Ocenění

Crwecon v záplavě ohlášených novinek (reportáž)

Autor | Aktuality | Neděle 16 června 2019 22.20

Po roce se v atraktivních prostorách pražského Cross Clubu opět pořádal Crwecon s bohatým programem, jemuž tradičně vévodily nakladatelské panely Crwe a dalších. Letos odkrývala svá tajemství také nakladatelství Argo, Comics Centrum, Josef Vybíral a Zanir. Těšit se samozřejmě můžeme i na další svazek časopisecké ročenky Aargh. Díky šílenému vedru se účast oproti minulým ročníkům omezila přibližně na polovinu obvyklého zástupu, v úzkých chodbách tak nebylo tak narváno a i u stánku s novinkami nebyl takový nával. Z novinek jste si tu mohli zakoupit především krásného velkoformátového Žoldnéře, evropskou klasiku Indiánské léto / El Gaucho, ale také nového Naruta, třetí svazek omnibusového Soudce Dredda, druhý svazek Amerických bohů a v neposlední řadě „prasárničku“ Justina. Jednoduše pro každého něco, když k tomu přičteme také potrhlou dvojku Rick a Morty, která u nás v komiksu slavila premiéru…

Crwecon-2019-01

Šéfové Crwe, Jiří Pavlovský a Petr Litoš, pod dohledem Velkého šéfa…

V rámci našeho každoročního reportu se soustředíme právě na odkrývání nakladatelských plánů a nejinak tomu bude rovněž letos. Ze všeho nejdříve upřeme pozornost na Crew, respektive na výhledu do budoucna Modré Crwe, která slaví úspěchy, a to dokonce natolik, že nakladatelství čím dál častěji čelí požadavkům čtenářů na vyšší periodicitu. Není žádné tajemství, že dvanáctka této edice bude patřit westernovému Hrobaři a následovat budou dva svazky parádní Les chroniques de Légion, což vypadá jako opravdová pastva pro oči. Souběžně s tím se dostane na další kolo hlasování o „starých známých“, tentokrát bude možnost si vybrat mezi pokračováním Ekhö, Okka a Orbitalu, přičemž favoritem je tu samozřejmě populární Ekhö. Crew však zřejmě do budoucna dá další šanci i zbývajícím, takže pokud se opět nedostanou do střetu s Arlestonem, snad mají šanci i tyto série.

Modra-crew-crwecon-2019

Poté bude následovat tradiční hlasování, ve kterém se tentokrát můžeme těšit na historickou fantasy La licorne autorské dvojice Mathieu Gabella (scénář) a Anthony Jean (kresba), která postoupila z minulého kola, a hned dvě novinky. Tou první bude čtyřdílná série Shi scenáristy Zidroa a kreslíře Josého Homse, ve které sledujeme dobrodružný boj odvážných žen za svobodu a nezávislost nejen v současnosti, ale také v atraktivním prostředí viktoriánské Anglie. Třetí možností v připravovaném hlasování bude neméně atraktivní historická fantasy série Reconquetes scenáristy Sylvaina Runberga (Orbital) a kreslíře Françoise Mivilla-Deschênese, kde se vracíme časem do poněkud jiné starověké Malé Asie, přestože se tu totiž objevují kdysi skutečně existující kmeny, nouze nebude ani o mytologické prvky, obrovská zvířata, která lidem slouží k přepravě, a v neposlední řadě také na velmi spoře oděné ženy. Pokud se na série pod našimi odkazy podíváte blíže, zjistíte, že půjde o opravdu těžké rozhodování.

