Ocenění

Crwecon aneb představení nakladatelských plánů…

Autor | Aktuality | Neděle 18 června 2017 12.15

Program jako už tradičně běžel hned v několika liniích, a to ve velkém, malém a ve sklepení odloučeném herním a manga sále. Mimo to tu byly k nalezení bonusy ve formě komiksové burzy, malířské dílny a dětského koutku s vlastním programem. V programu se našlo hned několik představení nových titulů, z nichž zaujal Truchlivý amoret pražský probíhající za přítomnosti scenáristy Jamese Stafforda a výtvarnice Lenky Šimečkové či křest prvního svazku disneyovské Zlaté klasiky. Knihu pokřtil Dan Černý, který se blýskl pozměněnou českou kačeří znělkou v kytarovém doprovodu („Kačer, úúú, teď k vám nerdi z dálky letí. Kačer, úúú, vydán Egmontem s novým fontem. Kačer.“) S chutí se k němu přidali i diváci a nostalgie z nerdů středního věků doslova kapala. Velkou pozornost poutala i nově vydaná Lady Mechanika v úctyhodném rozsahu i formátu. Crew ovšem také představila novinky: Batman – Konec hry a dotisk Nikdykde. Vše se tu dalo zakoupit s „festivalovou“ slevou a hřbety fandů se postupem času ohýbaly pod tíhou zakoupených knih.

crwecon2017

V programu samozřejmě nechyběly tradiční body. Vojtěch Rabyniuk a Jakub Kvíz představili Top ten roku 2016 (o vítězné vavříny se podělily Brubakerův Kill or be Killed a Lemirův Black Hammer). Boris Hokr si opět vystřihl předávání desátého ročníku cen Fabula Rasa, jehož se tentokrát zúčastnilo 250 čtenářů (diplom letos nakreslil Marcel Dokoupil, výsledky najdete níže). Richard Klíčník vytahal během Komiksové dražby z obecenstva slušnou sumu (rekordním příhozem byl patrně Batman od Pavla Čecha, který se střelil za 7 500 Kč). A opomenout samozřejmě nesmíme ani vydavatelské panely s představením vydaných i chystaných titulů. Na tom prvním Crew prozradila, že chystá série Mass Effect a Sponge Bob, do evropské klasiky zařadí příští rok Jodorowského Po Incalu. Zahanbit se ovšem nenechali ani ostatní nakladatelé.

Egmont letos v rámci Zlaté klasiky vydá hned pět svazků, přičemž vrcholem bude předvánoční Rosův Život a doba Skrblíka McKváka. Dočkat bychom se měli i zmodernizovaných Dvanácti úkolů pro Asterixe. Paseka toho hodlá vydat skutečně slušné množství. Finská Kati Narhi pronikne na český trh s komiksem Seitsemäs vieras. Pěkně vypadají rovněž série Amulet: The Stonekeeper od Kazua Kibuishiho a Brownstoneʼs Mythical Collection od Joa Todda Stantona. Těšit se samozřejmě můžeme i na další, o něco temnější Hildu (Hilda and the Stone Forest) a novinku od Rainy Telgemeierové (Ghosts). Velmi vážně se uvažuje o batmanovské historii z knihy The Caped Crusade: Batman and the Rise of Nerd Culture od Glena Weldona. Pokud snad máte raději něco peprnějšího, přijdete si na své v knize The Story of Sex: From Apes to Robots od Philippa Brenota. Na závěr Lukáš Růžička odkryl rovněž dva domácí projekty: Toy Box připravuje svéráznou učebnici komiksu a spolu s Argem připravuje Paseka komiksové zpracování příběhu bratrů Mašínů v komiksu Zatím dobrý.

fabula_rasa_fb_head_2016

Tomáš Prokůpek z Analphabet Books mluvil o chystaném Aarghu, jenž se bude věnovat srbskému komiksu, ovšem najdete v něm i nový komiks s Oskarem Edem od Branka Jelínka a největší prostor dostane s Divočinou volně související komiks od Mikuláše Podprockého. Čtvrtý svazek Zooomu bude příští rok věnován Honzovi Bažantovi. BB/Art bohužel nedorazil, nicméně se objevila zmínka o probíhajícím jednání s DC Comics o nákupu nových titulů. Albatros by měl připravit nové vydání všech Tintinů, tentokrát však v omnibusech po třech kusech. Meander bude pokračovat ve vydávání komiksů od Nicolase De Crécyho titulem Salvatore.

Trystero pracuje na albu Naposled od Charlese Burnse, který si ještě stále můžete pořídit se slevou na crowdfundingovém Hithitu. Komiksový edičák Arga už máte jistě prostudovaný, ale to neznamená, že by snad obsahoval vše, padla kupříkladu zmínka o pikantním erotickém komiksu Esmera, historickém komiksu o slavných Třech králích či o chystaném vydání komiksové trilogie Nemo od Alana Moora a Kevina O’Neilla. Comics Centrum se chystá vyjmout sérii Ú. P. V. O. z edice Na přání a slíbilo rovněž dotisky prvních dvou svazků (září/říjen), zopakovalo rovněž informaci o chystané sérii Baltimore od Mignoly. Zanir vydá zbývající dva svazky Cesty meče v nezmenšeném vázaném vydání (a v případě zájmu se v této podobě objeví i svazek první) a z novinek mimo jiné zmínil rovněž mangu s princeznou Amalteou od švédské autorky Natalie Batistové.

Crwecon v klubu Cross je už červnový evergreen. A Cross je rozhodně skvělé místo pro menší sraz fanoušků komiksu. Jeho retrofuturistické kulisy jsou jednoduše více než vhodné. Ovšem Crwecon dávno není tak docela malý a prostory Crossu už nějaký ten rok nestačí. Přednáškové sály praskají ve švech a leckdy se na vás nedostane, pokud se tedy nechcete válet na zemi. V baru nebývá ve špičce volné místo k sezení a v případě méně příjemného počasí se tak těžko hledá místo na klidnější pokec, k prodejním stánkům se musíte prodírat a letošní burza starších kousků na tom byla podobně, chtělo by to prostě přesun do větších prostor, přestože lze pochopit, že kluci z Crwe netouží po conové expanzi spojené s nárůstem organizačních starostí. Uvidíme, jestli se v dalších letech najde nějaké přijatelné řešení…

Fabula Rasa za rok 2016

Český comics

A

Zátopek

Komiksová Kytice

Zahraniční comics

Parker: Lovec

Elektra: Atentát

Bílý láma

Český scenárista

Petr Kopl

Dan Černý

Aleš Kot

Zahraniční scenárista

Jason Aaron

Joe Hill

Brian K. Vaughan

Český kreslíř

Petr Kopl

Pavel Čech

Dan Černý

Zahraniční kreslíř

Eric Powell

Grzegorz Rosiński

Bill Sienkiewicz

Zin

Crew2 #52

Aargh! #15

Crew2 #51

Série

Zámek a klíč

Skalpy

Sága

Dětský comics

Hilda

Anča a Pepík 1.

Hilda se vrací

2 150 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.