Ocenění

Crwecon 2015: Svátek všech příznivců komiksu

Autor | Aktuality | Sobota 30 května 2015 10.15

Blíží se už jubilejní, desátý ročník nejstarší komiksové akce u nás, populárního Crweconu! Na programu jsou přednášky, křty nových titulů, rozhovory s největšími vydavateli (účast příslíbili Argo, BB/art, Comics Centrum, Crew a Paseka), komiksové burzy, prodej originálních kreseb, promítání a další zajímavosti. Novinkou je program zaměřený na mladší návštěvníky pod vedením Kláry Smolíkové, jenž je seznámí se základy komiksu. Návštěvníky čeká přednáška o podivných televizních seriálech, o novinkách v komiksovém světě, o nejzajímavějších titulech minulého roku, úvod do světa mangy, křest komiksu Enki Bilala, velký komiksový kvíz a vyhlášení vítězů Fabula Rasa (ceny internetové stránky Comicsdb, kde o nejlepších komiksech hlasují sami čtenáři).

crwecon-2015

Kromě toho se odehrají i dražba originálních kreseb, vydavatelské panely a samostatná manga sekce i s promítáním filmů. Na místě budou i 3D tiskárny a bude se předvádět, jak vzniká taková superhrdinská socha… a kreslíř Petr Kopl bude v rámci charitativní akce na požádání kreslit návštěvníky. A samozřejmě, jako vždy je tu i možnost nakoupit české i zahraniční komiksy, trička, placky, plakáty, hry či figurky za bezkonkurenční slevy.

Sraz zájemců o komiksové umění ve všech jeho podobách se bude konat 6. 6. 2015 od 9:00, opět v Praze v klubu Cross, na rohu Plynární a Jankovcovy, kousek od metra C, zastávky Nádraží Holešovice. A to vše bez nutnosti platit jakékoliv vstupné. Na stránce Crweconu najdete nejžhavější novinky a veškeré další informace, případně hledejte i na stránce Crwe či na Facebooku.

PROGRAM:

VELKÝ SÁL

9:55 Oficiální zahájení Crweconu

Pořadatelé vás uvítají na akci a možná vám i potřesou pravicí!

10:00 Teorie rozpadu

Křest nové knihy z edice Mistrovská díla Evopského komiksu, vyprávění o Enki Bilalovi a i něco o tom, co se chystá do budoucnosti a jak není žádná sranda získat evropské komiksy.

11:00 Top 10 US komiksů za rok 2014

Kamil MdS Bernášek bude opět předvádět, co jsou podle něj nejlepší komiksy minulého roku.

12:30 Fabula Rasa

Udělování ceny Fabula Rasa, ceny internetové stránky www.comicsdb.cz, jediné komiksové ceny, o jejichž výsledcích rozhodují sami čtenáři! Uvádí: Boris Hokr.

13:00 Panel nakladatelství Crew

Setkání s nakladatelstvím Crew, které bude nejen povídat o tom, co vydalo a co chystá na příští rok, ale bude i odpovídat na další dotazy. Možná zaskočí i Štěpán Kopřiva, tvůrce Asfaltu, Rychlopalby a dalších knižních hitů, takže pokud budete mít zájem, přineste si knihy na podpis.

14:00 Velký komiksový kvíz!

Přijďte si i letošní Crwecon vyzkoušet, jak jste na tom s comicsovými znalostmi. Není třeba se bát, zasoutěžit si a pobavit se na legendárním kvízu může úplně každý. Ovšem jen ti nejlepší si odnesou hodnotné ceny. Uvádí: Matěj Port Kondáš.

15:00 Secret Wars a jiné změny

Momentálně dochází ve velkých vydavatelstvích k zásadním změnám. Čeho se týkají a jak moc otřesou světem, bude vyprávět Ondřej Král – hlavně s přihlédnutím na velkou marvelovskou událost Secret Wars. Začneme znova od začátku?

16:00 Comicsové trable mladých a neklidných pubertálních superhrdinů

Znáte to, jste mladý, líbí se vám spolužačka či spolužák a řešíte, jestli dáte test z matematiky. Pokud jste do toho všeho ještě superhrdina, musíte i řešit, jestli na vás neútočí mimozemšťané, nebo zdali Doctor Doom nechce sežrat vaši babičku. Prostě nejznámější teenage superhdinové v přednášce Matěje Port Kondáše.

17:00 Ukončení Crweconu

Alespoň ukončení programu. Jinak vás samozřejmě nikdo nevyhání a můžete posedět až do rána!

MALÝ SÁL

9:00 Televizní seriály podle komiksů!

Jakub Dvořák, Petr Semecký a Kateřina Vimmerová budou rozebírat (ne)kvalitu komiksových seriálů a zároveň hledat odpověď na to, jestli se na TV obrazovkách (a monitorech) vede lépe Marvelu či DC. A servítky si rozhodně brát nebudou!