Crwecon-ohlasky-01

S Crwí a Evropou samozřejmě nekončíme, v následujícím crewním panelu se Petr Litoš a Jiří Pavlovský rozpovídali o řadě připravovaných komiksů, z nichž nemálo spatří světlo světa v českém překladu ještě letos. Milovníci kresby Mila Manary se ještě s čerstvou novinkou „v kapse“ dozvěděli o českém vydání dvoudílné série Le Caravage, jež se věnuje životu a tvorbě slavného italského malíře Caravaggia. Jodorowského metabaroni znovu ožívají v osmidílné sérii Méta-Baron dle scénáře Jeryho Frissena a v kresbě hned několika výtvarníků (šest dosud vydaných alb nakreslili Valentin Sécher a Niko Henrichon). Série by česky měla vyjít ve dvou knihách po čtyřech albech. Crew rovněž vyslyší volání po vydání jednohubky Jolies ténèbres, o drobných bytostech žijících v mrtvém, rozkládajícím se těle holčičky pohozené kdesi v lese. Po vydání čtvrtého alba by se mělo objevit i knižní pokračování Královské krve scenáristy Jodorowského a kreslíře Dongzi Liua.

Ale nebojte, Crew nebude vydávat pouze Evropu, dostane se i na milovníky klasického superhrdinského komiksu či mangy. V rámci rozjetých marvelovských sérií se můžeme těšit na další dobrodružství prohnaného Thanose, čarodějného Doctora Strange, mladého Spider-Mana a hláškujícího Deadpoola, jenž si projde komiksovým restartem do časů, kdy se po úspěšných filmech stal celosvětově známou celebritou a náležitě si to užívá. Novou marvelovskou řadou bude Astonishing X-Men pod taktovkou slavného scenáristy Josse Whedona. Konkurenční Dýsíčko bude prostřednictvím Crwe kontrovat v rámci právě probíhajícího Rebirthu uvedením série Batgirl and Birds of Prey, starý dobrý Báta se objeví ve vymazlených vázaných albech Batman: Black and White (2 knihy) a Batman Europa, kde si na chvilku odskočí do masopustní Prahy uvrhnuté Jokerem v chaos. Obě chuťovky vyjdou ještě letos, dokonce už 15. září v rámci chystané akce Batman Day! Abychom nezapomněli na výše zmíněnou mangu, očekává se příchod samotného božského Osamy Tezuky, jenž se českým čtenářům představí mangou s pracovním názvem Zprávy pro Adolfa.

Crwecon-2019-ohlasky2

Přes veškerou snahu Crwe zahltit nás natolik, že nám nezbydou peníze na komiksy jiných nakladatelství, konkurence stále žije. Malé nakladatelství Zanir neoznámilo oproti edičnímu plánu na svých stránkách nic podstatného, stále se tak těšíme především na třetí a poslední svazek skvělé a po komerční stránce bohužel neúspěšné Cesty meče (trojka podle všeho vyjde v malém nákladu, takže radíme rychle zakoupit první dva svazky, z této série bude jednou raritka) a druhý, rovněž poslední svazek vikingské Vei. Na Crweconu se poprvé objevil také Josef Vybíral, jenž během poněkud frenetického a místy trochu zmateného projevu vychrlil, že ve svém nakladatelství chystá další dobrodružství z řady Fantastické světy Julese Vernea (Ledová sfingaZemí šelem), Galerie českého komiksu (Tomanovy Výpravy do ztracených světů) a především z nedávno založené edice ERB.

Crwecon-2019-03

Na letošní crwecon dorazila také Octobriana!

V září nás tak díky ERBu čeká westernová jednohubka Sykes scenáristy Pierra Duboise a kreslíře Dimitriho Armanda. V říjnu první integrál historické Mureny scenáristy Jeana Dufauxe a kreslíře Philippa Delabyho (obsáhlý cyklus by měl vycházet po čtyřech albech v jedné knize). V listopadu bude následovat historická fantasy Sága Valty opět scenáristy Jeana Dufauxe, který trojdílnou sérii tentokrát vytvořil spolu s kreslířem Mohamedem Aouamrim. Dále chystají klukovskou sedmidílnou sérii Čtyřku z Baker Street scenáristické dvojice Olivier Legrand a Jean-Blaise Djian v kresbě Davida Etiena. V jednání mají údajně více než čtyřicet frankofonních alb, takže se můžeme těšit, co dalšího u nich v následujících letech vyjde. Do budoucna bychom se mohli dočkat desetidílné fantastické série Le château des étoiles scenáristy a kreslíře Alexe Alice a pozor, vyjít by snad měl i celobarevný Šinkl a jeho velká síla scenáristy Jeana Van Hammeho a kreslíře Grzegorze Rosińskiho. Na stránkách nakladatelství je oznámeno rovněž vydání komiksu Posádka Kongu scenáristy Érica Hérenguela, kombinujícího téma letectví s fantastickými dobrodružnými výpravami.

