, že si to vyzkouším i z druhé strany. I když zrovna letos jsem se svými příspěvky nedopadl nejlépe… v novelách jsem byl 7, v krátkých 19 a povídkách totální propadák,ale ani to není v CKČ nic divného. V letošním Kočasu mám povídku, která vloni skončila v krátkých 8.

 39. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 23.07

  LaurentCellier: Tvůj příběh je naprosto neuvěřitelný!

 40. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 23.07

  Co ej na tom neuvěřitelného?

 41. Comment by p.urban — 26.9.2016 @ 23.32

  LaurentCellier: Všechno! Je to příběh nezlomné lidské vůle, která, překonajíc všechny překážky a protivenství, došla zaslouženého vítězství!

 42. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 23.33

  Proč myslíš? Jsme 3x v Kočasu, 1 v Mloku, mám dvě vydané knihy

 43. Comment by LaurentCellier — 26.9.2016 @ 23.34

  Proč myslíš? Jsem v Mloku, ale dřívějším, mám dvě vydané knihy – normální a e-knihu, 3x jsem byl v Kočasu

 44. Comment by p.urban — 27.9.2016 @ 0.35

  Každá soutěž má takovou porotu, jakou si zaslouží :)

 45. Comment by Jana Dvořáčková — 28.9.2016 @ 16.23

  p.urban: K příspěvku
  25: Co konkrétně tě zajímá? CKČ mi nepřipadá divná. Tohle?
  34: K tomu, abys hodnotil literární soutěž, nepotřebuješ sebevědomí, jenom čas a chuť. Zase to tolik nehroť.

 46. Comment by p.urban — 28.9.2016 @ 21.30

  Jana Dvořáčková: Takhle nějak má vypadat porota. I když těch kategorií je taky zbytečně moc. http://www.casopisxb1.cz/aktuality/ceny-muriel-udeleny/

 47. Comment by standa.e — 29.9.2016 @ 0.01

  to Jana: Jojo, vždycky jsem si přál udělat třeba bakaláře prací na téma etnických stereotypů v Tintinovi. To by bylo, abych tam něco tfujtablového neobjevil… Říkám si, zda by mi třeba na správné škole se správným jménem prošla taková „Srovnávací analýza měsíčňanské společnosti v díle P. Urbana a V. Nosova a její odraz v současné prokremelské propagandě“. A pak bych o tom mohl třeba učit na vysoké škole. Kolega Měšťan i kolega Nosov prominou ;-) (No a takhle se dneska mnohdy vyrábějí ty vědecké autority…). Třeba by mě to pak dostalo do ÚSTRu…

  Ale ber to spíš jen jako přátelské šťouchnutí.

 48. Comment by p.urban — 29.9.2016 @ 0.23

  standa.e: Prošla, ale musíš mě v té práci označit za xenofoba a rasistu :)

 49. Comment by standa.e — 29.9.2016 @ 9.18

  Tak to se rozumí samo sebou ;-)

 50. Comment by Jana Dvořáčková — 29.9.2016 @ 16.33

  stando, promiň, nerozumím jazyku Tvého kmene :) .

 51. Comment by standa.e — 29.9.2016 @ 18.05

  To byla jen poznámka k členovi poroty, na kterou jsi odkazovala… ;-)

 52. Comment by p.urban — 29.9.2016 @ 20.47

  standa.e: A co ty o tom soudíš? Měli by být v porotě lidé, kteří zároveň soutěží?

 53. Comment by LaurentCellier — 29.9.2016 @ 20.59

  Jen musíš dát dovětek, že v té kategorii, co hodnotí nesoutěží a soutěž je anonymní.

