Ocenění

Dan Simmons jako autor drsných detektivek

Autor | Aktuality | Úterý 8 Květen 2012 7.45

Dan Simmons si během let vydobyl na českém trhu postavení jednoho z nejrespektovanějších autorů žánru a jeho knihy čtou fanoušci fantastiky i když hranice nemožného nepřekračují, což je pro autora patrně to největší ocenění. V době nedávné jsme se díky nakladatelství BB art mohli těšit z trojice útlých knih, jež patří ke klasické detektivce a odkazují se na tradici americké drsné školy. Hlavní postavou románů Krutá hra, Kruté mrazy a Krutý osud je bývalý detektiv Joe Kurtz, který ovšem neváhal pomstít smrt své partnerky, což ho samozřejmě na několik let stálo svobodu. Po návratu z vězení pokračuje ve své práci i bez licence a prokazuje neobyčejný talent dostat se do průšvihu, tak jako tomu ostatně u drsných soukromých oček bývá. Možná to není fantastika, ale je to Dan Simmons, což pro mnohé úplně stačí.

Jenže když se řekne Simmons, každý čtenář fantastiky větří pořádně tlustou knihu, čemuž původní vydání trilogie neodpovídalo ani trochu. Ovšem když se všechny tři knihy spojí do jednoho mohutného omnibusu, hned tu máme klasického Simmonse jak ho všichni známe a máme rádi. Na přečkání čekací doby na něco nového z Epochy nebo na konečně čitelné a dobře přeložené reprinty z Laser-books je ostřílený Joe Kurtz to pravé a absence fantastiky vůbec nevadí, občas neuškodí trochu si odpočinout…

Dan Simmons: Krutá hra, Kruté mrazy, Krutý osud (Omnibus)

vázaná, překlad David Petrů, 568 stran, 349 Kč, vychází 13. června 2012

Dan Simmons vzdává hold detektivkám americké drsné školy a daří se mu to na jedničku. Nijak nepolevuje v tempu a svého hrdinu skutečně nenechá ani na chvíli vydechnout.

Krutá hra 

Joe Kurtz býval soukromý detektiv – než se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a brutálně pomstít vraždu své partnerky. Když se po jedenácti letech vězení vrací do Buffala, nemůže být o obnovení licence ani řeč, přesto se najdou jistí lidé, kteří jsou ochotní ho najmout a využívat jeho služeb načerno. Práce pro mafiánského bosse Farina ovšem znamená, že se velice brzy najdou i další lidé, kteří si budou přát vidět Kurtze co nejdříve pod drnem.

Kruté mrazy 

Pokud si Joe Kurtz myslel, že jeho pouta s mafiánskou rodinou Farinových jsou po smrti dona Farina nadobro zpřetrhána, krutě se mýlil. Skutečný boj o moc naopak teprve začíná a Kurtz v něm chtě nechtě bude muset sehrát zásadní roli. Život mu nezlehčí ani skutečnost, že ho někteří buffalští policisté podezírají z vraždy detektiva Hathawaye a jsou pevně odhodláni mrtvého kolegu pomstít.

Krutý osud

Joe Kurtz jen o vlásek unikne smrti a poranění hlavy mu přivodí trvalé migrény. Hlava by ho ale nejspíš rozbolela tak jako tak, protože ho tentokrát kromě pátrání po útočníkovi, který mu usiluje o život, čeká práce hned pro dva mafiánské bosse, jimž někdo začal vraždit drogové dealery…

433 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.