Crwecon-2019-argo

Argo toho v podání Richarda Klíčníka chystá tolik, že na polovinu toho, co chtěl oznámit, mezitím zapomněl. Zatímco takřka na spadnutí je vydání komiksů Dobyvačné armády, Providence či Lady Mechanika 3, na množství dalších titulů se pracuje. Značný prostor opět dostane mistr Jodorowsky, kvůli zahraničnímu soutisku bude westernový Bouncer vycházet ve zmenšeném formátu MDEKu. Chystají se dvě knihy, první po sedmi svazcích, druhá po čtyřech. Důvodem tohoto dělení je přechod série od původního vydavatele Les Humanoïdes Associés ke Glénatu. Jodo se v příštím roce vrátí také čtyřdílnou „borgiovskou“ historickou sérií Le pape terrible. O mnoho dál se do minulosti vrací stošedesátistránkový Mezolith scenáristy Bena Haggartyho a kreslíře Adama Brockbanka. U historického komiksu ještě zůstaneme při ohlášení komiksu Wannsee, ve kterém scenárista a kreslíř Fabrice Le Hénanff popisuje nechvalně známou nacistickou schůzku u jezera Wannsee, kde němečtí pohlaváři projednávali přísně tajné „konečné řešení židovské otázky“.

Crwecon-2019-02

Comics už naštěstí dávno není jen zábavou pro muže…

Spíše naučného charakteru je album HMS Beagle, Aux origines de Darwin, ve kterém se spolu s Darwinem vydáme na jeho slavnou objevitelskou výpravu na lodi HMS Beagle. Na příští rok se chystá rovněž jednosvazkové psychologické album Alt-life scenáristy Thomase Cadèna a kreslíře Josepha Falzona. Pro menší čtenáře je určena pětisvazková science fiction série se zvířecími hrdiny Solo scenáristy a kreslíře Óscara Martína. Očekávat můžeme také alba Herzl: Une histoire européenne scenáristy Camilla De Toleda a kreslíře Alexandra Pavlenka a thriller s fantastickými motivy L’homme gribouillé autorské dvojice Serge Lehman a Frederik Peeters. Příznivci románových Řek Londýna se dočkají doplňkového komiksu Černá plíseň. S originální myšlenkou přichází album Three Fingers scenáristy a kreslíře Riche Koslowského, který vypráví o zestárlých animovaných postavách, se kterými hollywoodská filmová mašinérie pěkně zametla.

Crwecon-2019-cc

Závěrečný odstavec věnujeme Comics Centru, však se také dostali ke slovu jako poslední. Asi největší peckou je oznámení vydávání série Beasts of Burden scenáristy Evana Dorkina a Jill Thompsonové. V současnosti série obsahující tři knihy (avšak v sešitovém vydání pokračuje stále dál) se soustředí na skupinu inteligentních zvířat vyšetřujících paranormální události v malém sousedském městečku. Vycházet budou samozřejmě další a další knihy z Mignoleverza, za zmínku v tomto ohledu stojí chystané vydání Hellboye v Mexiku. Letošní vydání Doktora Hvězdy a království ztracených zítřků (v edičním plánu chystané na září) se kvůli připravovanému crossoveru Černé palice s Ligou spravedlnosti odkládá. Komiks se bude muset přepracovat, byl kompletně stažen z prodeje a česky tak vyjde zřejmě mnohem později. V edičním plánu ho proto nahradí třetí svazek Černé palice. Zajímavě vypadá rovněž nové vydání pozapomenutého, poeticko-filozofického komiksu Moonshadow scenáristy J. M. DeMatteise. Na závěr Comics Centrum potěšilo zprávou o chystaném příjezdu Bryana Talbota do Prahy dne 14. září 2019.

Foto © Jiří Zídek.

3 094 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.