Ocenění

Čtení na dobrou noc 2018

Autor | Aktuality | Pátek 14 prosince 2018 16.10

Kniha je vedle nových párů ponožek tím nejvděčnějším dárkem pod stromeček. Na webu XB-1 už sice několik doporučujících článků pro tento rok vyšlo, dnes ovšem nastal čas věnovat se těm nejmladším čtenářům. Následující výběr fantastické literatury pro děti čítá deset titulů, pouhý zlomek toho, co se na našem trhu s knihami pro nejmenší letos objevilo. Vrací se staří známí v nových dobrodružstvích, objevují se ale také zavedení hrdinové v zajímavých reedicích a nových vydáních a dostávají se do povědomí další generace čtenářů. Snad v následujících řádcích naleznete inspiraci. Jako vždy vám při výběru nejen knižních dárků přejeme šťastnou ruku. Budete-li mít pocit, že jsme přehlédli některé zásadní a přelomové tituly, neváhejte je připomenout v komentářích…

Amulet-1-obalka

Kazu Kibuishi: Amulet

Procházení do magických světů má své neodolatelné kouzlo. Mnohokrát je taková změna doprovázena pocitem úžasu, stačí jen vzpomenout na film Cesta do fantazie, nástup knižního Harryho Pottera nebo herní zkušenost v Ni No Kuni. Díky nakladatelství Paseka a také díky objevenému amuletu se můžeme podívat do fantastické země, kde sice nebezpečí číhá na každém rohu, ale pro sourozence Emily a Davida je jejich putování především jedno velké dobrodružství a v jejich hrdinské roli i velká zodpovědnost. Prozatím se můžeme těšit ze dvou knih devítidílné série (trilogii trilogií) a již teď je jasné, že Paseka se na poli komiksů pro děti opět trefila do černého. Více už brzy v naší recenzi.

odd-a-mrazivi-obri

Neil Gaiman: Odd a mraziví obři

Nedávno česky vydaná Severská mytologie Neila Gaimana možná není úplně nejvhodnější četbou pro děti, ale to ještě neznamená, že by malé čtenáře jeden z největších současných autorů fantastiky přehlížel, právě naopak. Připravil pro ně fantasy novelu rovněž ze severského prostředí doprovázenou četnými kresbami Chrise Riddella. Odd a mraziví obři je příběhem zmrzačeného chlapce, kterému život postavil do cesty nejednu překážku, a zima v jeho rodném kraji navíc ne a ne přestat. Jak jsou do toho zapleteni mraziví obři a proč zde Ódin, Tór a Loki vypadají tak, jak vypadají, už si raději přečtěte sami. Pokud se vám líbila poetika a zpracování knihy Spáčka a vřeteno, Oddův příběh vás nemá šanci zklamat.

52 pater

Andy Griffiths: Ztřeštěný dům na stromě – 52 pater

Nové dobrodružství Andyho a Tedda je pravděpodobně největší jistotou tohoto výběru. Ve čtvrtém díle zavedené série se ztratí pan Raťafák, a když není k sehnání on, nemá pak kdo popohánět kluky k psaní knížek. V letošním roce vyšly dvě knihy této stromové série, v oranžové mají kluci ještě třicet devět pater, přivádí na svět umělou inteligenci určenou k psaní knížek a užívají si patálie s profesorem Stupidem. Na dalších třinácti patrech ve fialové knize si postaví cvičebnu žonglování s motorovými pilami, výcvikové středisko nindža šneků a nechybí jim nyní už ani velká supermoderní vyšetřovací laboratoř, s níž by mělo být rozlousknutí Raťafákova zmizení dílem okamžiku. Jenže takhle jednoduché to s těmi dvěma nikdy není. Na čtenáře čeká další pořádná porce bláznivých nápadů, před nimiž budou rodiče s hrůzou v očích zavírat oči. A jako malou matematickou rozcvičku si zkuste vypočítat, kolik budou mít pater v příštím roce.

Naruto-box

Masaši Kišimoto: Naruto BOX

Komiksy o Narutovi nejsou na našem trhu žádnou novinkou, vždyť díky nakladatelství Crew se na pultech knihkupectví objevuje každým rokem několik nových pokračování, přičemž to poslední se pyšní kulatou čtyřicítkou na obalu. Box obsahující prvních sedm dílů série ovšem umožňuje ponořit se do příběhu bez nutnosti čekat dlouhé měsíce na další díl, vystačí o poznání déle než jeden samostatný sešit a jistou roli zde hraje i ekonomické hledisko výhodné ceny. Začít sledovat nindžovskou kariéru Naruta a jeho přátel nebylo nikdy jednodušší.

Hilda a pidilidi

Stephen Davies: Hilda a pidilidi

Letos to sem Hilda málem nestihla. Modrovlasá rozumbrada je sice pravidelným hostem Čtení na dobrou noc, ale tentokrát se žádný její nový komiks neobjevil. Hildini fanoušci se však letos dočkali animovaného seriálu a bohatě ilustrovaná kniha je novelizací jeho prvních dvou epizod. Znovu se tedy vydáme do divočiny, za Poleňákem, maličkatým Alfurem a impozantními obry, kteří na sebe dokáží čekat tisíce let. Můžete namítnout, že je to pořád to samé, ale pro začínající čtenáře je Hilda jako populární hrdinka stále výbornou motivací ke čtení.

