Ocenění

Parker chystá odplatu (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 23 června 2016 19.30

Komiks Lovec nedávno zesnulého Darwyna Cooka patří k nemnoha kresleným noirovým detektivkám tzv. drsné školy, kterých se nám doposud dostalo. Slova Richard Stark: Parker na obálce navíc dávají jasně na vědomí, že jde o adaptaci proslulého románu Donalda E. Westlaka, jenž část své tvorby věnoval právě drsnému profesionálnímu zločinci Parkerovi. Nebudu si zde hrát na znalce drsné školy a sypat srovnání s románovou předlohou či s obdobnými detektivkami Dashiella Hammetta, Raymonda Chandlera a dalších slovutných představitelů americké hardboiled literatury. Navíc, přestože Westlake je u nás populárním autorem, jeho drsnější alter ego se dočkalo pouze úvodního a sedmnáctého svazku obsáhlé Parkerovy zločinecké dráhy, což u detektivních románů věru není zrovna výjimka. Představte si ten povyk, kterého by se nakladatelům dostalo v případě, že by šlo o fantastiku…

Parker_Lovec_obalka

Parker se vrací do města poté, co se dal do kupy ze zdánlivě smrtelných zranění, jež mu uštědřila drahá polovička spřažená s jeho bývalým zločineckým kumpánem. Nemá ani floka, což je pro špičkového zločince, který je zvyklý udělat pořádnou ránu vždycky, když mu docházejí finance pro život na vysoké noze, dost nepříjemný nezvyk. Hodlá dostat zpátky svoje prachy a ošklivě se pomstít a v tomhle ho absolutně nic nezastaví (což lze hravě předpokládat, vždyť si tenhle tvrďák odkroutil pěkných pár desítek románových příběhů). Pokud by vám snad přišel Parkerův příběh povědomý, bude to jistě kvůli filmové adaptaci Odplata režiséra Briana Helgelanda s Melem Gibsonem v hlavní roli. Tu můžete znát v její původní humorněji pojaté a noirovým filtrem opatřené verzi z roku 1999 (kterou po Helgelandovi předělal výtvarník John Myhre), anebo v jejím předloze věrnějším a drsnějším režisérském sestřihu z roku 2006 (k dostání pod názvem Payback: Straight Up). A rovnou se přiznám, že jde o mé oblíbené filmy a navíc od režiséra, kterého jsem si zvykl vcelku bedlivě sledovat.

Darwyn Cooke se oproti filmu zřejmě držel předlohy mnohem pečlivěji, ty tam jsou štědré dávky humoru, tohle je komiks věrný odkazu drsné školy s hrdinou, kterého byste se báli a jenž neváhá zabíjet i nevinné oběti. Vzhledem k datu vydání předlohy z roku 1962 můžete čekat rovněž dobově věrné prostředí i pojetí a už nyní vám s klidem povím, že jde o adaptaci nadmíru vydařenou, jinak by si těžko vysloužila české vydání u nakladatelství Crew, které si potrpí spíše na superhrdiny či inteligentní mainstream. Vcelku jednoduchý příběh snad tolik neuchvátí, jak už to u románových adaptací v komiksu bývá, leccos je zde navíc podáno zkratkou a tentokrát se nám tu a tam dostane i minulost osvětlujících pasáží snad až příliš bohatých na text, což lze brát jako patrně jedinou vážnější výtku směrem k Cookovu jinak brilantnímu výkonu. Oproti románu tu ovšem máme skvělou, atmosférickou noir kresbu, na kterou si snad budete chvilku zvykat, zvláště pokud jste odkojeni moderními komiksy, kde vám pro pestrost barev až oči přecházejí, ovšem následně ji velmi pravděpodobně zcela propadnete a nebudete se divit, proč byl Darwyn Cooke tak ceněným tvůrcem. Jako celek tak komiks zcela jasně ční nad průměrem a bezesporu by neměl ujít pozornosti širší veřejnosti.

Cookův Lovec je na našem trhu poměrně vzácnou anomálií, která jen dokazuje, že se komiks v posledních letech stává rozmanitějším médiem i pro českého čtenáře. Nezbývá než věřit, že se tento krok Crwi vyplatí, zvláště když vzpomeneme fakt, že se Parkerovi v beletrii u nás nikdy příliš nedařilo. Přestože nejsem zrovna věrným příznivcem literární drsné školy, jde o žánr navýsost atraktivní a kdoví, třeba se nám v budoucnu dostane i dalších tří komiksových adaptací, které Cooke před svou smrtí stihl dle Parkerových dobrodružství vytvořit. Crew pro to udělala maximum, což jen dokazuje, že jak vydavatelské duo Litoš a Pavlovský, tak i překladatel Štěpán Kopřiva naopak jsou věrnými fanoušky americké drsné školy. Kniha je vskutku výpravná, pod přebalem se skrývá plátěná vazba a i papír má nebývale štědrou gramáž, což nám ze sto čtyřiačtyřiceti stránek dělá slušnou tloušťku. Jen málokterý komiks tu vyjde v tak luxusním provedení a zde je to navíc zcela na místě.

Lovec (Richard Stark: Parker)

adaptoval a nakreslil Darwyn Cooke

vázaná, překlad Štěpán Kopřiva, 144 stran, 479 Kč

crew-logo

1 164 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Lmslaver — 25.6.2016 @ 19.50

    Je pěkné, že se na XB1 najde prostor i pro recenzi jiného žánru než je sci-fi/fantasy. Chválím.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.