Ocenění

Steampunkový CONiáš v obrazech (reportáž)

Autor | Aktuality | Pátek 16 října 2015 9.15

V sobotu 19. září 2015 se v prostorách Městské knihovny v Praze odehrál další ročník CONiáše. Je to taková drobná milá akce, kam jezdím velmi rád. Zúčastnil jsem se jí už poněkolikáté a vždy k mé plné spokojenosti. Letošní ročník byl věnován steampunku. Předcházel mu stejně laděný piknik kdesi ve Stromovce, ovšem hlavní část programu proběhla jako vždy v sobotu. Zdaleka nešlo pouze o přednášky, mimo jiné se pořádal také nadmíru povedený larp. Knihovna jako tradiční pořadatel této akce jednoduše dokazuje, že je tu pro nás nejen na půjčování knih. Bez ní by totiž CONiáš ani nevznikl a to by byla opravdu škoda. Na úvod ještě trochu čísel, která jsem získal od organizátorů: přišlo přes dvě stě lidí a všichni snad byli spokojeni. No, já určitě ano!

conias-pod-parou-banner

Když mě požádali, abych k fotkám z této akce napsal pár postřehů, neváhal jsem. Nakonec to dalo víc práce, než jsem čekal – probrat všechny fotky a zjistit vše potřebné. Jak se mi to povedlo, posuďte sami. Mám naštěstí jednu výhodu – když vás řeči budou nudit, můžete se soustředit na obrázky.

03

Kromě programu se na místě objevilo i pár trhovců. Zde krámek se sličnou Jitkou a jejím smíšeným zbožím – knížky, šperky, záložky…

08

Nechyběl tradiční stánek Strak na vrbě – a Straky opět křtily novou knihu. Tentokrát zbrusu nové Žoldnéře fantasie, na fotce v rukou praotce trekkies Honzy Pavlíka.

10

Některé fotky tu nejsou kvůli výpovědi o akci, nemapují žádný program, ale jsou tu prostě jen proto, že se na ně hezky kouká. Alespoň nám, chlapům…

11

Výměna knih je už na CONiáši tradicí. Funguje to skvěle, přinesete knihu, kterou už nechcete a odnesete si knihu, kterou chcete.

12

Přímo z knihovny nám knihovníci „ukradli“ komiksový koutek. Je fakt skvělý, už jsem opakovaně vybrakoval regály, když konečně vím, kde komiksy hledat.

15

Leonard Medek odhalil během své přednášky kořeny českého steampunku. Došel až ke Čtyřlístku nebo Pohádkám o mašinkách. A taky hovořil asi o milionu dalších zajímavých knih z pradávné historie…

19

Vašek Štupalský s Mílou Lincem, který se sice tvářil jako organizátor, ale všude prohlašoval, že organizátor vlastně není. Přesto celý den nic nestíhal, takže to ani neměl čas pořádně vysvětlit.

24

Spisovatel Daniel Tučka představil svou novou knihu s pracovním názvem Pelyněk. Bude to poutavé čtení, i když na pódiu působil poněkud nejistě.

27

Michael „Straky na vrbě“ Bronec se po dlouhé době ukázal mezi lidmi a bylo to milé setkání.

28

Leoš Kyša je prý jeden z nejoblíbenějších přednášejících CONiáše. Takže nechyběl ani letos a vysvětloval, jak to je doopravdy s vyvoláváním duchů, oblíbenou to kratochvílí viktoriánských slečen a paní.

37

Zatímco Martin D. Antonín hovoří, za ním se připravují organizátoři na vyhlášení všelijakých soutěží…

39

Účastnice soutěže o nejlepší cosplay. Milí přátelé, asi jsem se zamiloval.

42

Zlatý hřeb večera byl v podobě křtů. Vlado Ríša křtí novou knihu Hvězdní vandráci a místo, aby šampaňským pokřtil knihu, pokřtil Mílu Lince…

43

Další v pořadí byla audiokniha Temní ilumináti Honzy Pohunka. Vlado Ríša již pohotově zachytává to, co sám zachytit nestihl.

46

Velkolepý křest Žoldnéřů fantasie. Na pódiu je asi polovina autorů a vypadalo to, že jsou docela potěšeni, že vlastně nemuseli skoro mluvit. A kmotrem se stal Darion, který kdysi na této literární soutěži také vyrostl.

Akci uzavřel skvělý koncert, ale protože byl potmě, stejně se nedal fotit, a poté ještě afterparty v blízké Krčmě, kde zase v rámci zachování důstojnosti přítomných bylo lepší úplně nefotit. A tím končí i tohle obrázkové leporelo, a doufám že příští rok to bude ještě lepší než letos.

Foto: Hanina Veselá

Text: Jan Novák

962 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.