Ocenění

Jak se vaří con aneb když nemáte vodu, nalejte tam vodku!

Autor | Aktuality | Sobota 27 září 2014 7.30

Málokdy se mi chce psát o akci, na které jsem se organizačně podílel. Když pak napíšete, že byla fakt skvělá, zavání to buď falešnou reklamou, nebo nabubřelým egem. Takže jsem nabízel své autory, objektivní a nepodplacené, ale prý ne. Prý chceme reportáž od organizátora. Prý to tak originální. A já teď stojím před záludnou otázkou, jak se vychválit a přitom neodkopat… CONiáš existuje už osmým rokem. Je to strašidelné číslo, protože to znamená, že z přechodné brigády při studiu se stalo přes osm let soustavného zaměstnání. Nikdy jindy to nepočítám, ale když dáváme dohromady jednotlivé ročníky, tak mě to vždycky udeří do sebevědomí. Holt pro každého znamená nějaký con vždy něco jiného.

Zpočátku jsme byli malým conem. Tak pro stovku lidí, leckdy někdy ani to ne. Loni jsme poprvé dosáhli dvoustovky. Beru to jako opravdu velký úspěch, protože si zakládáme na tom, že naše jediná linie je zaměřena na literární fantastiku. Jinde už literatura tvoří jen malého bratříčka všem těm novinkám. My jako knihovníci ale ještě pořád doufáme, že je dost lidí, kteří rádi čtou, a o čtení si chtějí povídat. Na druhou stranu je dobře, že se svět – a cony s ním – mění. Vždyť před těmi deseti a více lety, když jsme na cony začali jezdit v kostýmech z Pána prstenů a s meči, museli jsme okolním lidem působit stejné šoky, jako nám dnes působí hordy fanoušků Minecraftu. I proto nás těší, že nejsme jen setkáním několika postarších pánů a paní, ale najdete u nás všechny věkové kategorie – od nejmenších dětí přes větší děti, dospělé děti až k dětem v důchodovém věku. Sem tam někdo dospěle vážný, někdo dospěle nevážný.

Jak vaříme…

Míla Linc vařil, organizoval, dohlížel a samozřejmě si i užíval con…

Jak tedy takový con uvařit? Jako knihovníci k tomu přistupujeme velmi sofistikovaně, systematicky a vše to mísíme s naprostým chaosem. Asi stejně jako to dělají všude a všichni. Máme k dispozici sál pro přibližně sto třicet lidí, předsálí k pokecu a posezení a jen pár schodů nás dělí od kavárny, kde se dá i najíst. Máme k dispozici tým skvělých knihovnic, které neváhají pro přednášející napéct výborné muffiny. Máme výhodnou pozici v centru Prahy a máme dost šílených knihovníků, kteří se nebojí si tuhle akci užít. Program nechme stranou – nám se líbí, proto ho takový máme – a jestli se líbí ostatním, to nám teprve musí říct. Když nám některého přednášejícího chválí nebo je na něj plno, přemlouváme ho i následující rok. Většinou to funguje.

Pak se samozřejmě musíme o naše návštěvníky postarat. Takže kromě programu přichází na řadu program doprovodný – včetně her a různých stánků, z nichž ten Strak na vrbě má tu výhodu, že ke každé knížce můžete získat i nějakou tu historku nebo prozrazení nějakého veřejného tajemství (třeba kde zrovna teď stojí ten který autor, od něhož je možno rovnou získat autogram do koupené knihy). Jako jiné cony máme i placky, ale u nás nejsou jen tak obyčejné – dáváme je jenom těm, kteří s námi soutěží. Plastové kolečko se stává tedy nikoliv jakousi zbytností, ale těžce vydřenou odměnou. Rozdáváme, co jen jde – každému příchozímu nejenom časopis a nově teď i díky Fantom Printu knihu, ale i naší bibliografii. Ano, stále jsme v knihovně a perverzně nás těší doporučit lidem dobré čtení.

Jak konzumujeme…

Antonín K. K. Kudláč a Leonard Medek zkřížili hole v souboji o Danielu Míčanovou…

Celé to dohromady nějakým způsobem funguje. Nemáme davy, ale po letech tradice už nemíváme ani prázdno. Ono i v tom prázdném sále se většinou nějakých třicet čtyřicet lidí napočítá, což není tak málo. Takže i když první půlku dne jen zoufale pobíhám a počítám lidi, tak na konci jsem většinou spokojený. Lidi se baví, všechno funguje, nikdo si neztěžuje a někdy se akce protáhne i do ranních hodin, i když jen v malém kroužku zájemců.

Tu a tam nahlédnu do sálu, abych se ujistil, že jsme přednášející vybrali dobře. Letos jsme třeba měli kromě jiného opravdu velké hvězdy: Ondřeje Neffa, Honzu Kantůrka nebo Leoše Kyšu – na všechny z nich se snášela chvála ze všech stran. K tomu pár přednášek od knihovníků, a jednoho člověka zvenčí – to se nám vždycky osvědčilo. Loni jsme měli experta na přežití, letos člověka, co si, samozřejmě s trochou nadsázky, postavil na zahradě funkční ponorku. Abychom byli stoprocentně úspěšní, odcházeli by všichni s půjčenými knihami a stali by se věrnými fanoušky knihovny. Ale i to, když do naší čtenářské sekty zlákáme jen některé, nás naplňuje radostí. Knihovna ještě pořád není zbytečná…

Proč to dělám?

Na každém Coniáši se křtí, beseduje a prostě vládne dobrá nálada…

Jasně, mnohem snazší by bylo se na to všechno vykašlat. Přece jenom za každým CONiášem jsou hodiny práce, stresování, přemlouvání a spamování reklamou, až je vám trapně, ale víte, že prostě musíte, protože kde nebude upoutávka na CONiáše, byla by letos upoutávka na Parcon, který se s termínem trefil do našeho. Je v tom asi trocha hravosti. Připravovat podobnou akci je v zásadě mnohem zábavnější než dělat jinou práci. Navíc mám šanci pracovat v týmu lidí, kteří na věc nahlížejí stejně. Možnost vymýšlet a bláznivé nápady společně realizovat a ještě tím plnit jakousi společenskou funkci pro ostatní se mi zdá jako plnohodnotnou náplní trávení času.

Zlom asi nastane, až si lidi začnou ve velkém stěžovat – v tom mají můj obdiv pořadatelé velkých akcí, kde není možné uspokojit všechny a spokojená většina většinou mlčí na rozdíl od hlasitých nespokojených jednotlivců. Na druhou stranu, pohodová atmosféra přímo na akci, duch místa a příjemný cvrkot je zatím dostatečně silnou kartou v téhle hře a protihráči větší esa nemají. Prostě klady převládají nad zápory a je skvělé být hrdým otcem teď už osmiletého prcka, který se má čile k světu. Už teď tedy připravujeme další, devátý ročník. Tak se těšte!

Foto Jaroslav Houdek

820 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od MichaelBronec — 28.9.2014 @ 9.39

    Z letošního CONiáše jsem měl hodně příjemný pocit!
    Je fajn, že se s tím Knihovna (a Míla) hmoždí! 🙂
     

  2. Comment od tomeek — 29.9.2014 @ 8.30

    Parádní akce… jen tak dál! 🙂 (palce nahoru)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.