 54. Comment by p.urban — 29.9.2016 @ 21.07

  LaurentCellier: To standa.e určitě ví :)

 55. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 1.30

  p.urban: Můj osobní názor je tento: Naprosto si neumím představit, že bych šel porotcovat soutěž, které se (byť anonymně a v jiné kategorii) účastním. Podle mě ji to jednoduše devalvuje na úroveň workshopu typu „autoři sobě“ (nic proti workshopům). A přiznám se, že už vůbec bych neměl to sebevědomí ŘÍCT SI o porotcování soutěže, kde mohu dostat do rukou třeba Janu Rečkovou nebo Hanuše, a to i kdybych se soutěže neúčastnil. Jedna věc je pokecat s autory o jejich díle – druhá věc je žadonit o právo soudit.

  I když – umím si třeba představit variantu, že by redakce XB-1 oslovila a zapojila programově do porotcování někdejší vítěze (započítávám i Ikara). Pak bych na to možná někdy přistoupil, ale jenom za podmínky, že by potenciální soutěžící věděli dopředu, že kromě obligátní redakce budou tento ročník porotcovat tito dva vítězové, druhý rok jiní dva, třetí rok další… A že by se tito porotci z řad někdejších vítězů na příště již nemohli nikdy zúčastnit klání. Myslím, že by to mohlo být zajímavé (i z toho hlediska, kdo by přijal).

  Jsou prostě věci, kde má být, podle mě, striktní hranice. (Vlastně ze stejných důvodů jsem se před lety přestal pokoušet i o recenze a zásadně nehodnotím na Legii ;-))

  K CKČ mám postoj spíš smíšený. Až příliš dobře vnímám, že už dávno není tím, čím bývala kdysi v pravěku – ale stále se tak tváří. Respektuji její hodnotu jako pískoviště pro otrkávání se nových jmen, ale „Tím nejlepším z domácí tvorby žánru v daném roce“ už prostě není a ani být nemůže. Čest jednotlivým kouskům, které vyčnívají. Mám raději soutěže s menší, názorově i stylově vyprofilovanou porotou, protože tam je menší šance tendence zglajchšaltovat tvorbu do průměru, jenž vítězí tím, že nejméně uráží či provokuje (jasně, úplně blbé to také být nemůže). Od toho mají být, dle mého, žebříčky popularity a ne literární soutěže.
  Prostě si myslím, že by CKČ měla být poctivější v tom, jak se sebeprezentuje. Ale jinak mi nevadí. Ať si dělá co chce. Přesně jak jsi říkal sám o zasloužené porotě.

 56. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 8.26

  p.urban: Spíš mě takhle s odstupem zaujala statistika ročníku, protože co do počtu zaslaných textů je to polovina toho, čím se prokousávala naposledy porota Daidala (tedy hlavně Jarda Jiran, ostatní měli předvýběr). Zvláštní je také situace, kdy jednu kategorii hodnotí víc porotců, než kolik do ní bylo zasláno povídek a v kategoriích ostatních je to téměř jeden na jednoho… Zaujalo mě to hlavně v kontextu debaty o obtížnosti získat kvalifikovaného porotce, neb nikdo nemá čas a mnohý ani chuť dělat tak obtížnou práci ve svém volném čase a zdarma.

 57. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 11.45

  standa.e: Lépe bych to nenapsal :)

 58. Comment by Jana Dvořáčková — 30.9.2016 @ 16.43

  stando, ono to, co píšeš, dává smysl. Za takových podmínek by mohla klidně vzniknout další soutěž, kterou by autoři jistě uvítali. Do té doby, si myslím, bude fungovat CKČ, jíž organizátoři dost obětovali, takže mají právo stanovit si pravidla, za nichž se bude vyhlašovat a hodnotit.

  Je fakt, že já třeba moc lidí z fandomu osobně neznám. Nestalo se mi, že bych při hodnocení věděla, že zrovna do „té mé“ kategorie poslal konkrétní příspěvek konkrétní člověk. Nepídila jsem se po tom a vlastně nikdy jsem autora nepoznala.
  Mnohotvárnost poroty velkých soutěží má smysl právě z tohoto důvodu – nezaujatost. Hodnotíš sice jako by ses účasnil ws, ale jak jsi psal, to není na škodu.

