Ocenění

Čtení na dobrou noc 2015 – část druhá

Autor | Aktuality | Pondělí 21 prosince 2015 16.45

Pokračujeme ve skromném výčtu knížek pro malé čtenáře a ještě menší posluchače. Minule jsme si představili čtveřici titulů bez věkového omezení, přístupnou pro děti s libovolnými zájmy. Dnes se podíváme na knihy žánrově se pohybující na pomezí fantasy s velmi pěkným provedením, které by neměly chybět v knihovnách náročných dobrodruhů. Zastoupení domácích a zahraničních autorů tentokrát není tak vyvážené jako v prvním článku, ale nenechte se mýlit, právě český zástupce má mnohá nej…, která mu ostatní mohou jen závidět. Vánoce už jsou opravdu za dveřmi a v dopisech Ježíškovi se alespoň pro jednu knihu jistě místo ještě najde, i kdyby na poslední chvíli. Která to bude?

Neil Gaiman: Spáčka a vřeteno

Prebal_Spacka_a_vreteno.indd

Tři trpaslíci se vydali do sousedního království koupit své královně svatební dar. Taková cesta by normálním lidem zabrala roky kvůli horskému hřebenu, který od sebe odděluje obě království. Ale trpaslíci znají stezky pod horami, na kterých se zdrží nanejvýš pár dnů. Vrátí se ale s prázdnou. Vlastně ne, mají informace. V jedné hospodě lidé vyprávěli, že všichni v jejich království spí, jen na okraji je snad zatím bezpečno. Nikdo ale neví, na jak dlouho. Prý v hradu spí princezna kouzelným spánkem, snad že se o něco píchla. Zlá čarodějnice je tam prý také. Kdyby tak princeznu někdo probudil. Možná polibkem? Jen co si tohle královna od trpaslíků vyslechne, svatba nesvatba, vyskočí na koně a vydá se do pohádky, kterou sice všichni znají, ale úplně jinak.

Neil Gaiman společně s Chrisem Riddellem odvedli po všech stránkách skvělou práci. Přebal s růžemi na voskovaném papíře zakrývá jako pavučinou obraz spící krásky, jejíž tajemství se postupně rozkrývá na překrásně vykreslených stránkách strhující pohádky, kde královna dělá to, co obvykle dělají princové, spáči dělají věci, které… Tak dost! Nic se nebude prozrazovat. Připravte se, že se budete trošku bát, a nezapomeňte své děti kontrolovat, protože tento příběh s hororovými prvky budou poslouchat bez dechu. A vy koneckonců také.

George R.R. Martin: Ledový drak

Ledovy-drak-obalka

Adara byla zimní dítě. Byla vždy tichá a téměř bez úsměvu, stranou ostatních. Za to mohl ten chlad, který ji provázel. Když z děr vylezly ledové ještěrky, mohla si s nimi hrát, aniž by jim teplem svých rukou ublížila. Snad jako jediná se opravdu těšila na zimu, a ta byla rok od roku horší a delší. Její otec a sourozenci těžce nesli tenčící se úrodu, stejně jako vleklou válku, kterou jejich království vedlo nahoře na severu. Vždy, když k nim na svém draku zavítal strýček Hal, drakoletec v královských službách, přinášel zprávy o horšícím se stavu na frontě, vybízel k opuštění farmy. Ale tohle Adaru vůbec nezajímalo, protože toho času se v kraji objevil Ledový drak.

Nové vydání Ledového draka bylo letos takovým menším svátkem. Knížka pro děti z pera známého autora, navíc s kresbami Louise Roya, je titulem, který lze v nabídce žánrové literatury jen těžko přehlédnout. Jediný problém této jinak výborné a krásně zpracované knihy může být jen v tom, že je prezentována právě jako kniha pro děti. Depresivní atmosféra prostupuje příběhem takřka od samého začátku a s každou kapitolou se jen zhoršuje. Líčení válečných hrůz a utrpení společně s množstvím použitých metafor a scén, které se odehrávají mimo obraz, je díky zvolené formě tématem spíš pro otrlejší čtenáře. Ale svět nám neukazuje jen svojí hezkou tvář a život občas bolí. Více o knize se můžete dočíst v recenzi Jiřího Sivoka.

