Ocenění

Coup – futuristický převrat! (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 13 ledna 2016 9.05

Nový rok nám nadělil dárek v podobě týdenní zimy, ale jak počasí venku naznačuje, je nejvyšší čas vrátit se k deštivé rutině. I tu si ovšem můžeme zpříjemnit nějakou menší hrou, a proto se dnes v recenzi podíváme na karetní Coup, jejž vytvořil Rikki Tahta. Pokud vás vždy zajímalo, jak bude vypadat v budoucnosti ovládané nadnárodními společnosti rozpad stávající konzumní společnosti a následné boje o vliv v rodícím se novém uspořádání, jste na správné adrese.

Coup_01_alt

Coup je karetní hra pro 2 až 6 hráčů plná blafování a dedukce s herní dobou mezi deseti až dvaceti minutami. Existuje několik verzí, přičemž první edice vydaná nezávislou společností byla zasazena do renesančního období, ovšem nejvíce rozšířená je momentálně verze vydávaná pod značkou společnosti Indie Boards & Cards. Ta je zasazena do futuristického prostředí shodného s další blafovací hrou Resistance (a také s připravovanou hrou na hrdiny z tohoto revolucí dýmajícího prostředí). Právě tato verze bude v této recenzi prezentována.

Stříbrná krabička obsahuje 15 karet postav, 6 přehledových karet akcí, 50 kartonových mincí a pravidla hry. 15 karet se dělí na 5 druhů o třech kopiích. Ke kvalitě komponent nemám výhrad – karty mají atraktivní ilustrace a jednoduše popsané akce, žetony mincí jsou pevné a svým vzhledem příznivce futuristického žánru rovněž potěší. Pravidla na začátku krátce uvedou do děje světa ovládaného úzkou skupinou mezinárodních super bohatých ředitelů megakorporací, kteří ve svém honu za penězi a mocí vytvořili chudobu a strádání většinové společnosti. Jak už známe z historie, jednou pomyslná číše trpělivosti přetekla a máme tu revoluci a rozpad stávajícího pořádku. Což je ideální příležitost pro hráče, aby ovlivnili významné postavy a zajistili si v nové společnosti pevné mocenské postavení.

Pár karet, hodně blafování

Na začátku hry dostane každý přehledovou kartu a dvě mince, patnáct karet postav se zamíchá a všichni tajně obdrží dvě karty, jež představují vliv na významné osoby. Balíček nerozdaných karet a mince se položí doprostřed stolu, aby na ně všichni dosáhli, a hra může začít. Po určení prvního hráče se všichni po směru hodinových ručiček střídají v provádění akcí. Ve svém kole může hráč provést jednu ze sedmi možných akcí a po vyhodnocení je na řadě další hráč. Cílem hry je eliminovat všechny ostatní.

Coup_04

Akce mohou být nezávislé, nebo vyžadovat určitou kartu postavy. Nezávislé akce jsou Income (vzít si 1 minci z banku), Foreign Aid (vzít si 2 mince) a Coup (zaplatit 7 mincí do banku a provést převrat), kterým jednomu hráči odeberete vliv, tedy jednu kartu postavy. Každá z postav má jednu akci. Duke dokáže akcí Tax vzít z banku 3 mince. Assassin za tři mince zabije jednu kartu postavy jinému hráči. Ambassador zajistí výměnu karet postav s kartami z balíčku a Captain umožní ukrást jinému hráči 2 mince. Poslední Contessa nemá žádnou akci, ale dokáže zablokovat akci Assassina. Tím se dostáváme k možnosti blokování některých akcí, které je opět vázáno na specifické postavy. Ambassador a Captain dokáží blokovat akci Steal, kterou Captain krade peníze. Duke zase dokáže zablokovat akci Foreign Aid a znemožnit tak jinému hráči vzít si 2 mince bez ohledu na držené postavy.

Celá finta spočívá v tom, že hráč si ve svém kole může zvolit kteroukoliv akci, včetně těch, které jsou vázány na postavy, jejichž karty nemá před sebou. Pokud si hráč zvolí akci, ostatní stále hrající mu mohou jeho akci zhatit příslušnou protiakcí, nebo hráče vyzvat, aby dokázal, že skutečně má kartu postavy umožňující ohlášenou akci. Pokud hráč nemá kartu umožňující danou akci, musí jednu z karet před sebou odhalit a odhodit. Jestliže ovšem kartu doopravdy má, vrátí ji do balíčku nevybraných karet postav, zamíchá jej a vezme si tajně novou kartu postavy. Hráč, který ho chybně obvinil, přichází o svou kartu postavy. Pokud hráč přišel o svou poslední kartu postavy, vypadává ze hry.

Reformace

Hra není nijak náročná, a proto stihneme v recenzi ještě zmínku o jejím rozšíření s názvem Reformation. To umožňuje hru pro 2 až 10 hráčů, ačkoliv bych s ohledem na udržení krátké herní doby a zabránění vzniku zmatku doporučoval hrát v počtu 3 až 6 hráčů. Krabička obsahuje 15 karet postav – 5 jich už známe ze základní hry a dostaneme k nim 2 další kopie a 5 kopií patří nové postavě Inquisitor.

Coup_03

V krabičce dále najdeme 10 karet příslušnosti, které určují, zda se hráč kloní k loajalistům nebo reformistům. Tato část rozšíření spočívá v tom, že můžete používat útočné akce (vražda postavy nebo okrádání o peníze) pouze proti hráčům mimo vaši příslušnost. Výjimkou je, když jsou všichni shodné příslušnosti, v tom případě je možné útočit na všechny. S tím souvisí i karta Treasury Reserve Card sloužící ke změně příslušnosti. Za 1 minci můžete změnit svou a za 2 mince jinému hráči. Další akce umožňuje vzít si všechny peníze z Treasury Reserve Card, ale pouze v případě, že nemáte postavu Duke. Celkově je rozšíření příjemným doplňkem a především příslušnost umí hráčům znepříjemnit situaci a zkomplikovat plány na ovládnutí světa.

Kdo ovládne rozpadající se společnost?

Jde o jednoduchou a rychlou blafovací hru s atraktivními ilustracemi ze zajímavého prostředí. I když je součástí hry eliminace hráčů, netrvá tak dlouho, aby to hráče stihlo obtěžovat. Pravděpodobně se nesejdete na celovečerní hraní pouze kvůli ní, ale je příjemným vyplněním času a s ohledem na jednoduchost vysvětlení není problém si zahrát několik her po sobě. Prostorovou nenáročností a skromným balením, kde se do základní krabičky snadno vejdou všechny komponenty (karty v pevných obalech) včetně rozšíření, není nejmenší problém vzít s sebou Coup na cesty. Žánr blafovacích a dedukčních her je rozsáhlý a několik takových her jsme si už ukázali, naposledy sérii karetních mikroher Lost Legacy nebo detektivní hru s odhalováním vraha CS-Files. Coup je stejně jednoduchý a slouží tak jako zajímavá alternativa, rozhodnutí je jenom na vás.

1 298 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.