  Nemusí se to líbit. „To nejlepší ze sf a f“ na obálkách je trochu zavádějící, ale nejspíš právě tohle oslovuje nové autory. Kvůli oné šanci, o níž jsi psal.
  A já nevím, o co jiného tu jde?

 59. Comment by LaurentCellier — 30.9.2016 @ 16.59

  Stando, tak upřímně řečeno, pokud Jana Rečková něco pošle do CKČ, tak zná dopředu podmínky a pokud vím, vesměs se jich účastní pravidelně. Za další občas mi to tu přijde, že se z určitých kruhů horuje po odborné porotě,tedy po někom, kdo by určoval – nějakou skupinou vyvolených – ale to už tu kdysi určitou formou bylo. Upřímně řečeno, řada autorů se prolíná několika soutěžemi jako je CKČ, Daidalos, Žoldnéři fantasie atd… někteří jsou více v úspěšní v té, jiní v té jiní se účastní „jen“ těch svých jiní… ale nechme toho, je to asi zbytečné

 60. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 17.38

  LaurentCellier: No, u té Jany Rečkové je to tak, že JÁ bych neměl onu „odvahu“ (připadal bych si jako drzej nevychovanej spratek) dělat ze sebe soudce její tvorby. Ale jak to mají jiní, je mi celkem šumák. Všimni si, že jsem se na toto téma neozval, dokud jsem nebyl přímo vyzván. Každopádně žádnou křižáckou válku proti CKČ nevedu, ani se necítím jejím systémem nijak uražen, byť se na můj vkus až příliš často dostávají do popředí povídky na druhá až čtvrtá místa na úkor těch, které třeba posbíraly i více míst prvních (viz letošní kategorie krátké povídky). Asi by to chtělo někoho, kdo rozumí matematice a statistice, aby to lépe okomentoval.
  Pro mě to znamená, že právě ten systém v kombinaci s příliš velkým záběrem porotců může přinést paradoxně úspěch průměrnějšímu textu, nikoliv eliminaci nějakého „převažujícího vkusu“.

  Jinak přede mne stavíš z mého hlediska pseudoproblém – já nehoruju po ničem. Pokud jsem se zúčastnil Ikara/Daidala, bylo to spíš proto, že je to nejjednodušší způsob, jak být publikovaný, či mě zajímalo, jak budou porotci reagovat na určitý druh textu. Upřímně si totiž myslím, že žádná soutěž ani anketa nestojí za to, aby se nějak mohutně prožívala, protože kdo je dneska Mistr, po tom za pár let nemusí štěknout pes. A naopak. Smysl má prostě jen psát a dokázat si získat třeba jen jednoho dalšího čtenáře, kterého vaše psaní osloví. To ostatní jsou jen takové opičky.

 61. Comment by Jana Dvořáčková — 30.9.2016 @ 19.07

  stando, ohledně tvorby Jany Rečkové, když na to furt upozorňuješ, mě zaráží jedna věc: zajímavé totiž je, že ji ta zlá porota nevychovaných spratků často odsuzovala k publikaci :) .
  Nikdo nikoho nesoudí, nikdo se nedoprošuje, o hodnocení se neškemrá. Srovnej se s tím.