Olga Stankovičová:

Pracháček – Velké dobrodružství se zlatou žábou

Prachacek-obalka

Vznikl z prachu na Půdě. Malý, jako smítko lehký, každý vánek si s ním pohrál. Po chvilce potkal Zlatou Žábu. Ta mu dala jméno. Takový prachový panáček, to se vezme z každého slova kousek a je to. Seznamte se, tohle je Pracháček! Byl zvědavý, chtěl poznat svět a tak se přimotal na královský zámek, kde z něj hned udělali zloděje. A byl z toho soud a že prý musí zabít Krysu, která všechny na Půdě tolik trápí, a ještě přivést prince pro princeznu, jinak že ho čeká poprava. Pracháček se Zlatou Žábou tedy začali plánovat, jak se vypořádat se Starou Krysou. Tehdy ještě netušili, že je čeká velkolepé dobrodružství a boj za záchranu celého světa.

Pracháček je ze všech zmíněných knih nejrozsáhlejší co do počtu stránek, rozmanitosti prostředí i délky putování. K řešení problému nikdy nevede snadná cesta a vždy je zapotřebí vyřešit ještě nějaký další problém, který se ukáže být ještě závažnějším. Pracháček ani Železná Žába nic nedostanou zadarmo. Musí bojovat nejen silou, ale i rozumem, a pro radu to mají leckdy pořádně daleko. Musí se vydat do tajemných krajů, kam se nikdo z Půdy ještě neodvážil. O doprovodné ilustrace se postaral výtvarník a filmař Jakub Kouřil, nadějný tvůrce animovaných filmů. Snad tento příběh nezůstane jen na papíře, protože z Pracháčka by byl určitě skvělý film.

Lewis Carroll, Giada Francia: Alenka v říši divů

Alenka-v-risi-divu-obalka

Za všechno může Bílý Králík. No ano, vždyť nebýt jeho, Alenka by nezalezla do králičí nory a nespadla by do říše divů. Na druhou stranu si ta holka může za spoustu problémů sama. Sní a vypije, na co přijde. Pak ať se nediví, že je jednou malá a jednou velká. Oči by si z toho vyplakala. Ale to už je zase malá a div se neutopí v moři vlastních slz. A zase běží kolem Bílý Králík, co si pořád něco brouká. Něco o vévodkyni a královně. A co dělají ti tři u stolu? Copak je teď čas na čaj o páté? A jeden z nich má na hlavě dokonce čajovou konvici. Vždyť to celé nedává smysl. No kdo tohle vymyslel?

Vymyslel to Lewis Carroll, ale to není až tak podstatné, protože o samotný titul Alenka v říši divů, který navíc vyšel už v roce 2014, až tolik nejde. Nakladatelství Naše vojsko vydává v rámci edice Extra pohádky knihy inspirované klasickými příběhy doprovázenými ilustracemi Manuely Adreaniové. Kromě Alenky se už objevil třeba Pinocchio, Malý princ nebo Čaroděj ze Země Oz. Za pozornost určitě stojí zvolený formát knih, vždyť na výšku mají úctyhodných 36 centimetrů. To jsou pak malby krásně rozmáchlé a často se nechce ani obrátit list. Převyprávěné příběhy mohou u některých čtenářů vyvolávat negativní reakce, ale zrovna v případě Alenky v říši divů, příběhu postaveném na logických hříčkách a vnášení smyslu do nesmyslů, se jedná o způsob, jak zpřístupnit knihu i těm nejmenším.

Související články:

Čtení na dobrou noc – část první

1 068 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.