10:00 Daredevil – Muž bez strachu

Daredevil je jedním z nejoblíbenějších superhrdinů Marvelu, má na kontě filmovou adaptaci i seriál. Přes to všechno je ale tady u nás poměrně neznámou veličinou. Pojďte si popovídat o historii tohohle satana a o tom, kde a jak začít, pokud to s touhle postavou myslíte vážně. Stačí se nebát. Uklidňovat vás bude Martin „Port“ Kondáš.

11:00 I jako Image

Nezávislé comicsové vydavatelství Image chrlí poslední dobou jednu pecku za druhou. Jak se v tom vyznat a hlavně co si ke čtení vybrat a případně pořídit je vždycky dobré téma pro přednášku. Martin „Port“ Kondáš vás vezme na průlet přes comicsy, které ho poslední dobou zaujaly od tohohle vydavatelství.

12:00 Račte ochutnat Chew

Komiksová série Chew – Ochutnávač právě začíná vycházet v Crwi, takže je ten správný čas trochu si o ní něco říci a přiblížit jejího autora Johna Laymana a zjistit, jestli je opravdu takový blázen, jak to podle komiksu vypadá. Hovoří Ondřej Král.

13:00 Velké a zapomenuté

Jsou fresky z života X-Menů, které jsou stále živé a adaptované. A jsou ty, na které se trochu zapomnělo. Bylo to kvůli jejich kvalitě? Podivnosti? Nebo prostě jen měly smůlu? Na to vám odpoví (i s ukázkami) Changer the Elder.

14:00 Komiksová dražba

Jako každý rok, i tentokrát bude možnost koupit si originální kresby a malby od nejlepších českých komiksových tvůrců. Jako vyvolávač opět zavedený Richard Klíčník.

15:00 Vydavatelský panel

Své současné i chystané projekty přijdou představit nakladatelství BB art, Comics Centrum, Argo, Paseka a možná i další. Možná se dozvíte nějaké tajné informace, dlouhodobé plány a veselé (a depresivní) historky z prodeje komiksů.

16:30 Film

MANGA BLOK

9:30 promítání AMVéček z letošní tvorby

10:00 Sexy dívky se zbraněmi aneb Gunsmith Cats

Pokud chcete vědět, co se skrývá v comicsu z pera Japonce odehrávajícím se v Chicagu s pohledným duem hlavních hrdinek, neváhejte ani minutu a navštivte tuto přednášku.

11:00 promítání k přednášce o Gunsmith Cats

12:30 Manga crowdfuding

Zajímá vás, jak to vypadá s mangou a komiksy na crowfundingových stránkách, jako jsou kickstarter nebo indoegogo? Jak (šílené) projekty je možné spustit a na co si dát pozor? Přijďte na Abbeho přednášku a poslechněte si o crowdfundingu z perspektivy tvůrce komiksové kampaně.

13:30 Jak přežít a možná si i zamilovat japonský komiks

Zájemcům nabízíme kurs přežití, kde se dozví, co od mangy mohou očekávat po grafické i scenáristické stránce a jak se vrhnout do světa japonského comicsu bez nebezpečí újmy na duševním nebo tělesném zdraví.

14:30 Křest nového Vějíře a povídání s autory

Křest zbrusu nového českého manga sborníku Vějíř. Můžete si nechat výtisk podepsat hostujícími autory… a případně si od nich rovnou nechat navrhnout tetování.

15:30 Kousky vhodné pro český trh

Na českém rybníčku si pomalu, ale jistě našla manga svoje místo. Čím by ale mohla svou pozici potvrdit a ukázat, že japonský komiks má co nabídnout? V přednášce AMzone si ukážeme tituly, které stojí za to vydat a kterým se naopak raději vyhnout.

HERNÍ SÁL

9:00–16:00 Zde si budete moci vyzkoušet anebo přímo nakoupit skvělé stolní hry s nejen komiksovou tematikou! Herní sál mají na starosti Tomovy hry, specializovaný obchod s moderními společenskými hrami. Protože je letošní ročník zasvěcen Star Wars kvůli chystanému pokračování, budou i zde k vidění hry z tohoto universa. Milovníci vesmírných soubojů si budou moci vyzkoušet X-Wing, kde proti sobě bojují modely lodí Rebelů proti tie-fighterům Impéria. A kdo má raději větší měřítko, tak si bude lebedit ve hře Star Wars Armada, kde se na stůl dostane i velký Star Destroyer a stíhačky už operují v celých letkách. Karetní hry zastoupí například Impérium vs. Rebelové, taktická hra pro dva hráče. Ze sci-fi se představí i brutální sport budoucnosti – Dreadball. Neopomineme také fantasy svět, kde bude k vidění legendární Descent: Výpravy do temnot s množstvím krásných figurek. A možná potkáte v deskové hře i Zaklínače! Crwecon je především o komixech, takže vám předvedeme i obrovský hit, kostkovou hru Dicemasters, jejíž první dva díly pokryly Marvelovský svět, v prodeji je Dungeons & Dragons a v brzké době se na nás chystají i hrdinové z DC Comics.

Moderní deskové hry nejsou Monopoly, zkuste něco nového!

674 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.