 62. Comment by LaurentCellier — 30.9.2016 @ 19.17

  Tak já upřímně řečeno nenapadám tebe, jen vidím, že nemá smysl o tomto diskutovat, jelikož nejde o názor, ale spíše mně to připadá, jako poplácávání stejně přesvědčených, jako většina diskuzí na chatech, jak se to léty zvrhlo. Nemyslím osobně, že někdo z porotců (předem já patřím ke druhé straně) jde do poroty proto, aby měl sen někoho hodnotit – konkrétního.Spíše si chce přečíst zajímavé povídky, případně jako u mne se podívat, jak píší ostatní. A se svým hodnocením jsem se v podstatě trefil (mikropovídky) jako ostatní. I když konkrétně dát povídku na 1 místo ji dost mohla ovlivnit, ale myslím, že v tomto případě, kde jsem to udělal, by to bylo jedno. Shodlo se nás víc. Posledních 5 let, kdekoliv si kliknu, tak slyším o CKČ rok co rok to samé. Psal jsem, že vesměs na těch prvních místech jsou to stejní lidé ale obecně ve všech známějších soutěžích (CKČ – DAIDALOS – Žoldnéři fantasie – Vidoucí a asi nějaké další, ale o těch nemám žádné povědomí) a i dle PAF jako zdroje informací, mi o nich jsem si obrázek neudělal.Při pyramidovém hodnocení, kde za 1 místo dostane povídka 60 bodů… za druhé 30 bodů a za třetí 15, skutečně výrazně to první místo ovlivňuje pořadí a obávám se, že při větším rozpětí za 1 místo by úplně eliminovalo se další hodnocení. Jinak ještě Jana Rečková, pokud něco pošle se pravidelně umisťuje na prvních místech (osobně některé její věci nejsou můj šálek čaje, ale je dobrá, tak proč ne). Jinak jsem se podíval, moje hodnocení vlastně posunulo jednu povídku do Mloka díky prvnímu místu, které jsem jí dal. Ale i beze mne, by mělo stejný počet prvních míst a rozhodovaly další místa, ale nebyla by v Mloku. Některé poroty jsou natolik stejné, že hodnotí de fakto jako přes kopírák )teď nemám na mysli CKČ), jiné zas mají tendence průměrovat. To je nevýhoda každého hodnocení. Mně by se více líbil tandem ala HUGO a NEBULA, ale to není v českých podmínkách možné. Mě osobně jen rozčiluje každoroční evengreen, kdy je snad povinné si kopnout do něčeho u CKČ (porotců, autorů…). A napsal si to, co je podstatné – pokud jsem porotce – přečíst si zajímavé povídky, novely a srovnávat je, pokud jsem soutěžící, zjistit jak jsme na tom a upřímně řečeno, bez soutěží by řada lidí nepsala nebo nezačala psát a holt někteří z nich se skutečně pak naučí kvalitně psát. A skutečně, kde je, nechci říct přímo úroveň, ale velká konkurence více či méně kvalitních prací, tak tam se jedině člověk může naučit psát. Výhra je dobrá pro ego a pro povzbuzení, ale skutečně něco naučí ta druhá strany mince. A upřímně řečeno, moc zavedených soutěží, tu skutečně není. Jinak systém hodnocení má skutečně tendenci víc dávat do popředí mírně nadprůměrné povídky, než ty, které naprosto vybočují a to i v tom dobrém slova smyslu, protože holt ne každé téma je každého šálek čaje, takže do určité míry i průměruje, ale je to tím, že CKČ má poměrně velký záběr žánrů, podžánrů.

 63. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 19.42

  LaurentCellier: K jaké druhé straně patříš? K té Temné? :)

 64. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 19.44

  Jan Dvořáčková: Nerozumím, Jano, jazyku tvého kmene (reakce č.60). Jsi si jistá, že nereaguješ mírně… mimoběžně?

 65. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 19.48

  Jana Dvořáčková: Jestli ani po standově rozboru nevidíš, v čem je „problém“, tak to už ti to asi nikdo nevysvětlí :)

 66. Comment by LaurentCellier — 30.9.2016 @ 19.49

  pisálek

 67. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 19.55

  LaurentCellier: Kdepak, i když jsi porotcoval „jen tak bokem“, tak jsi i porotce. To je chaos, co? :)

 68. Comment by LaurentCellier — 30.9.2016 @ 19.56

  každý je čím se cítí, máš rád škatulky, že jo?

