Ocenění

Con, který jen tak neskončí (reportáž)

Autor | Aktuality | Sobota 29 srpna 2015 10.15

Poprvé jsme navštívili proslulý brněnský Conec, jenž se letos dočkal svého třetího ročníku. ZŠ Svážná tak mohla ve dnech od 13. do 16. srpna přivítat hordy fanoušků fantastiky ve všech možných podobách, na které čekaly čtyři dny různorodé zábavy. Komu se nechtělo čekat na komorní prosincový Fénixcon, mohl se přijít vyřádit ze svých geekovských potřeb už nyní. My jsme bohužel přijeli až na sobotní program a vzhledem k tomu, že přeživších účastníků bylo víceméně poskrovnu, odvodili jsme, že páteční noc a následná party byla patrně nepřekonatelná. Návštěvníků různých druhů i ras během dne samozřejmě postupně přibývalo a jak už to tak bývá, na některých přednáškách bylo plno a jinde sedělo jen pár zájemců.

conec-banner

Zakotvit se dalo na mnoha místech: k dispozici byla retro herna či simulátor Artemis, kde se neustále střídali zájemci, venkovní prostory poskytovaly posezení v příjemném stínu a přítomností čajovny využili zájemci o dobrý čaj či vodní dýmku. Herna byla umístěna i v prostorách jídelny, kde si mohly skupinky zapůjčit a zahrát různé deskové či karetní hry. Prostory školy byly poměrně rozlehlé, takže nedocházelo k tlačenicím, akorát na schodech se občas dali potkat supící a skučící jedinci, kteří se za programem museli v úmorném vedru táhnout do druhého patra. Horko bylo obzvláště otravné a ve třídách, kde nebyly větráky, se bohužel i špatně sedělo, natož přednášelo. Pokud však člověk nebyl závislý na programu, mohl se svlažit ve venkovním nafukovacím bazénku, který byl ovšem z pochopitelného důvodu téměř pořád plný.

Program začínal v devět hodin, přičemž nabízel hned několik linií. Manifest fantastiky představoval okrajovější subžánry či jiné zajímavé přednášky, které se tematicky nedaly zařadit pod linie Sci-fi či Fantasy. Orient Noc se věnoval východní popkultuře, kde byla možnost zajít například na přednášky o ztřeštěných japonských videohrách či asijských strašidlech. Komiksům se věnoval BrComicon, kde se probírala témata jako Zrod Marvelu podle Stana Leeho či Historie superhrdinského komiksu. Ve Fantasy linii představila mladá autorka Tereza Matoušková svůj svět Podmoří a záhy začal i hlavní program s cosplay soutěží. Účastníků sice nebylo mnoho, ale i tak si obecenstvo představení viditelně užívalo. Od dvanácti hodin si mohli zájemci pod vedením Reny zkusit vyrobit steampunkový šperk. Pro aktivní návštěvníky běžely během dne rozličné LARPy, RPG hry a podobné kratochvíle. Nepřehlédnutelní byli hlavně fanoušci Star Wars pyšnící se skvělými kostýmy, kteří zároveň během celého dne doplňovali program ve Sci-fi linii.

Conec-ilustrace

Ke steampunku jsme se vrátili v přednáškách Steampunkový interiér, kde jsme si ukázali, jak by to mělo vypadat (přičemž někteří účastníci se zoufalstvím hroutili, když zjistili ceny ukazovaných výrobků), a v přednášce Steampunk alternativní světy, která mě příjemně překvapila vysokou návštěvností. Hned poté následovala přednáška Steampunk v Japonsku, kterou měla pod taktovkou Dj Zlyhad a zkušeně provedla své posluchače poměrně neznámou východní půdou. Krásným tancem zpestřila nádvoří krásná Ophelie se steampunkovým tribalem. Neméně zajímavá byla dvouhodinová přednáška oblíbené spisovatelky Františky Vrbenské, která se od římských poprav dostala až k Turínskému plátnu. Program byl dále věnován i Hobitovi, a to hned v několika dalších přenáškách. Pro ty s jinými choutkami zde byla Okrasná vázání (fusion bondage) či Shibari (japonské vázání) nebo přednáška Palné zbraně nejen ve fantastické literatuře od Tomáše Dostála, kde se živě a pohodově diskutovalo s odborníky o tom, co dělají autoři nejčastěji za hlouposti při akčních scénách. Po setmění mohli zájemci vyzkoušet drinking game, jít se podívat na fireshow nebo se uchýlit na promítání nejúchylnějších japonských filmů. Jak je patrné, program měl co nabídnout mnoha zájemcům.

Závěrem můžeme říci jediné: Conec byl takový pohodový a přátelský con, kde se nic nebralo tak úplně vážně. Pořádali ho fanoušci pro fanoušky, takže se jednalo spíše o menší amatérský con než o festival. Myslím, že organizace mohla být o něco promyšlenější, ale snad se pořadatelé poučili pro další ročníky. Nepochybujeme o tom, že se spokojení fanové vrátí do Brna zase příští rok.

Petra Slováková a Tomáš Dostál

1 032 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.