Ocenění

Hostem letošního Crweconu bude Aleš Kot (pozvánka)

Autor | Aktuality | Pátek 30 května 2014 8.25

V sobotu 7. 6. 2014, v devět hodin, vypukne v pražském klubu Cross (kousek od stanice metra Nádraží Holešovice, na křižovatce ulic Plynární a Jankovcovy) už devátý ročník srazu všech komiksových fanoušků! Vypukne Crwecon. Na letošní Crwecon dorazí velmi zajímavý zahraniční host. Do Prahy přijede Aleš Kot. Že vám to jméno nic neříká? Zahraničním čtenářům ano. Tenhle mladý rodák z Opavy se před pár lety odstěhoval do Ameriky… a když už tam byl, rozhodl se psát komiksy. A podařilo se mu neuvěřitelné. Rychle se prosadil nezávislým komiksem Wild Children a brzy začal psát pro největší americká komiksová vydavatelství – DC, Marvel i Image. Do péče dostal mimo jiné i postavy z Batmanova světa a slavné Avengers…

Photo by Zoetica Ebb.

Ovšem to bylo jen rozpinkání před tím, než u Image rozjel svou vlastní sérii Zero. Nelítostný příběh tajného agenta je vyprávěný pomocí uzavřených epizod, přičemž každou kreslí jiný zajímavý výtvarník. Komiks Zero se stal takovým hitem, že momentálně Aleš Kot píše pilotní díl k televiznímu seriálu. Takový úspěch opravdu není moc obvyklý. I když je v Americe zájem o zahraniční tvůrce, z devadesáti procent jde o výtvarníky a scenáristy, kteří se verbují z Anglie. To, že se Čech prosadil v takhle ryze americkém oboru, je něco nevídaného. Aleš Kot se tím stal zástupcem nové skupiny mladých českých tvůrců, kteří jsou v zahraničí legendami – bez dotací a tlaku uměleckých klik. Ať už se jedná o Daniela Vávru a jeho počítačové hry (Mafie, chystané Kingdom Come), Vláďu Chvátila, který je dnes jedním z nejrespektovanějších designerů deskových her (Spiel de Jahres za Space Alert. International Games Awards za Through the Ages), nebo scenáristu Aleše Kota. A Aleš Kot se teď vrací do své vlasti, aby na Crweconu vyprávěl o tom, jak se dělá pro největší komiksové firmy světa.

To ovšem není jediné, na co se mohou návštěvníci letošního komiksového srazu těšit. Dozví se mimo jiné o utajené minulosti Spider-Mana i X-Menů, budou si moci vyzkoušet komiksový kvíz, poslechnou si něco o komiksových adaptacích kultovních počítačových her, o slavných autorech i kreslířích, zúčastní se křtů novinek, vyslechnou si výčet zajímavých titulů minulého roku, budou si moci promluvit s největšími českými komiksovými vydavateli (BB/Art, Crew, Comics Centrum a další) a dozvědět se jako první jejich plány, zjistí, co je nového ve světě japonského komiksu, jaké nové mangy připravuje nakladatelství Crew, a podívají se na nová anime… a kromě toho tu čeští tvůrci představí své nové projekty a návštěvníci si budou moci se slevou koupit komiksy, plakáty, alba, figurky, hry – a samozřejmě být přítomni i vyhlášení ceny Fabula Rasa, ceny, ve které o nejlepších komiksech minulého roku rozhodují sami čtenáři! Program je letos ještě obohacený možností koupit a vyzkoušet si deskové hry, samozřejmě nebude chybět ani dražba originálních kreseb a maleb, galerie – a možnost burzy, kdy budete moci koupit (nebo naopak prodat) zajímavé komiksy!

A samozřejmě to není všechno… ostatně o tom se mohou návštěvníci sami přesvědčit. Bližší informace je možné zjistit na stránce www.crwecon.cz, případně na stránce Crwe na Facebooku či si o ně napsat na mail redakce@crew.cz. Na akci jsou zváni všichni, kdo mají rádi komiks… nebo se o něm chtějí jen něco dozvědět či posedět se stejně naladěnými lidmi. Vstup je, jako každý rok, zdarma! Těšíme se na vaši návštěvu!

917 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.