 69. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 20.18

  p.urban: S napětím očekávám odpověď na č.67 :D

 70. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 20.27

  LaurentCellier: Takže si to shrňme – rozumím tomu dobře, tak podle tebe se tady vlastně odehrává cílený trolling, kde si dva přihrávají (bez ohledu na fundament tématu), aby si navzájem potvrdili své přesvědčení a vědomě při tom pomíjejí jakýkoliv potenciální argument protistrany. Vidím to správně?

 71. Comment by LaurentCellier — 30.9.2016 @ 20.33

  ne, spíše „stádní“ chování na chatech, přesně vám to neřeknu, protože od mých škol uplynulo víc než 30 let

 72. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 20.51

  LaurentCellier: To je o mě známo, že jsem proslulý škatulkoholik :)

 73. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 21.04

  LaurentCellier: Takže v pocitech se oba shodneme. Já si totiž v téhle diskusi, a to zcela upřímně, připadám, jako by mi v obýváku seděli dva Svědkové Jehovovi. Ať napíšu co napíšu, ať zdůrazním že jde čistě o můj osobní postoj (a celý ostatní svět ať si klidně dělá opak) jakkoliv, je to pokaždé povel k nové evangelizaci nevěřícího, kde vůbec nezáleží na tom, co jsem říkal, ale na tom, co oba Svědci předpokládají, že bylo řečeno. Přijde mi to celkem tristní.

 74. Comment by Jana Dvořáčková — 30.9.2016 @ 21.10

  Standa: víš, že jsem (koment. 63) čekala přesně takovou odpověď?

  p.urban: Neviděla jsem v tom problém ani před oním vysvětlením. Názoru bych neříkala „rozbor.“ A rozboru určitě ne „vysvětlení.“
  Ale povídejte si dál, je to zajímavé.

 75. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 21.23

  Jana Dvořáčková: Když s tebou si člověk moc nepopovídá :)

 76. Comment by standa.e — 30.9.2016 @ 21.24

  Jana: OK, děkuji za zprávu. A teď – můžu se tedy zeptat, cos tím č.60 mínila? K čemu tvá slova směřovala? O co vůbec šlo?

 77. Comment by p.urban — 30.9.2016 @ 21.25

  standa.e: To přirovnání přesně sedí :)

 78. Comment by LaurentCellier — 1.10.2016 @ 0.11

  stando. Omlouvám se, že jsem tu vůbec přišel a slibuji, že už to nikdy neudělám. Hezkou diskuzi.

 79. Comment by standa.e — 1.10.2016 @ 8.19

  LaurentCellier: Ale jen nebuďte tak chytlavej (a jak by řekla má sestra, „Nedělejte héééérečku.“), máte stejné právo tady diskutovat či vést monology jako každej jinej. Jenom prostě věci prospívá, když se snažíte vnímat, co vám druhej říká a nehledáte za odlišným názorem hned „tohleto internetový stádní chování“.

 80. Comment by Jana Dvořáčková — 1.10.2016 @ 10.25

  p.urban, 74: Když ona už je to spíš fraška, než diskuse, tak promiň. Příště.
  standa, k 60: To byla jen poznámka k několika příspěvkům, které jsi tu měl.
  standa, 78: věci by prospělo, kdyby si tu protistrany ze sebe nedělaly prdel, protože nikdy nevíš, kdy v někom probudíš draka, ty bláho :) .
  Také se vzdálím, pozřela jsem pár paralenů, bohatě to zapila a jdu bojovat vlastní bitvu, (a to jsem myslela, že pojedu na eroticon).