Křížem krážem lidským tělem

Dominic Walliman:

Profesor Astrokocour – Křížem krážem lidským tělem

Profesor Astrokocour se zde také neobjevuje poprvé. Loni ještě létal nekonečným vesmírem a s elegantní jednoduchostí vysvětloval, jak co funguje. Tentokrát se nechal zmenšit a stal se z něj průzkumník vnitřního vesmíru lidského těla. A stejně jako minule najednou vypadá v jeho podání všechno tak jasně a jednoduše. Až se člověk diví, co ti budoucí doktoři na lékařských fakultách celé roky dělají, když všechnu látku dokáže profesor Astrokocour probrat na pár stránkách za pomoci názorných ilustrací. Křížem krážem lidským tělem jen stěží překoná jakákoli jiná dětská encyklopedie o fungování lidského těla.

Dobrou-s-kobrou

Terry Jones:

Dobrou s kobrou aneb Třicet štouchanců před usnutím

Bez knihy pohádek by to nebylo ono. Pohádky od klasiků uplynulých století už patří jen do čítanek, před spaním se dnes dětem ordinují jinačí příběhy – někdy poučné, ale leckdy úplně ujeté. Terry Jones (člen Monty Pythonů, to se nesmí nikdy zapomenout zmínit) se v třiceti pohádkách seskupených pod titulem Dobrou s kobrou rozpovídá o všem možném, jedna pohádka je třeba o dešťových kapkách, ale snad nikdy neskončí svůj příběh tak, jak by čtenář čekal. Zapomeňte na dobré konce, to je vzácné zboží, stále sice platí, že zlé skutky nemají zůstat bez potrestání, ale ani ty dobré nevedou vždy ke štěstí. Přes svoji výstřednost hodnou vyprávění barona Prášila nakonec nabízí tyhle pohádky více poučení než ty klasické.

Dinosaurium

Lily Murrayová,  Jonathan Tennant: Dinosaurium

Možná si ještě vzpomenete na muzeum žijícího zvířectva Animalium. Koncept velkoformátového alba se štítky a zajímavostmi u každého exponátu by bylo škoda po prvním úspěchu hned opustit. Kurátoři si tedy otevřeli muzeum s tématem pravěkých dinosaurů, kteří se tolikrát objevili v roli fantastických hrdinů a monster. Nechybí mezi nimi samozřejmě tyranosaurus rex, ani obrněný stegosaurus, obrovití titanosauři a mnoho dalších. Působivé malby odráží ve svých detailech nejnovější vědecké poznatky a sledují vývoj od triasu až po počátek druhohor. A komu by snad tato exkurze nestačila, může díky nakladatelství Albatros sledovat vývoj živých tvorů na Zemi v knize Příběh života ze stejné edice.

Potah.indd

Jeff Smith: Kůstek

Opět komiks, opět nakladatelství Crew a opět titul, který nemá s opravdovou novinkou nic společného. Tu poslední část ale možná stojí za to trochu přehodnotit. Kůstek totiž vychází znovu, v pevné vazbě a hlavně barevný. Skvělá kresba Jeffa Smithe tím sice trochu ztrácí na čtenářově pozornosti, ale v této podobě má Kůstek velkou šanci zaujmout široké dětské publikum a oslovit všechny ty, jimž první vydání uteklo. Vtipný a skvěle vyprávěný příběh sleduje ve svém prvním díle Útěk z Kůstkova trojici vyhnanců v kraji plném nebezpečných tvorů včetně rudého draka, který je tentokrát opravdu červený.

Zivot-a-doba-strycka-skrblika

Don Rosa: Život a doba Skrblíka McKváka

V loňském roce jsem žádný titul z edice Zlatá klasika do výběru nezařadil vzhledem k cílení na poněkud starší čtenáře a v případě knih mapujících kariéru Dona Rosy nebo Romano Scarpy rovnou na dospělé fanoušky kačeřích příběhů, kteří dokáží ocenit všemožné odkazy a pokročilé vypravěčské umění. Nicméně Život a doba Skrblíka McKváka je natolik důležitou knihou, že se zde prostě objevit musí. Bez nejmenších pochybností se jedná o jeden z nejlepších komiksů vůbec. Don Rosa s neuvěřitelným respektem k původním příběhům od Carla Barkse zmapoval život nejbohatšího a zároveň nejchamtivějšího kačera na světě. Velkolepý příběh houževnatosti a nezlomné snahy jít si za svým snem je doprovázen mnoha útrapami, zklamáními a zoufalstvím. Výsledek je úžasným kompilátem Rosova smyslu pro faktický a kresebný detail spojeným s darem rozeného vypravěče.

Související odkazy:

Čtení na dobrou noc 2017

Čtení na dobrou noc 2016

Čtení na dobrou noc 2015 – část první

Čtení na dobrou noc 2015 – část druhá

1 817 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.