 81. Comment by p.urban — 1.10.2016 @ 10.38

  standa.e: Tak už je jasné, proč Jana reaguje tak mimochodně. Honí draka :)

 82. Comment by standa.e — 1.10.2016 @ 12.30

  Jana: No to jsem pochopil, jenom jsem nepochopil, zda o porotě CKČ tvrdíš, že je zlá a složená z nevychovaných fracků ty, nebo zda tvrdíš že to tvrdím já. Nebo zda to vůbec někdo tvrdí a pokud nikdo netvrdí, tak proč to potom tvrdíš?

  Taky jsem nepochopil, jaký je vztah mezi mým tvrzením, že já osobně mám příliš velký respekt k mnoha autorům (Jana Rečková byla jen příkladem), než abych se cítil oprávněný je hodnotit – tvým tvrzením, že porota CKČ jednoho z nich „odsoudila“ k publikaci. A od kdy jsou dvě příkladové zmínky „furtovým argumentem.“?

  Také přemýšlím, od kdy není verdikt poroty zároveň soudem nad dílem a jak to tedy s tím porotcováním je – lze si o ně organizátorům říct nebo nelze? Já že výše zaznělo, že lze.

  A jako perlička na závěr – není mi jasné, s čím vlastně a proč myslíš, že nejsem smířenej.

  Mimochodem, kdybych si z LaurentaCelliera či kohokoliv jiného dělal prdel, tak věz, že jsem se chytil č.67, protože to si o to vyloženě říkalo. Byl jsem až dojat, jak ohleduplně Měšťan reagoval. Celkově mi ovšem bylo z téhle mimochodné debaty spíš smutno.

 83. Comment by Jana Dvořáčková — 1.10.2016 @ 15.01

  stando, když je Tvůj dojem z téhle šarády založen na tom, že Ti vlastně protistrana nerozumí (vis. 72), pak se budeme dohadovat do nekonečna, protože odpověď na cokoli druhou stranu neuspokojí nikdy.

  Měla jsem a mám ze Tvých příspěvků dojem, že porotce CKČ přirovnáváš k nevychovancům, kteří si dovolují soudit díla známých autorů, a aby toho nebylo málo, ještě o tuhle možnost trapně škemrají.
  Píšeš, že Ty bys soutěž nehodnotil, protože si některých autůrů až moc vážíš.
  Mám z toho dojem, že nevěříš, že lidé, kteří se do hodnocení pustí, to tak necítí.

 84. Comment by standa.e — 1.10.2016 @ 17.05

  Jana: Ne, to není o tom, že mi protistrana nerozumí. Problém je v tom, že se protistrana ani neobtěžuje rozumět. Napsal jsem jasně, jaký bych měl dojem ZE SEBE. Že JÁ bych si tak připadal. Dokonce VÝSLOVNĚ píšu, že jak to mají nastavené jiní, JE MI ŠUMÁK.
  Jenže ty si raději vymodeluješ konstrukt z vlastních představ a vůči němu pak brojíš, plna spravedlnosti. Mohlo by mi to být ukradený, kdybys tím zároveň nepřeinterpretovávala mě. A to mi prostě vadí a proto se ozývám dál. Ten konec č.82 je to samé v bledě modrém.

  Abych ale předešel nejasnostem – čistě hypoteticky, převzít třeba jednou místo Jardy Jirana v XB-1, samozřejmě bych byl nucen z této pozice rozhodnutí činit a činil bych je, respekt nerespekt. Kdybych byl osloven organizátory soutěže, kterou jsem vyhrál (a tedy v rámci soutěže si jsme s oním autorem minimálně kvit), také bych s tím neměl takový problém, jak jsem také napsal výše. Ale sám bych o tu možnost nežádal. A už dost. Můžeme to uzavřít? Je toho fakt už příliš. (Minimálně jsme ale vytáhli odkaz na článek do pozice článku týdne, a to je také slušné…)

 85. Comment by Jana Dvořáčková — 1.10.2016 @ 17.45

  standa: 78 :) .

  Na konci 82. zase pro změná já jasně píšu, že jde o můj dojem.
  Uzavřela jsem to už včera, měj se.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.